סגור
הדמיית פרוייקט מתחם העין פרויקט פינוי בינוי בשכונת גבעת רמב"ם גבעתיים בתכנון האדריכל נורמן פוסטר
הדמיית הפרויקט בשכונת גבעת רמב"ם בגבעתיים (הדמיה: באדיבות אנשי העיר)

מלונדון לגבעתיים: האדריכל הבינלאומי נורמן פוסטר יתכנן פרויקט פינוי בינוי בגבעת רמב"ם

פוסטר חתום על פרויקטים אייקוניים כמו בניין הרייכסטאג בברלין, בית העיריה של לונדון, מגדל סוויס רה בלונדון, ומגדל הרסט בניו יורק. מהנדס העיר גבעתיים שגיא תמרי: "פרויקט הזה יהפוך את גבעתיים לעיר עולם" 

האדריכל הבינלאומי נורמן פוסטר יתכנן את פרויקט הפינוי בינוי בשכונת גבעת רמב"ם בגבעתיים של החברות לוינשטיין ואנשי העיר. פוסטר חתום על פרויקטים אייקוניים כמו בניין הרייכסטאג בברלין, בית העיריה של לונדון, מגדל סוויס רה בלונדון, ומגדל הרסט בניו יורק. האדריכלית המקומית שתלווה אותו תהיה קיקה ברא"ז.
הפרויקט יוקם על שטח בגודל 10 דונם בין הרחובות רמב"ם, הנגבה וטייבר, מזרחית לבית הקברות נחלת יצחק. בהווה יש שם 18 בנייני מגורים ישנים ובהם 233 דירות. על פי ההצעה היזמית, הנמצאת בשלב ראשוני ועוד לא הובאה לדיון של עיריית גבעתיים, ייבנו במקום ארבעה בניינים בני 10 קומות, מגדל מגורים בן 45 קומות וכן שטחי מסחר וציבור. בסך הכל יהיו בפרויקט 660 דירות. לכלכליסט נודע שהיקף עלות הבנייה בפרויקט נאמד במיליארד שקל.
"גבעתיים משנה את פניה אבל זה לא קשור לנורמן פוסטר", אמר לכלכליסט מהנדס העיר גבעתיים אדריכל שגיא תמרי . "מדובר בהליך תכנוני של עשרים שנה שחודד ודויק בתוכנית המתאר של גבעתיים, שאושרה ב-2022. בדקנו איפה בעיר אנחנו יכולים לאפשר שימור, התחדשות בניינית והתחדשות מתחמית. הפרויקטים המתחמיים האלה יקבעו את אופי המרחב הציבורי בשנים הקרובות כי הם לוקחים 40% מהשטח לטובת הציבור, מעבר לייעודים ציבוריים שימוקמו בשטחים מבונים. אין לנו יער או ים ולכן חשוב לי שהמרחב הציבורי יהיה האיכותי ביותר שיש".
לדבריו, הפרויקט הזה יחודי כי הוא בגבול העיר, על הפלח הצפוני של כל שכונת רמב"ם. "תוכנית ההתחדשות של השכונה אושרה לפני כארבעה חודשים על ידי הוועדה המחוזית. התוכנית קבעה כללים להתחדשות מגרשית ומתחמית, כולל זכויות בנייה וגובה. יזמים שמקדמים תוכניות התחדשות יוכלו לקדם את המשך ההליכים, כולל איחוד וחלוקה, ישירות מול הוועדה המקומית. הפרויקט הזה יהפוך את גבעתיים לעיר עולם", אמר.