סגור

מסתמן: פינוי מפרץ חיפה יידחה בעשור

ועדת המנכ"לים העוסקת בעתיד התעשייה הפטרוכימית בחיפה צפויה להכריז כי פינוי המפעלים המזהמים ייעשה לא לפני 2032. האוצר, רשות מקרקעי ישראל, משרד המשפטים ומשרד הביטחון מתנגדים לנקוב בתאריך יעד לפינוי, גם אם הוא רחוק, והפשרה המוצעת היא להודיע כי "בתוך עשור תחל היערכות לסגירת המפעלים"

ועדת המנכ"לים העוסקת בעתיד התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה צפויה לפרסם בקרוב הודעה במסגרתה תכריז כי פינוי המפעלים המזהמים יעשה רק בעוד עשור לפחות, כלומר סביב שנת 2032.
בשעה זו מכונסים חברי הועדה ודנים בסיכומים אחרונים ובנוסח ההודעה המשותפת שתפורסם. ההסכמות המסתמנות הן כי הוועדה תימנע מלנקוב בתאריך מחייב לפינוי בזן, ותסתפק בציון מועד להיערכות, בלתי מחייב, שיחול כאמור ב-2032 - חמש עד שבע שנים אחרי המועד שעליו דובר תחילה (2025-2027). עוד מסתמן כי יוסכם שבמהלך השנתיים הקרובות תימשך עבודת מטה נוספת והנושא יוחזר להכרעת הממשלה לאחר מכן.

1 צפייה בגלריה
בתי הזיקוק בזן מפרץ חיפה בתי זיקוק 2
בתי הזיקוק בזן מפרץ חיפה בתי זיקוק 2
בתי הזיקוק במפרץ חיפה
(צילום: גיל נחושתן)

ככל הידוע, משרד האוצר, רשות מנהל מקרקעי ישראל (רמ"י), משרד המשפטים וכן משרד הביטחון, מתנגדים כולם לכך שיינקב תאריך יעד, אפילו אם מדובר בשנת 2032. הפשרה המוצעת אם כך היא להודיע כי "בתוך עשור תחל היערכות לסגירת המפעלים".
הטענה המרכזית היא שנקיבת תאריך יעד סופי רק תגדיל את הפיצוי שהמדינה תצטרך לשלם למפעלים, בעוד שהימנעות מנקיבת תאריך מחייב לא תגרום כל נזק אלא להפך, תאפשר היערכות שקולה.
מתווה ההסכמות המסתמן תואם את הכיוון שהוביל משרד האנרגיה, שהתנגד גם הוא להכרזה על הכוונה לסגור את בתי הזיקוק בתוך 4-6 שנים ועד שנת 2025 או 2027. משרד האנרגיה טען כי פרק הזמן המינימלי להיערכות נאותה לפינוי המפרץ הוא 10-11 שנים, והציע שיינתן פרק זמן ארוך במסגרתו תוכל התעשייה במפרץ חיפה לשנות לאט לאט את פניה לתעשייה כימית יותר מתקדמת ופחות מזהמת, למשל באמצעות הפקת אנרגית מימן.
מי שדחף לכך שיוכרז תאריך יעד קרוב לפינוי המפעלים הוא יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון אשר ביקש לקבוע את שנת 2027 כשנת יעד המאוחרת ביותר לפינוי בזן.
ועדת המנכ"לים לבחינת פיתוח מפרץ חיפה הוקמה על ידי הממשלה ב-25 באוקטובר 2020, ונדרשה להניח את המלצותיה בתוך 90 יום. הוועדה מורכבת ממנכ"לי משרד ראש הממשלה, משרד האנרגיה, המשרד להגנת הסביבה, משרד הכלכלה, משרד הביטחון, משרד הפנים, מנכ"ל רמ"י ונציגי היועץ המשפטי לממשלה.