$
בורסת ת"א

דיווח שוטף

נעילה ירוקה בבורסה: ת"א 35 עלה ב-1.2%, נובה ונייס ב-4.4%

ת"א 125 התחזק ב-1.3% ות"א בנקים הוסיף גם הוא 1.2% - בינלאומי טיפס ב-2.4%; ארביטראז' חיובי דחף את מניות נובה ונייס, וכן את לייבפרסון שעלתה ב-3.8%; אייסקיור זינקה ב-34.5% במחזור חריג לאחר קבלת אישור FDA ל'מכשור רפואי פורץ דרך' - מעמד שיזרז את מסלול האישור הסופי

מיקי גרינפלד 15:5404.04.21

דיווח שוטף מהבורסה בת"א: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, אגרות החוב ועדכוני האנליסטים 

 

ת"א 35 ת"א 125 בנקים-5 טכנולוגיה ביומד נפט וגז נדל"ן

 

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

  

15:50 - הבורסה בתל אביב נעלה בירוק את יום המסחר הראשון של השבוע. מדד ת"א 35 טיפס ב-1.2%, ת"א 125 התחזק ב-1.3% ות"א בנקים הוסיף גם הוא 1.2%.

 

לאומי טיפס ב-1.2% במחזור הגבוה בבורסה, הבנק הבינלאומי הוסיף לערכו 2.4%.

 

פער ארביטראז' חיובי דחף את נובה ואת נייס ב-4.4%, ואת לייבפרסון ב-3.8%.

 

אייסקיור זינקה ב-34.5% במחזור גבוה של יותר מ-16 מיליון שקל, לאחר שה-FDA הגדיר את המערכת שלה כ"מכשור רפואי פורץ דרך" - צעד שיזרז את קבלת האישור הסופי לשיווק המערכת.

 

14:25 - קצוות מדדים בבורסה - נובה מובילה את ת"א 35 ומתחזקת ב-4.5%, מליסרון נחלשת ב-0.9% בתחתית המדד. אקוואריוס קופצת ב-6.9% בפסגת ת"א 90, מגה אור סוגרת את המדד בירידה של 1.8%.

 

13:00 - מחצית היום, מחזור המסחר עומד על 481.7 מיליון שקל; לאומי מרכז את המחזור הגובה בבורסה, 20.7 מיליון שקל; אייסקיור בולטת במקום ה-9 עם מחזור חריג של 8.9 מיליון שקל (ונסיקה של 31%), מול ממוצע יומי של 1.3 מיליון שקל.

 

12:00 - מדד ת"א בנקים עולה ב-0.5% - בינלאומי מטפס ב-1.2% ומזרחי טפחות עולה ב-1% בפסגת הסקטור.  

 

11:00 - שעה של מסחר מאחורינו, העליות במדדים המבילים מתחזקות לרמה של 1.1%, ת"א טכנולוגיה מוביל את המדדים הענפיים של הבורסה עם עלייה של 2% - את המדד מובילה פאוורפליט שמזנקת ב-10.2%, אפולו פאואר מתחזקת ב-6.8%, אקוואריוס ב-5.5%.

 

10:20 - אייסקיור מדיקל מזנקת בפתיחה ב-17.5% ובמחזור גבוה לאחר שהודיעה כי מנהל המזון והתרופות של ארה"ב (FDA), הכיר במערכת ProSenseTM של החברה כמכשור רפואי פורץ דרך (Breakthrough Device Designation), לטיפול במגוון התוויות רפואיות להקפאת גידולים, בין היתר, לאינדיקציה ספציפית של סרטן השד, ביחס למטופלות להן סרטן שד פולשני מסוג T1 או מטופלות שלא ניתן לטפל בהן באמצעות החלופה של התערבות ניתוחית. כניסה לתוכנית ה- FDA של "מכשור פורץ דרך", מעניקה לחברה דיון מזורז והאצת תהליכים במסלול הנדרש להגשת בקשה לאישור FDA ספציפי לשיווק ומכירת המערכת לטיפול באינדיקציה של סרטן השד.

 

המערכת של אייסקיור המערכת של אייסקיור

 

10:00 - המסחר נפתח: המדדים ת"א 35 וות"א 125 עולים ב-0.8%; ארביטראז' חיובי דוחף את נובה לפסגת ת"א 35 עם עלייה של 4%, לייבפרסון מתחזקת ב-3.5% ונייס ב-3.3% - פער שלילי מוריד את אורמת טכנ' ב-1.1% בתחתית המדד. סופרגז מטפסת ב-4.4% בפסגת ת"א 90 לאחר ההודעה על כניסה לפעילות אגירת אנרגיה. תשואת אג"ח ישראל ל-10 שנים עולה בנקוד'ת בסיס אחרת ל-1.10%.

 

9:50 - אינטרקיור התקשרה בהסכם שיתוף פעולה עם Medicann האוסטרית, במסגרתו תוקם  חברה משותפת שתסדיר מערך הפצה, שיווק ומכירה באוסטריה ולוקסמבורג של מוצרי קנדוק ומוצרים תחת מיתוג משותף

 

9:40 - קבוצה חדשה מצטרפת להתמודדות על רכישת חלק מנכסי בית ההשקעות פסגות: מיטב דש, כלל ביטוח ובנק הפועלים (באמצעות חברת ניהול התיקים של בנק- פעילים ניהול תיקי השקעות) הגישו בשבוע שעבר הצעה לקרן אייפקס לרכישת חברות קרנות הנאמנות ופסגות ני"ע. מיטב דש הציבורית דיווחה על כך לבורסה ומהדיווח עולה כי הצעתה כוללת התחייבות להעסיק 75% מעובדי החברות הרלוונטיות לאחר העסקה.

 

הצעה זו מצטרפת לשתי הצעות נוספות שהוגשו: האחת של קבוצה הכוללת את אקסלנס, אי.בי.אי וסיגמא. הקבוצה השנייה הכוללת את חברת ווליו קפיטל, שבשליטת רני צים, יואן קדוש ומשקיעים נוספים. במיטב דש מציינים כי נמסר להם מקרן אייפקס שההצעה של הקבוצה שלהם נמוכה יותר מההצעות האחרות, וכי היא ממליצה להם להעלות את המחיר, אם הם רוצים להישאר בתהליך. לפי הערכות ההצעות האחרות כוללות את רכישת הנכסים לפי שווי של 350 מיליון שקל. 

 

 

אילן רביב מנכ"ל מיטב דש אילן רביב מנכ"ל מיטב דש צילום: עמית שעל

 

8:50 - תשואת האג"ח השקלית ל-10 שנים פותחת את השבוע ב-1.087%. תשואת האיגרת המקבילה בארה"ב עומדת, בתום סופ"ש תנודתי, על 1.714%.

 

8:35 - סופרגז אנרגיה, שבשליטת קבוצת אלקו, דיווחה הבוקר על הרחבת תחומי פעילותה וכניסה לתחום אגירת האנרגיה. החברה התקשרה במזכר הבנות עם חברת Impact Projects לקידום הקמתם של מתקני אגירת חשמל עצמאיים מבוססי רשת (Stand Alone Storage) בישראל. הצדדים יפעלו לאיתור שטחים מתאימים לצורך ייזום והקמה של מתקני אגירה אשר צפויים לסייע בקליטת עודפי חשמל ממערכת ההולכה הארצית ולתת מענה לזמני עומס קריטיים. מתקני האגירה יוקמו במסגרת חברה ייעודית משותפת אשר מבנה האחזקות בה יהיה 75% לסופרגז ו-25% לאימפקט.

 

8:30 - ביג מוכרת באמצעות חברה בת שני נכסים באריזונה לקרן ריט, בסכומים של 162.5 מיליון דולר וב-37.5 מיליון דולר. החברה לא תרשום רווח על העסקאות, שנעשו לפי השווי בספרים. "ההתקשרות בחוזים למכירת המרכזים תואמת את אסטרגיית החברה לממש אחזקותיה בארה"ב", נאמר בדיווח של ביג.

 

 

חי גאליס מנכ"ל ביג חי גאליס מנכ"ל ביג

 

8:20 - מפתחת המערכות לאגירת אנרגיה תרמית נוסטרומו עומדת להתקין בקליפורניה את מערכת אגירת האנרגיה הגדולה ביותר שהתקינה עד כה, בקיבולת של 1.5 מגה־ואט לשעה. החברה שהתמזגה עם סומוטו הבורסאית בדצמבר 2020, תתקין את המערכת במלון היוקרתי הילטון בוורלי הילס - מזכר הבנות להתקנת המערכת נחתם בסוף השבוע. קליפורניה, שהיא המדינה הבולטת בארה"ב בכל הנוגע למעבר לאנרגיה מתחדשת ונקייה, סובלת במקביל מתשתית רשת חשמל לא יציבה וניתוקים של אספקת החשמל בשעות השיא שאפיינו את הקיץ האחרון שהיה חם במיוחד.

 

7:25 - יורם טורבווביץ' התפטר מתפקידו כיו"ר נכסים ובניין, שעברה לשליטת מגה אור של צחי נחמיאס.

 

7:15 - שבוע מסחר חדש ייפתח בעוד שעה קלה בבורסת ת"א, ששבה לשעות הפעילות הרגילות שלה - לאחר חופשת הפסח וימי המסחר החלקיים של חול המועד. גם עונת הדוחות מאחורינו, עונת הגישושים הפוליטיים עדיין כאן.

 

השבוע שחלף, במהלכו נחתם הרבעון הראשון של 2021, התנהל ברוח אופטימית מאד, עם עלייה של 2% במדד ת"א 35 ושל 2.2% בת"א 125. מול העסקים שוב כרגיל בשוק המקומי, שורה של בורסות בעולם יהיו סגורות מחר בשל חופשת הפסחא, ובהמשך לסגירה של יום שישי הטוב.

 

הבורסות בלונדון, פריז, פרנקפורט, ציריך, מילאנו, מדריד וסידני לא יפעלו מחר בשל הפסחא; הבורסות של סין והונג קונג יהיו סגורות בשל חג ציבורי. כולן ישובו לפעילות רגילה ביום שלישי, למעט הונג קונג שתיפתח מחדש רק ביום רביעי. הבורסות בניו יורק פתוחות השבוע כרגיל, כולל ביום שני.

 

ברקע למסחר, העליות החזקות שנרשמו בחמישי בניו יורק, יום המסחר האחרון בשבוע שעבר (לפני חופשת יום שישי הטוב). מדד S&P 500 עלה ב-1.2% (ושבר לראשונה את רף 4,000 הנקודות), נאסד"ק התחזק ב-1.8%, דאו ג'ונס עלה ב-0.5%.

אלה פערי הארביטרא'ז שנפתחו בדואליות הבכירות של הבורסה המקומית: 

 

פער חיובי – פריגו 0.9%, איי.סיי.אל 0.1%, אלביט מערכות 0.3%, טאואר ולייבפרסון 2.4%, נייס 2.7%, נובה 3.8%, סאפיינס 2.3%, אופקו 2%; פער שלילי – טבע 0.5%-, אורמת טכנ' 2%-.

 

 צילום: בלומברג

 

x