בורסת ת"א

ברקת למנהלי הפנסיה: אל תתעלמו מדירוג נמוך שניתן על ידי חברת דירוג שהתקשורת איתה הופסקה

הממונה על שוק ההון משה ברקת שלח לגופים המוסדיים מכתב ובו כתב ש"יש לשקול המשך התייחסות לדירוג שהופסק", ובכך שלח רמז עבה לקבוצת דלק, שהפסיקה את ההתקשרות עם מדרוג לאחר שחברת הדירוג חתכה את הדירוג שלה ב-14 דרגות.

רחלי בינדמן וצלי גרינברג 16:1527.04.20
גם כשהדירוג נפסק, עדיין כדאי לקחת אותו בחשבון: הממונה על שוק ההון משה ברקת שולח רמז עבה לגופים המוסדיים בנוגע לדעתו על מקרים שבהם חברות מפסיקות התקשרות עם חברות דירוג לאחר שהן העניקו להן דירוג לא מחמיא, כפי שהתרחש לאחרונה בקבוצת דלק.

 

ברקת שלח למוסדיים מכתב ובו כתב שבמקרה שבו חברה מדורגת מודיעה על הפסקת התקשרות עם חברת דירוג, במקביל להמשך התקשרות עם חברה אחרת או מעבר אליה, "מצופה מהגוף המוסדי לבחון את מידת הסתמכותו על הדירוג הקיים ואת הפערים בין הדירוגים של חברות הדירוג. ככל שהגוף המוסדי לא השתכנע לגבי ההצדקה לפערים בין דו"חות הדירוג, תהיה זו בדרך כלל פרקטיקה זהירה לשקול גם את המשך ההתייחסות לדירוג שהופסק, וזאת לתקופה סבירה ממועד הפסקת הדירוג, או עד להתגבשותן של ראיות כלכליות שעולות בקנה אחד עם הדירוג האחר, המוקדם מביניהם".

 

משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון צילום: עמית שעל

 

במילים אחרות, ברקת קורא למנהלי ההשקעות לקחת בחשבון דירוגים שהופסקו, במצבים שבהם חברה מדורגת על ידי שתי חברות ומפסיקה את ההתקשרות עם אחת מהן. במקרים רבים זה קורה משום שהחברה לא שבעה נחת מהדירוג שאחת החברות העניקה לה.

 

מדובר ברמז עבה מאוד לאירוע שהתרחש בקבוצת דלק. לאחרונה החברה הודיעה על הפסקת ההתקשרות עם חברת הדירוג מדרוג והמשך קבלת דירוג מחברת הדירוג מעלות. ברקע הדברים: מדרוג חתכה לאחרונה את הדירוג של קבוצת דלק ב-14 דרגות, לרמה של Ca, וזמן קצר לאחר מכן קבוצת דלק הודיעה שלא תחדש את ההתקשרות עימה, שקרובה לסיום ותמשיך לקבל שירותי דירוג ממעלות, שהורידה את הדירוג שלה בארבע דרגות בלבד, לרמה של BBB מינוס.

 

בכך ברקת רומז למוסדיים שמומלץ להם להתייחס גם לדירוג האחרון שסיפקה מדרוג, ולא רק לדירוג של מעלות, וזאת, כאמור, למשך זמן מסויים ממועד הפסקת ההתקשרות עם מדרוג או עד שהם נוכחים לדעת שמצבה הנוכחי של החברה תואם את הדירוג הפעיל שלה.

x