$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

בעלי אג"ח אי.די.בי דורשים גילוי ההחלטות במכרז למכירת ישפרו

לכלכליסט נודע כי נציגות אג"ח יד' דורשת לדעת איך נקבעו מגה אור וביג כזוכות במכרז לרכישת החברה תמורת 855 מיליון שקל. זאת, ככל הנראה, עקב טענתם של כידן דהרי וירון אדיב כי אי.די.בי סירבה להצעתם הרשמית שעמדה על 872 מיליון שקל

גולן חזני 08:3629.01.20

עסקת מכירת חברת ישפרו למגה אור ולביג תמורת 855 מיליון שקל ממשיכה לעורר הדים בקבוצת אי.די.בי. ל"כלכליסט" נודע כי נציגות אג"ח יד' שיגרה מכתב לאי.די.בי שבו היא דורשת לקבל את פרטי הליך המכרז והדרך שבה נקבעו הזוכות.  

נראה כי המכתב נשלח עקב טענת בעלי תנופורט, כידן דהרי וירון אדיב, שלפיה הציעו מחיר גבוה יותר של 872 מיליון שקל לחברה אבל ההצעה שלהם לא התקבלה. את המכתב שלח היועץ המשפטי של סידרה יד', עו"ד רענן קליר ממשרד ארדינסט בר־נתן טולידאנו.

 

באי.די.בי דוחים טענות אלה על הסף, וטוענים כי דהרי ואדיב הגיעו למכרז כשהיה כבר בשלבי הסיום שלו וכי בשיקולי בחירת הזוכות מובאים בחשבון גם הפוטנציאל להשלמת העסקה מצד הרוכשים והיכולות שלהם. אדוארדו אלשטיין, הבעלים של אי.די.בי פתוח, אמור להגיע היום לארץ, כשיועצה המשפטי של חברת אירסה ושותפו לבעלות באי.די.בי, סאול זאנג, הגיע כבר ביום ראשון ויקיים פגישות עם נציגויות אג"ח ט' ויד' של אי.די.בי.

 

זאנג העביר מסר מרגיע למחזיקים שלפי החברה מעולם לא פיגרה בתשלום חובותיה והיא עושה הכל לעמוד בפירעון. המחזיקים נוטים בשלב זה שלא לפעול משפטית נגד אי.די.בי משום שהדבר יסכל מיידית הזרמות של 140 מיליון שקל בשתי מנות שוות, בספטמבר הקרוב ובספטמבר 2021, שאלשטיין התחייב לבצע בשנה שעברה. מנכ"ל אי.די.בי ערן סער קיים בשבועיים האחרונים פגישות עם מוסדיים שנחשבים מחזיקי אג"ח גדולים של החברה.

 

אדוארדו אלשטיין וצחי נחמיאס אדוארדו אלשטיין וצחי נחמיאס צילומים: עמית שעל, לימור זפרני

 

הצרות של אי.די.בי נמשכות בינתיים בכל הנוגע לשווי הנכסי השלילי שלה שירד ליותר מ־600 מיליון שקל. זאת, לאחר שמניית כלל ביטוח ירדה ב־8% ביומיים האחרונים לשווי שפל של 2.97 מיליארד שקל, וזאת אחרי שהחברה גייסה 650 מיליון שקל בחודשים האחרונים בהנפקת מניות. הירידות מיוחסות בחלקן ללחץ על מניית כלל ביטוח לאור העובדה שעם ירידה נוספת של 3%-2% בשווייה הבנקים שאיתם חתמה אי.די.בי על עסקאות הסוואפ (החלף), צפויים לדרוש ממנה לממש עוד 1.5%-1% מהמניות במחירי שפל.

 

עבור אי.די.בי המחזיקה במישרין ב־8.5% מכלל ביטוח, וב־7% ממנה באמצעות עסקות סוואפ, מדובר בהפסד על הנייר של 120 מיליון שקל. גם אייל לפידות, יקיר גבאי ואלפרד אקירוב, שרכשו בשנה האחרונה 5%–8% ממניות כלל ביטוח, מופסדים בעשרות מיליוני שקלים על הנייר.

 

במקביל, האג"ח של אי.די.בי פתוח נסחרות בתשואות זבל של עד 30%. קופת המזומנים של אי.די.בי מכילה 10–20 מיליון שקל, והגירעון שלה בהון העצמי בסוף ספטמבר 2019 עמד על 400 מיליון שקל. החברה נדרשת לעמוד עד סוף השנה בתשלומים של 435 מיליון שקל, רובם לבעלי האג"ח, כשעומס הפירעונות הכבד צפוי ברבעונים השלישי והרביעי.

 

אי.די.בי צופה שתוכל לעמוד בתשלומים הללו באמצעות שורה של מהלכים, שכוללים בעיקר את מכירת ישראייר, השלמתה של עסקת בעלי עניין למכירת אחזקותיה בנדל"ן בלאס וגאס לנכסים ובניין, המשך מכירת האחזקות בכלל ביטוח, וכן מהזרמות הכספים של מאלשטיין.

x