$
שוק ההון

מיטרוניקס: רבעון רביעי אחרון חלש מסכם שנה מוצלחת

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות מקיבוץ יזרעאל מסכמת שנה של גידול דו-ספרתי בהכנסות וברווח הנקי, שמרביתו הושפע ממכירות חזקות יותר בחציון הראשון, שכבר גולמו במחיר המניה שזינק ב-45% בסיכום 12 החודשים האחרונים

חזי שטרנליכט 09:5521.03.19

רבעון מסכם חלש בסיכומה של שנה מוצלחת. כך אפשר להגדיר את הפינאלה של שנת 2018 עבור חברת מיטרוניקס, יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות מקיבוץ יזרעאל.

 

 

מה דעתך על מניית מיטרוניקס:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

החברה מסכמת שנה של גידול דו-ספרתי בהכנסות וברווח הנקי, שמרביתו הושפע ממכירות חזקות יותר בחציון הראשון, שכבר גולמו במחיר המניה שזינק ב-45% בסיכום 12 החודשים האחרונים. אלא שהרבעון האחרון של 2018 שמן הסתם הוא עונתי וחורפי ולכן במהלכו מזמינים פחות מוצרים שנוגעים לבריכות שחייה, הסתכם בהפסד שהיה גדול יותר בכ-39% ביחס לרבעון האחרון של 2017. שווי השוק של החברה עומד הבוקר על כ-2.7 מיליארד שקל.

 

וכך אם ברמה השנתית הצליחה מיטרוניקס לתרגם את הגידול במכירות לשיפור בשולי הרווח הגולמי ועליה בשורה התחתונה, מהרבעון המסכם עלה כי גם ההפסד התפעולי וגם ההפסד בשורת של הרווח הנקי, גדלו. סימן מדאיג נוסף שעולה מהדו"חות של מיטרוניקס נוגע לקיטון חד יחסית בהיקף צבר ההזמנות של החברה בהשוואה לתחילת השנה.

 

בדיקת קצב המכירות הרבעוני מלמדת כי גם ברבעון האחרון של השנה נרשם במכירות של מיטרוניקס בשיעור של 27% ביחס לרבעון המקביל לו ב-2017 והסתכמו ב-82.5 מיליון שקל. אך גידול בעיקר בהוצאות המחקר והפיתוח הוצאות ההנהלה והכלליות הובילו לרישום של הפסד תפעולי של 19.9 מיליון שקל ברבעון האחרון, שהעמיק ב-25.9% ביחס לרבעון האחרון שנה קודם לכן. זה הוביל את מיטרוניקס לסכם את הרבעון בהפסד של 18.6 מיליון שקל, עליה של 39% בתוך שנה.

 

 

אייל טריבר מנכל מיטרוניקס אייל טריבר מנכל מיטרוניקס צילום: אלעד גרשגורן

 

יחד עם זאת, ברמה השנתית ההכנסות של החברה גדלו ב-17.1% והסתכמו ב-748.3 מיליון שקל. שולי הרווח הגולמי של מיטרוניקס לא נפגעו אלא הצליחו לטפס ל-42.6% מול 41.1% שנה קודם לכן. בשורה התחתונה עלה הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות ב-22.9% ל-99.5 מיליון שקל.

 

הסממן שמדליק נורה אדומה נוגע כאמור לצבר ההזמנות של החברה. זה הסתכם בסוף השנה בהיקף של 156 מיליון שקל, עליה נאה של 11% בסיכום השנה. אולם נכון ל-14 במארס, יום חמישי בשבוע שעבר, עולה כי הצבר עמד על 105.1 מיליון שקל בלבד, כלומר ירידה של 32% בפרק זמן של פחות משלושה חודשים.

 

עלות שכרו של מנכ"ל החברה אייל טרייבר הסתכמה ב-1.88 מיליון שקל ולו שולם השכר הגבוה בחברה. תנאיו של יו"ר החברה, יונתן בשיא לא נכללים בין חמשת מקבלי השכר הגבוה. החברה הודיעה כי תחלק דיבידנד בסכום של 24 מיליון שקל שישולם ב-18 באפריל הקרוב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x