בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

סגי איתן עוזבת במפתיע את נכסים ובניין לאחר 14 שנים

פרישתה של המנכ"לית מהוותיקות בשוק ההון, סוכמה בשבוע שעבר עם בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין, חמש שנים מרכישתו את החברה

גולן חזני 07:4417.02.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

סגי איתן אחת המנכ"ליות הוותיקות בשוק ההון עוזבת את נכסים ובניין. ל"כלכליסט" נודע כי פרישתה של איתן ששימשה מאז 2004 כמנכ"לית חברת נכסים ובניין מקבוצת אי.די.בי, סוכמה בשבוע שעבר בינה לבין אדוארדו אלשטיין בעל השליטה באי.די.בי.

 

את איתן מועמדים להחליף איתן יעקובוביץ', מנכ"ל החברה־הבת גב־ים, וגיל קוטלר, סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי. איתן שימשה כסמנכ"ל כספים ומשנה למנכ"ל נכסים ובניין עוד לפני שעברה לידיו של נוחי דנקנר, שמינה אותה למנכ"לית ב־2004. איתן מזוהה עם דנקנר ובריאיון שקויים עמה לפני שנתיים אמרה כי הוא "אדם עם לב זהב ומאחלת לו רק טוב".

 

סגי איתן סגי איתן

 

 

חילופי הבעלים באי.די.בי

עם זאת, מאז עברה החברה לשליטתו של אלשטיין, תחילה עם מוטי בן־משה ולאחר מכן אלשטיין לבדו, השתנתה מעט התמונה מבחינת איתן. זאת מהסיבה שתחום הנדל"ן נמצא בליבת העסקים של אלשטיין בארגנטינה. אלשטיין, שמשמש כיו"ר החברה ואחיו אלחנדרו, שמשמש כדירקטור, הם שהובילו את האסטרטגיה של החברה מאז רכשו אותה. בחודשים האחרונים אף הגדילה דסק"ש, שבאמצעותה שולט אלשטיין בנכסים ובניין את אחזקותיה בחברה.

 

בדצמבר הודיעה דסק"ש על הצעת רכש ל־20% ממניות נכסים ובניין תמורת 365 מיליון שקל ומחיר של 290 שקל למניה. ההצעה נענתה רק חלקית, ובמהלך רכשה דסק"ש 2.55% ממניות החברה. אולם מאז המשיכה דסק"ש להגדיל את חלקה בנכסים ובניין בסדרה של 11 רכישות, שהאחרונה שבהן בוצעה בסוף ינואר האחרון במחיר של 300 שקל למניה.

 

רכישות אלה הביאו את דסק"ש לאחזקה של 68.8% ממניות נכסים ובניין בשווי של 1.3 מיליארד שקל. נכסים ובניין עצמה נסחרת בשווי של 1.9 מיליארד שקל. עם זאת מחיר המניה לא הצליח לפרוץ קדימה בעשור האחרון והוא עומד על 302 שקל, נמוך יותר מהתקופה שלאחר המשבר העולמי כשבמרץ 2010 נסחרה במחיר של 340 שקל למניה.

 

באפריל 2010 רכשה אי.די.בי באמצעות נכסים ובניין וכור — שתי חברות בנות שכל אחת רכשה 50% מהנכס, את בניין HSBC בניו יורק תמורת 330 מיליון דולר. את הקרדיט על עסקת ענק שלה גזרו דנקנר ויו"ר נכסים ובניין אז רפי ביסקר.ב־2011 רכשה נכסים ובניין את חלקה של כור בעסקת בעלי עניין.

 

ב־2007 רכשו יצחק תשובה ודנקנר קרקע בסטריפ בלאס־וגאס לבניית פרוייקט מלון גרנדיוזי חדש, פלאזה. הקרקע נרכשה ב־1.24 מיליארד דולר, כשאלעד גרופ ודנקנר רוכשים מחצית מהמניות. דנקנר רכש את חלקו באמצעות אי.די.בי פיתוח ונכסים ובניין. משבר הנדל"ן שפרץ בארה"ב זמן קצר לאחר מכן גרם לכך שהתוכנית היומרנית של השניים לא יצאה לפועל. ההון העצמי שהושקע בפרויקט, 600 מיליון דולר נמחק. חלקה של נכסים ובניין היה רבע מהפרויקט.

התקשתה להפגין דומיננטיות

 

כפי שההצלחה ב־HSBC יוחסה לדנקנר וביסקר, כך גם הכשלון בלאס וגאס. איתן התקשתה להפגין דומיננטיות חיצונית מול הבעלים הדומיננטיים, למרות שהקשר עם שוק ההון נעשה דרכה. בתוך המערכת המורכבת הזו, היא הצליחה לשרוד תקופה ארוכה יחסית כשהיא נעזרת בין היתר בכישורים דיפלומטיים לא קטנים. עלות שכרה המצטבר עד סוף 2017 עמדה על יותר מ־40 מיליון שקל.

 

איתן (65) שהגיעה לנכסים ובניין מאזורים, נשאלה באותו ראיון בגלובס על חילופי הבעלות בקבוצה והשיבה "באופן טבעי, זה יותר קשה, אבל החברה פעלה רגיל והמשיכה בצמיחה שלה כמו עוד חברות בקבוצה".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x