$
מט"ח וסחורות

נסיגה קלה בשקל - על רקע פעילות צה"ל בצפון

הדולר עלה ב-0.2% ושערו היציג נקבע על 3.727 שקלים, היורו היציג טיפס ב-1% ונקבע על 4.251 שקלים; תנועות מתונות בשוק המט"ח העולמי - היורו מטפס ב-0.3% מול הדולר, הפאונד מתחזק ב-0.2%

שיר רייטר 16:5204.12.18

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

השקל נחלש הבוקר (ג') בשוק המט"ח המקומי על רקע המבצע הצבאי בצפון. הדולר עלה ב-0.2% ושערו היציג נקבע על 3.727 שקלים, היורו היציג טיפס ב-1% ונקבע על 4.251 שקלים.

בשווקים הבינלאומיים: היורו מטפס ב-0.3% מול הדולר וצמד המטבעות נסחר ברמה של 1.138 דולר ליורו. הפאונד מתחזק ב-0.2% מול הדולר ל-274 דולר, לאחר שיועץ בבית הדין האירופי לצדק כתב שבריטניה יכולה לבטל את הברקזיט מבלי לבקש רשות משאר המדינות באיחוד האירופי.

 

במקביל להערכת מצב שקיים הבוקר (ג') אלוף פיקוד צפון יואל סטריק במטולה, החל צה"ל במבצע "מגן צפוני" לחשיפה ונטרול של מנהרות התקפיות שחיזבאללה בנה לאורך גבול לבנון.

 

מתוך מבצע מגן צפוני מתוך מבצע מגן צפוני צילום: דובר צה"ל

 

"משנת 2006 זיהינו כי חיזבאללה בונה מנהרות הגנתיות בשטח שלו והגביר זאת לאחר המלחמה", נמסר מדובר צה"ל. "ב-2012 זיהינו את תוכנית 'כיבוש הגליל' שנסראללה מדבר עליה, והיא כללה רכיב מפתיע של מנהור התקפי. ב-2013 בדקנו את הנושא בעקבות דיווחים של אזרחים על קולות חפירה, אך הם נשללו והתברר שלא היו מנהרות חודרות.

 

בחברת הייעוץ אג'יו מציינים שההתפתחויות בשוק המט"ח העולמי נתלות במספר סיכונים גלובאליים: הפסקת אש במלחמת הסחר של ארה"ב מול סין, נסיגה של איטליה מהחריגה בתקציב המתוכנן ודברי יו"ר ה'פד' פאוול לגבי צינון קצב ההידוק המוניטרי.

 

לדבריהם, הצמד יורו-שקל קיבל רוח גבית משני גורמים אלו ועלה לרמה של 4.26 שקלים ליורו. בשבוע הבא ר"מ בריטניה מיי צפויה להביא להצבעה בפרלמנט את הסכם יציאת בריטניה מהאיחוד האירופאי. במקרה וההצעה תכשל, הדבר יביא לעלייה חדה בתנודתיות ולנפילה של הפאונד, יש האומרים עד ל- 1.20 דולר לליש''ט.

 

לגבי העתיד סבורים באג'יו כי לאחר שתרשם רגיעה בצפון, זאת לצד הירידה בסיכונים הגלובאליים, הדולר צפוי להיחלש לקראת סוף השנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x