• תפריט
שוק ההון

השקל נחלש מול הדולר והיורו; IBI: "זו לא סביבה של שקל חזק"

הדולר עלה ב-0.4% ל-3.47 שקלים, היורו התחזק ב-1% ושערו היציג נקבע על 4.29 שקלים; לדברי רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של IBI, התחזקות השקל בשבועיים האחרונים הייתה מנותקת מההתרחשות בעולם

שיר רייטר 15:3906.03.18

הדולר וגם היורו התחזקו היום (ג') בשוק המט"ח המקומי מול השקל. המטבע האמריקאי עלה ב-0.4% ושערו היציג נקבע על 3.47 שקלים לדולר. המטבע האירופי קפץ ב-1% ושערו היציג נקבע על 4.29 שקלים ליורו. בעולם, היורו מטפס ב-0.5% מול המטבע האמריקאי ונסחר ב-1.24 דולרים ליורו.

"בשבועיים האחרונים השקל התחזק באופן מהיר במנותק מההתרחשות בעולם", כך אומר רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות IBI. "התחזקות המטבע הישראלי לא לוותה בהיחלשות של הדולר בעולם, או בשינוי בשער היורו - דולר, שהיה יחסית יציב". לדברי גוזלן, ההתחזקות המהירה של השקל נבעה משני דברים - הידיעות על הסכמי ייצוא הגז, והרטוריקה סביב החלטת הריבית.

  צילום: בלומברג

 

"הודעת הריבית של בנק ישראל שידרה טון אופטימי - מבחינת הצמיחה, מבחינת שוק העבודה ובמידה מסויימת גם לגבי האינפלציה", אומר גוזלן. "השווקים פירשו את ההודעה כאילו הבנק לא מתרגש מהמקום שבו נמצא השקל. אבל אני חושב שהפרשנות הזאת לא לגמרי נכונה".

 

"נכון שהדברים נראים יותר טוב", מסביר גוזלן, "אבל האינפלציה עדיין נמוכה משמעותית מהיעד, ושער החליפין של הדולר הוא ברמות שבעבר בנק ישראל סימן כלא רצויות, כרמות שיכולות לעשות נזק בלתי הפיך לכלכלה הישראלית מבחינת העתקת פעילויות לחו"ל".

 

עוד מציין גוזלן כי יש להתייחס לעובדה שפערי הריביות ממשיכים לפעול לרעת השקל, "ואם נוסיף את אי הוודאות הפוליטית שתופסת תאוצה - זו לא סביבה של שקל חזק. זו סביבה של שקל נחלש. אנחנו יותר בכיוון להיחלשות של השקל בחודשים הקרובים", מסכם הכלכלן של IBI, "מאשר להתחזקות שלו".

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >>

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x