$
בורסת ת"א

שותפויות תמר ולווייתן חתמו על הסכם למכירת גז למצרים ב-15 מיליארד דולר

ההסכם נחתם מול קבוצת דולפינוס, גוף מתווך מול התעשייה המצרית, והוא לתקופה של 10 שנים - ההכנסות יתחלקו באופן שווה בין שני המאגרים

ליאור גוטמן 14:1619.02.18

שותפויות הגז תמר ולווייתן חתמו על שני הסכמים למכירת גז טבעי לקבוצת משקיעים ממצרים ב-15 מיליארד דולר. ההסכם נחתם מול קבוצת דולפינוס הנחשבת לגוף מתווך מול התעשיה המקומית המצרית - דולפינוס מחזיקה במזכרי הבנות ישנים לרכישת גז מישראל.  

לפי הדיווחים ששיגרו השותפויות לבורסה, ההיקף הכמותי של ההסכמים עומד על כ- BCM 64, לתקופה של 10 שנים. ההכנסות מתחלקות שווה בשווה בין שני המאגרים, 7.5 מיליארד דולר לתמר ו-7.5 מיליארד דולר ללווייתן.

 

לטענת דלק קידוחים, המחזיקה ב-25% בתמר ובכ-45% בלוויתן, "אספקת הגז צפויה להתחיל עם הסדרת השימוש בתשתיות הנדרשות להולכת גז טבעי למצרים, ותמשך עד לאספקת הכמות החוזית הכוללת הקבועה בהסכמים (סה"כ BCM 64) או עד סוף שנת 2030, לפי המוקדם מביניהם".  

 

עוד נטען ש"נבחנות האפשרויות השונות להולכת הגז למצרים, וביניהן כניסה של דלק קידוחים ונובל למשא ומתן עם חברת EMG ובעלי מניותיה לצורך הזרמת הגז באמצעות צינור ההולכה הקיים של EMG למצרים". כמו כן נבחנת החלופה של מערכת ההולכה הירדנית.

 

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, אמר על ההסכם: ״אנו נמצאים בנקודת ציון חשובה בדרך למימוש החזון והחלום של כולנו אשר במסגרתו מדינת ישראל הופכת ליצואנית גז משמעותית למדינות האזור. ההסכם יחזק את הקשרים בין ישראל ושכנותיה ויגביר את שיתוף הפעולה הכלכלי ביניהן״. יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים, הוסיךף: "עסקאות היצוא מבססות את מעמדה של מצרים כמרכז אנרגטי אזורי המאפשר אספקת גז הן למשק המקומי המצרי והן למתקני הייצוא, ומאפשרות פיתוח כלכלי של המשק המצרי והישראלי".

 

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר על ההסכם: "חוזה הגז מול מצרים מהווה הוכחה נוספת לכך שמתווה הגז עובד. חוזה הייצוא הענק, המתווסף לחוזה הגז עם ירדן, ממצב את מדינת ישראל כשחקן מרכזי במשק האנרגיה האזורי, וצפוי לחזק את היחסים בין המדינות. זוהי הפעם הראשונה מאז החתימה על הסכמי השלום במזה"ת, שנחתמות עסקאות ייצוא משמעותיות בין המדינות. הספקנים ימשיכו לקטר על מתווה הגז - ואנחנו נמשיך לקדם את משק האנרגיה הישראלי ולשמור על הנכסים האסטרטגיים החשובים שלנו".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על ההסכם ואמר כי הוא "יכניס מיליארדים לקופת המדינה לטובת החינוך, הבריאות והרווחה של אזרחי ישראל". לדבריו, "רבים לא האמינו במתווה הגז, הובלנו אותו מתוך ידיעה שזה יחזק את הביטחון שלנו, יחזק את הכלכלה שלנו, יחזק גם את היחסים האזוריים, אבל מעל הכל - יחזק את אזרחי ישראל. זהו יום חג".

 

 

קידוח לווייתן קידוח לווייתן צילום: אלעד גרשגורן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x