בורסת ת"א

הירידות הגיעו לנכסים ובניין: מכירת הדירות צנחה ב־38% ברבעון השני

הפחתה של 143 מיליון שקל בשווי של הפרויקט בלאס וגאס קיזזה עלייה בשווי מגדל HSBC ובהכנסות ממכירת דירות – והובילה את החברה להפסד רבעוני של 18 מיליון שקל

ניר טל 19:3128.08.17

נכסים ובניין, שבשליטת דסק"ש (64.5%), מצטרפת לשורה של חברות נדל"ן שמדווחות על ירידה בכמות הדירות שנמכרו ב־2017. חברת הנדל"ן פרסמה היום (ב') את תוצאותיה הכספיות לרבעון השני ומהם עולה כי החברה מכרה כ־80 דירות בהשוואה ל־130 דירות ברבעון המקביל.

מה דעתך על מניית נכסים ובנין:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

למרות זאת, הכנסות החברה ממכירות דירות וקרקע יותר מהוכפלו ברבעון – מ־60 מיליון שקל ברבעון המקביל ל־124 מיליון שקל. הסיבה המרכזית לכך היא חשבונאית, מכיוון שבתחילת 2017 אימצה החברה הוראות שלפיהן היא מכירה בהכנסות ממכירת דירות על בסיס התקדמות המכירות ולא בשלב האכלוס.

 

ברבעון הציגה נכסים ובניין, בניהולה של סגי איתן, שיפור במרבית הפרמטרים התפעוליים – אך עברה מרווח נקי של 42 מיליון שקל להפסד של 18 מיליון שקל לבעלי המניות, בעיקר בעקבות שערוכי נדל"ן ועלייה של 17% בהוצאות המימון. החברה ספגה הפחתה של 143 מיליון שקל הנובעת מהערכת שווי לפרויקט טיבולי בלאס וגאס, שבו היא שותפה שווה של אי.די.בי. בבסיס הערכת השווי, שנוקבת במחיר של 268 מיליון דולר, ירידה בצפי ההכנסות של החברה והחלטה לדחות את הבנייה בשלב ג' בפרויקט.

 

סגי איתן סגי איתן צילום: דן לב

 

הכנסות החברה מהשכרת נכסים עלו ב־4% ל־219 מיליון שקל, בהשוואה ל־211 מיליון שקל ברבעון המקביל. העלייה מיוחסת לאכלוס של פרויקטים, כמו גם לעלייה של 3% בדמי השכירות. כתוצאה, ההכנסות משכירות נטו (NOI) צמחו ב־7.5% ל־175 מיליון שקל לעומת 163 מיליון שקל ברבעון המקביל. לאלה התווספו הכנסות של 326 מיליון שקל מעלייה בשווי ההוגן של פרויקטי נדל"ן להשקעה. העלייה מוסברת בין היתר בשערוך של נכס הדגל שלה – מגדל HSBC – לשווי של 900 מיליון דולר, עלייה של 31 מיליון דולר ברוטו. בנוסף, ברבעון הודיעה החברה על מימוש של נכסים בחו"ל, ובהם חלקה (45%) בפרויקט למגורים בהודו ב־45 מיליון דולר. בסיכום הרבעון עומד השווי הכולל של הנדל"ן של נכסים ובניין על 11.2 מיליארד שקל לעומת 11 מיליארד שקל ברבעון המקביל.

 

בתוך כך, דירקטוריון החברה החל בבחינת מימוש של אחזקות החברה בישפרו, ושכר את שירותיו של לאומי פרטנרס. ישפרו היא חברה־בת בבעלות מלאה של נכסים ובניין שהנפיקה אג"ח בתל אביב ב־250 מיליון שקל ועוסקת בייזום ופיתוח מבני תעשייה, מסחר ומשרדים להשכרה. שווי ההשקעה של נכסים ובניין בישפרו נאמד בכ־590 מיליון שקל. מוקדם להעריך באיזה שווי תמומש ההשקעה, מכיוון שזה תלוי בהצעות שיתקבלו, אך על פי הערכות היא תפעל לממש אותה לפי שווי של 700–750 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x