$
שווקי חו"ל

ניסיון תיקון? גולדמן זאקס מכר אג"ח של ונצואלה

לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", הבנק מכר אג"ח של חברת הנפט הלאומית בשווי של 300 מיליון דולר לפחות, לאחר הרכישה השנויה במחלוקת שביצע לפני כחודשיים

שירות כלכליסט 10:0401.07.17

הבנק האמריקאי גולדמן זאקס מכר חלק ניכר מהאג"ח של חברת הנפט הלאומית של ונצואלה, אותן רכש בצעד שנוי במחלוקת בחודש מאי, כך לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל".

 

 

 

לפי הדיווח, חטיבת ניהול הנכסים של גולדמן זאקס מכרה אג"ח בשווי של 300 מיליון דולר לפחות לקרן גידור. הדיווח מתבסס על מקורבים לנושא, שטענו כי המכירה התבצעה במחיר מעט גבוה לעומת מחיר הרכישה במאי.

 

 

תור בכניסה למרכול בוונצואלה. משבר כלכלי חריף תור בכניסה למרכול בוונצואלה. משבר כלכלי חריף צילום: רויטרס

 

גולדמן זאקס רכש במקור אג"ח בשווי 2.8 מיליארד דולר שלחברת הנפט של ונצואלה, PDVSA, וזאת במחיר של 31 סנט למניה ועם תשואה שנתית של יותר מ-40%. הוא שילם על כך לפי דיווחים שונים סכום של 865 מיליון דולר. לפי הוול סטריט ג'ורנל, הבנק מכר עתה חלק מההשקעה כדי לעודד מסחר באג"ח ובצורה זו להעלות את המחיר של שאר האחזקות שבידיו.

 

כשנודע על הרכישה, ספג הבנק ביקורת נוקבת בוונצואלה. יו"ר האסיפה הכללית, חוליו בורחס, אף הצהיר כי הממשלות הבאות שיקומו במדינה לא בהכרח יכבדו את האג"ח. הוא האשים את הבנק ב"עשיית רווח מהיר על חשבונם של תושבי וונצואלה המסכנים", ובכך שהוא מסייע לשלטונו של הנשיא ניקולס מאדורו, שמואשם בהפעלת אלימות נגד מתנגדיו.

 

ונצואלה נמצאת בעיצומו של משבר כלכלי חמור, שפרץ לאחר ירידת מחירי הנפט ב-2014. המשבר בא לידי ביטוי בין השאר במחסור במזון ובתרופות. באופוזיציה מקווים להפיל את משטרו של מאדורו על ידי הפסקת המימון לממשלה.

 

 

 

מגולדמן זאקס נמסר במאי כי רכשו את האג"ח בשוק המשני ולא היו בקשר ישיר עם הממשלה בוונצואלה. "אנחנו מודעים לכך שוונצואלה נמצאת במשבר. אנחנו מסכימים שהחיים שם חייבים להשתפר, וביצענו את ההשקעה בין השאר כי אנחנו מאמינים שכך יקרה", נמסר אז בתגובה.

 

בבנק לא הגיבו לדיווח האחרון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x