שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
תעשייה ופיננסים

"בגולדמן זאקס החליטו לעשות רווח מהיר מהסבל של תושבי ונצואלה"

עסקה שבמסגרתה ישלם הבנק האמריקאי 865 מיליון דולר עבור אג"ח בשווי 2.8 מיליארד דולר מסעירה את הרוחות במדינה הנתונה במשבר

שירות כלכליסט 10:1531.05.17

מנהיג האסיפה הכללית בוונצואלה איים כי כל ממשלה עתידית עלולה לסרב לשלם 2.8 מיליארד דולר באג"ח, שנרכשו לאחרונה על ידי הבנק האמריקאי גולדמן זאקס מהבנק המרכזי של ונצואלה. "נראה שבגולדמן זאקס החליטו לעשות רווח מהיר מהסבל של תושבי ונצואלה", מסר חוליו בורחס, מנהיג הקונגרס שבשליטת האופוזיציה במכתב שנשלח למנכ"ל גולדמן לויד בלנקפיין. "בהתחשב בטבע הלא שגרתי של העסקה והתנאים הפיננסיים האבסורדיים המעורבים - שהם לרעתם של ונצואלה והתושבים שלה - האסיפה הכללית תשיק בקרוב חקירה בנושא. אני מתכוון גם להמליץ לכל ממשלה דמוקרטית עתידית בוונצואלה לא להכיר או לשלם את האג"ח הללו", כתב בורחס.

 

בוול סטריט ג'ורנל דיווחו כי לפי תנאי עסקת האג"ח, גולדמן אמורים לשלם בסביבות 865 מיליון דולר עבור אג"ח בשווי 2.8 מיליארד דולר שהונפקו על ידי חברת הנפט הלאומית פטרולאוס דה ונצואלה ב-2014 ומועד פירעונן הוא ב-2022. פירוש הדבר כי הבנק משלם 31 סנט לכל דולר והתשואה השנתית תעמוד על מעל 40%. עוד הוסיף בורחס כי העסקה מעניקה "חבל הצלה פיננסי" למשטרו של הנשיא ניקולאס מאדורו, שמואשם באלימות נגד מפגינים.

 

מגולדמן נמסר בתגובה כי לא רכשו את האג"ח או היו בקשר עם הממשלה, אלא רכשו אותן בשוק המשני מסוחר, וכי הן מוחזקות בקרנות ובחשבונות שהבנק מנהל עבור לקוחות. "אנחנו מושקעים באג"ח של חברת הנפט כי בדומה לרבים בתעשיית ניהול הנכסים אנחנו מאמינים שהמצב במדינה יהיה חייב להשתפר לאורך זמן", נמסר מהבנק. "אנחנו מסכימים שהחיים בוונצואלה חייבים להשתפר, וביצענו את ההשקעה בין השאר מתוך אמונה כי אכן יחול שיפור".

תור בכניסה למרכול, בעיר הבירה קראקס. ונצואלה נתונה במשבר כלכלי עמוק תור בכניסה למרכול, בעיר הבירה קראקס. ונצואלה נתונה במשבר כלכלי עמוק צילום: רויטרס

 

אגרות חוב ונצואלניות לא מצטיירות כרגע כיעד מפתה למשקיעים גלובליים. המדינה העומדת על סף הפיכה ואין לה די מזומנים כדי להאכיל את תושביה - ובוודאי שהיא לא יכולה לשלם את מיליארדי הדולרים שהממשלה חייבת למשקיעיה הזרים. עם זאת, אג"ח שהונפקו בידי חברת הנפט הממשלתית "פטרולוס די ונצואלה" או PDVSA, מושכים כמה מהמשקיעים המתוחכמים בעולם, המהמרים כי הממשלה תשתמש במאגר המזומנים המידלדל שלה כדי לשלם לנושיה, במקום לקנות מזון ותרופות לאזרחיה. בין המשקיעים המחזיקים באג"ח PDVSA נמצאים כמה שמות גדולים כגון ג'יי פי מורגן צ'ייס, קרן "בלאקרוק", "פידלטי" ועוד. אולם אף אחד מאלו לא משתווה לאופוטורניזם הפיננסי או ליכולת ההשפעה הפוליטית שיש לגולדמן.

 

החלטתה של גולדמן זאקס לחטוף 2.8 מיליארד דולר מאג"ח של PDVSA, בהנחה של 70% ממחיר השוק, דורכת על יבלות במדינה מוכת המשבר. העסקה מדגישה את המידה שבה מוכנים המשקיעים לקחת על עצמם סיכונים פוליטיים וכלכליים הולכים וגדלים בעודם מחפשים השקעות בעלות תשואה גבוהה, עם שיעורי ריבית הנעים סביב האפס. "יש עניין רב במסחר זה. אני נמצאים באקלים פחות-ריביות, ומדובר באג"ח דולריות עם תשואות ממש גבוהות", אמר ל"ניו יורק טיימס" קרלוס דה סוסה, כלכלן בחברת המחקר "אוקספורד איקונומיקס" מלונדון.

 

עשרות מפגינים נהרגו

 

ונצואלה נמצאת בעיצומו של משבר כלכלי עמוק, שהוביל למחסור חמור במוצרי יסוד, כולל מזון ותרופות. המשבר נובע משילוב בין הירידה במחירי הנפט וניהול פיננסי כושל מצד הממשלה. כוחות האופוזיציה יצאו לרחובות כדי למחות על משטרו של הנשיא הבלתי פופולרי בעליל, ניקולס מאדורו. כמעט 60 מפגינים נהרגו בהתנגשויות בין המפגינים לכוחות המשטרה בחודשים האחרונים.

 

האטרקטיביות של אג"ח PDVSA למשקיעים - מעבר לתשואות של יותר מ-20% - היא תפקידה המרכזי של חברת הנפט הממשלתית באספקת מט"ח לממשלת מאדורו. המשקיעים מאמינים שממשלת ונצואלה תעשה כל שביכולתה כדי לקיים את חברת הנפט, המזרימה כ-95% מהדולרים לכלכלה, הסובלת בשנים האחרונות ממשבר הנובע מניהול פיננסי כושל. זאת חרף הכנסות גבוהות מנפט.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x