שווקי חו"ל

וודאפון ממזגת את הפעילות בהודו עם חברת הטלקום השלישית בגודלה במדינה

הפעילות שתמוזג עם אידאה תיצור את מפעילת שירותי התקשורת הגדולה בהודו, בשווי של 23 מיליארד דולר. וודאפון תחזיק ב-45% מהחברה הממוזגת, אידאה ב-26% והיתר יוחזק על ידי הציבור

שירות כלכליסט 13:5020.03.17

ענקית הטלקום הבריטית וודאפון (Vodafone) חתמה על הסכם מיזוג בין הפעילות שלה בהודו לחברת הטלקום השלישית בגודלה בהודו, אידאה סלולר (Idea Cellular). החברה הממוזגת תהייה מפעילת התקשורת הגדולה ביותר בהודו, עם 400 מיליון לקוחות, נתח של 35% מהלקוחות.  

וודאפון תחזיק ב-45.1% מהחברה הממוזגת, בעוד שאדיטיאה בירלה גרופ (Aditya Birla Group), החברה האם של אידיאה, תחזיק ב-26%. יתר המניות יוחזקו בידי הציבור. השווי של החברה החדשה יעמוד על 23.2 מיליארד דולר.

 

מניית אידאה זינקה ב-50% מתחילת השנה, על רקע הציפיות לביצוע המיזוג האמור. החברות ציינו בהודעה המשותפת כי בתוך 4 שנים ירשמו חיסכון שנתי משותף של 2 מיליארד דולר בעקבות המיזוג.

.

לפי הפרשנים, המיזוג נועד להדוף את התחרות מצד מפעילה חדשה במדינה בשם ריליאנס ג'יו (Reliance Jio), שבבעלות מוקש אמבני, האיש העשיר ביותר בהודו. הופעתה של ריליאנס ג'יו, המציעה שיחות בחינם, כבר אילצה את וודאפון הודו ואידאה סלולר להוריד מחירים. עבור הרבעון שהסתיים בדצמבר דיווחה אידאה על ההפסד הראשון שלה מזה עשור, זאת לאחר שהורידה את תעריפי השיחות ושליחת הודעות.

 

זוהי עסקת המיזוג השנייה שנעשתה בסקטור בהודו מזה חודשיים: בחודש שעבר בהארטי אירטל הודיעה על כי תרכוש את החטיבה ההודית של טלנור הנורבגית.

השוק בהודו מתאפיין בתחרות קשה עוד לפני כניסתה של ריליאנס לתמונה, ופועלות בו יותר מ-10 מפעילות המתחרות על כמיליארד בעלי טלפונים סלולרים. "כולם מתחרים באגרסיביות על שיתוף מידע, ופירוש הדבר שיימשך הלחץ על המחירים", אמר לבלומברג ראג'אן מתיוס, שעומד בראש איגוד המפעילות הסלולריות של הודו. "בהמשך יחלו המפעילות לחפש הזדמנויות נוספות כמו האינטרנט של הדברים ומחשוב ענן, ויתמקדו בתחומים האלה כדי להעלות את הרווחיות וההכנסות".

 

 צילום: איי אף פי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x