$
בורסת ת"א

נווט קרב ואיש עסקים: מי אתה מאיר שמיר?

מאיר שמיר יליד קיבוץ בארות יצחק, עשה את הונו הראשוני בענף הביטוח בסוכנות "מבטח שמיר", כאשר את הקפיצה הגדולה עשה בשנת 2006 כשנכנס עם קרן אייפקס להשקעה בתנובה

אלי שמעוני 13:3808.12.16
איש העסקים מאיר שמיר (65), שהיום (ה') התפוצץ מטען חבלה ליד רכבו, יליד קיבוץ בארות יצחק, גדל מגיל חמש בפתח-תקווה. למד בישיבה התיכונית נחלים, ובצבא שירת בחיל האוויר כנווט. את הונו הראשוני עשה בענף הביטוח בסוכנות "מבטח שמיר" שהקים. אחר כך החל להשקיע בחברות ציבוריות ובתעשייה, והשתלט על חברת הטחינה הציבורית אטאס, ושינה את שמה למבטח שמיר.

כיום, מאיר שמיר מחזיק בכ-40% ממניות החברה הציבורית מבטח שמיר הנסחרת בבורסה לפי שווי שוק של כ-800 מיליון שקל. את הקפיצה הגדולה עשה שמיר בשנת 2006, כאשר נכנס עם קרן אייפקס להשקעה בתנובה לפי שווי של מיליארד דולר. מבטח שמיר החזיקה כ-20% בתנובה, ומכרה את חלקה לקרן הסינית ברייטפוד ב-2014 לפי שווי של 8.6 מיליארד שקל.

 

בחודש שעבר דווח כי חברת אשטרום הנשלטת בידי משפחת נוסבאום החליטה לפרק שותפות ארוכת שנים עם מאיר שמיר ומכרה 8.86% ממניות מבטח שמיר שבידיה תמורת 78 מיליון שקל. לבד משמיר מחזיק במבטח שמיר ליאון רקנאטי (8.5%) והמוסדיים הגדולים שמחזיקים בחברה הם כלל ומנורה.

 

מאז עסקת תנובה לא ביצעה מבטח שמיר רכישה משמעותית, ומרבית רווחי ההשקעה הגדולים שוכבים עדיין בקופתה. מבטח שמיר החזיקה בקופתה בסוף הרבעון השני עודף נכסים על התחייבויות כספיות לטווח קצר בסכום של 520 מיליון שקל. שמיר בחן וניהל מגעים לרכישת מניות קיבוץ שדות ים בחברת אבן קיסר (32%) אבל הקיבוץ העדיף מתווה שבו רכשה קרן טנא של אריאל הלפרין 3% ממניות אבן קיסר וקיבלה זכות למינוי שני דירקטורים. העסקה נעשתה לפני כשלושה חודשים במחיר של 43 דולר למניה ומאז צנח מחיר המניה ל־28 דולר, כך שלפחות לעת עתה ההחלטה של שמיר היתה נכונה.

 

מאיר שמיר מאיר שמיר צילום: ענר גרין

 

מלבד עיסוקיו בתחומי העסקים, שמיר מעורב בספורט הישראלי, ובעבר היה מבעלי קבוצת הכדורגל של הפועל פתח תקוה. בעבר אמר על עיסוקו בספורט הישראלי בפני הרצאה לסטודנטים: "אני מזהיר אתכם שלא להתפתות להרפתקה של בעלות על קבוצת כדורגל", אמר והוסיף: "הזוהר שמתלווה לעניין קיים עד שנכנסים פנימה. כשאתה בפנים מתחילה הביקורת ולכל אחד יש מה לומר". שמיר פירט: "אם הקבוצה בליגה הלאומית שואלים מדוע אתה לא מחזק אותה כדי שתעלה לליגת העל, כשהיא בליגת העל שואלים מדוע היא לא באירופה, כשאתה באירופה – למה לא לוקחים אליפות, וכשיש אליפות – למה אתה לא בצ'מפיונס ליג".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x