$
שווקי חו"ל

6 שעות בלי מחשבים - תקלת הענק של דלתא איירליינס

לאחר הפסקת חשמל איבדה דלתא את מערכות המחשב ונאלצה לקרקע את כל טיסותיה. בשעה זו מתחילות לצאת טיסות, אך החברה עדיין מזהירה מעיכובים וביטולים רבים של טיסות

תומר הדר ושירות כלכליסט 16:2408.08.16

תקלה דרמטית היום (ב') בחברת התעופה דלתא :במשך שש שעות קורקעו כל טיסותיה, ומערכות המחשב שלה לא עבדו בשל הפסקת חשמל במטה החברה באטלנטה. בסך הכל בוטלו 300 טיסות. רק בשעה זו מעדכנת החברה כי החלה להוציא שוב טיסות, אך עדיין בהיקף מוגבל. חברת התעופה פרסמה התנצלות, והיא קוראת לנוסעים להתעדכן לגבי מצב הטיסה שלהם באתר החברה, ולקחת בחשבון כי יהיו ביטולים ועיכובים רבים בטיסות.

החברה פרסמה כי "כמות הפניות והשאלות גבוהה וזמני ההמתנה ארוכים. נציגי שירות הלקוחות שלנו עושים ככל שביכולתם לסייע. ייתכן שיהיו אף פערי זמן בתצוגת מצב הטיסות המדויק באתר החברה ובאפליקציה, ואצל נציגי דלתא בטלפון ובשדה התעופה. אנו מתנצלים בפני לקוחותינו אשר מושפעים מהעניין, והצוותים שלנו עובדים בכדי לפתור את הבעיה מהר ככל הניתן".

 

הסיבה לתקלה: הפסקת חשמל באטלנטה

 

לאחר תחילת התקלה פירסמה החברה תגובה בה נכתב: "הפסקת חשמל באטלנטה, אשר החלה בערך בשעה 2:30 לפנות בוקר (שעון מזרח ארה"ב),  השפיעה על מערכות המחשב והתפעול של דלתא איירליינס ברחבי העולם, וגרמה לעיכובי טיסות. כל הטיסות שיצאו לדרכן ממשיכות כרגיל. אנו מודעים לכך שמערכות סטטוס הטיסות, כולל מסכים בשדות התעופה, מראים באופן בלתי תקין שהטיסות פועלות על פי לוח הזמנים המתוכנן. אנו מתנצלים בפני הנוסעים שמושפעים מהנושא, והצוותים שלנו עומלים כדי לפתור את הבעיה מהר ככל הניתן".

 

נוסעים מחכים בשדה
נוסעים מחכים בשדה צילום: twitter.com
 צילום: twitter.com

 

 צילום: twitter.com

 

הטיסות מעל ארה"ב כעת - דלתא עם טיסה אחת בלבד (בחלק העליון) הטיסות מעל ארה"ב כעת - דלתא עם טיסה אחת בלבד (בחלק העליון) צילום: AirlineFlyer

 

 

במהלך אותן שעות ארוכות בהן לא נודע מה היקף או סיבת התקלה - נוסעים דיווחו על עיכובים בשדות תעופה רבים, ביניהם הית'רו בלונדון, טוקיו ולוס אנג'לס. "בלאגן בתור לצ'ק אין בטרמינל 3 בהית'רו. עומד בתור כבר שעה וחצי", כתבה הנוסעת אמנדה ג'קסון בחשבון הטוויטר שלה. נוסע בשדה התעופה ברומא אמר ל-CNBC כי הוא ממתין מעל שעה בצ'ק אין.

 

בציוץ נוסף במהלך היום קראה דלתא לנוסעים לבדוק את מצב הטיסה שלהם עוד לפני שהם יוצאים לכיוון שדה התעופה "כל עוד הנושא עדיין נמשך". אולם משתמשת אחרת צייצה בתגובה כי אין אפשרות לעשות זאת, מכיוון שגם האפליקציה של החברה לא פועלת. "אי אפשר לבדוק את מצב הטיסה כי האפליקציה לא פועלת...לא מראה אפילו שישי לי טיסה", כתבה אחת המשתמשות.

 

בנוסף, הנוסעים ניצלו את הרשתות החברתיות כדי לצלם תורים ארוכים בדלפקי הצ'ק אין, ולהתלונן על הפיצוי שהוצע להם על ידי החברה - חבילות של חטיפים או שוברים לרכישת מזון ומשקה בשדות התעופה.

 

שווי השוק של דלתא הוא 28 מיליארד דולר, היא אחת מ-4 חברות התעופה הגדולות בעולם, ומעסיקה 85 אלף עובדים.

 

ערן יונגר, אנליסט בכיר במיטב דש ברוקראז' חו"ל: "דלתא מבוטחת בגין תקלות מעין אלו, ולכן הפגיעה הישירה מביטול הטיסות תהיה מוגבלת עד לגובה ההשתתפות העצמית. מאידך, תיתכן השפעה רגולטורית בארה"ב בשל העובדה כי תקלת חשמל הביאה להפסקת פעילות של אחת מחברות התעופה הגדולות בעולם ואחת החשובות בארה"ב".

 

לדבריו, "ההשלכות ארוכות הטווח, ככל הנראה, אינן על החברה אלא על אופן ניהול מערכות המחשב, ולכן, אנו מעריכים כי וועדת בדיקה, פדרלית או של מנהל התעופה, תדרוש לבצע התאמות למערכי המחשוב של החברות. חשוב לציין, כי לפחות עפ"י מה שנמסר מהחברה, הקריסה ארעה בשל תקלת חשמל ולא מתקפת סייבר, אז ההשלכות עלולות היו להיות מרחיקות לכת".

 

דלתא דלתא

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x