$
בורסת ת"א

לא רק אירופה: אקסטל מתקשה לסגור מימון בניו יורק והתרסקה בת"א

אגרות החוב של חברת הנדל"ן האמריקאית נושקות לתשואה של 15%. החברה אינה עומדת בפירעון הלוואה של 150 מיליון דולר ומתקשה להשיג מימון חלופי

אורן פרוינד 14:0926.06.16
בשעה שעיני המשקיעים בעולם נשואות לעבר השווקים באירופה לקראת העזיבה של אנגליה מגוש היורו, חברת הנדל"ן אקסטל האמריקאית שגייסה מכספי הפנסיה בישראל 1.65 מיליארד שקל בשנים 2014 -2015, מתקשה לעמוד בהחזרי ההלוואות שלה בניו יורק והתרסקה היום בבורסת ת"א. אגרות החוב של אקסטל רשמו היום (א') ירידות שערים של 1.5%-2.5% ונושקות לרמת ה-15% תשואה לפדיון.
אקסטל שבבעלות היזם האמריקאי גארי בארנט מתקשה כמו יתר חברות הנדל"ן האמריקאיות לגייס מימון לפרויקטים של דירות למגורים בניו יורק. הבנקים האמריקאים סגרו את ברז האשראי שלהם לפרויקטים של בנייה בניו יורק על רקע הירידה החדה בביקוש לדירות יוקרה ולדירות בכלל. באחד הפרויקטים הגדולים של אקסטל בניו יורק, One Manhattan Square, שצפוי לכלול 816 דירות במחירים של 3 מיליון דולר ומטה ו־204 יח"ד בנות־השגה, קיימת הלוואה של 150 מיליון דולר שאקסטל אינה עומדת בפירעונות שלה ומנסה מזה מספר חודשים לקבל מימון חלופי.

 

גארי ברנט נשיא אקסטל גארי ברנט נשיא אקסטל

 

ביום חמישי האחרון החברה הייתה אמורה לפרוע תשלום קרן מההלוואה הזו והיום דיווחה כי אין באפשרותה לעמוד בפירעון וכי הבנק האמריקאי הסכים לתת ארכה של שלושה חודשים (עד 23 בספטמבר 2016) למועד פירעון ההלוואה.

 

בזמן הזה אקסטל תמשיך לנסות להשיג מימון חלופי להלוואות הקיימות על הפרויקט. אקסטל מנהלת מזה מספר חודשים מו"מ עם מספר גורמים בנקאיים לקבלת מימון של 890 מיליון דולר ומאריכה מעת לעת את מועד הסגירה הסופי של המימון. החברה הייתה אמורה לסגור את המימון עד לסוף חודש יוני הנוכחי אולם בהודעתה היום היא מציינת כי המימון ייסגר "בחודש הקרוב" כך שנראה כי שוב תהיה הארכה.

 

אקסטל כבר חתמה במרץ השנה על הלוואת מזנין (הלוואה מעל לחוב בכיר) של 463.2 מיליון דולר (חלקה של אקסטל בהלוואה 393 מיליון דולר) בעבור אותו נכס מחברת הנדל"ן RXR Realty האמריקאית. ואולם ההלוואה הזו מותנית בקבלת המימון הבכיר של ה- 890 מיליון דולר עבור אותו פרויקט מתאגיד בנקאי אמריקאי. היום דיווחה אקסטל כי RXR האריכה את תוקף ההסכם בחודש עד לסוף יולי 2016.

 

למחזיקי האג"ח יש שנתיים עד לתשלום הקרן

 

אקסטל היא יזמית נדל"ן מהגדולות בניו יורק ובארה"ב. היא בונה מגדלי משרדים ומגורים בניו יורק, והשווי הנכסי הנקי של נכסיה עומד על 1.5 מיליארד דולר. לחברה יש שלושה פרויקטים בתחום דירות היוקרה (מעל 3 מיליון דולר), שמהווים שליש מהנכסים שלה. בשני הפרויקטים המפורסמים שלה, Carlton House ו־One 57, החברה מכרה את מרבית הדירות, אולם הבעיה שלה היא בפרויקט Central Park Tower, שכולל 179 דירות ומתקשה לשווק דירות. בסך הכל יש לאקסטל שישה פרויקטים שנועדו לייזום ומכירת דירות ועוד שמונה פרויקטים שנועדו להשכרה לטווח ארוך.

 

אקסטל אולי סובלת מקושי לממן את הפרויקטים שלה, אולם מחזיקי האג"ח והחברה יכולים להתנחם בכך שתשלום הקרן הראשון עבור מחזיקי האג"ח מתבצע רק בשנת 2018. בשנים 2016–2017 אקסטל נדרשת לשלם תשלומי ריבית של 84 מיליון שקל בכל שנה (בשנת 2016 כבר שולמו 42 מיליון שקל). בשנת 2018 היא נדרשת לשלם תשלום קרן לסדרה א' של 570 מיליון שקל, ובסך הכל תשלומי קרן וריבית של 609 מיליון שקל לשתי הסדרות. אם החברה לא תסדיר את עניני המימון שלה עד אז, היא תמצא את עצמה בבעיה.

 

בראיון לבלומברג לפני חודש התייחס בארנט גם להארכת מועד ההלוואה על פרויקט One Manhattan Square עד סוף יוני: "אנחנו חייבים להשיג את המימון עד 30 ביוני, ולהערכתי נצליח להשיגו. היינו צריכים להקטין את היקף ההלוואה ולהגדיל את שיעור הריבית שאנו מוכנים לשלם עליה". לדבריו, "אקסטל מנהלת בימים אלה מו"מ עם מספר גורמים פיננסיים לגבי הפרויקט. הוא מציע דירות ב־3 מיליון דולר ומטה, ויוכל להשיג הלוואה טובה, כיוון שדירות במחירים כאלה מבוקשות מאוד היום".

 

הדמיה מגדל אקסטל מנהטן הדמיה מגדל אקסטל מנהטן

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x