$
בורסת ת"א

אושר מתווה ההסכם בין אלשטיין לנאמני הסדר החוב

אדוארדו אלשטיין ירכוש בעלות מלאה על אי.די.בי פתוח וימחק אותה מהמסחר. אך מחזיקי האג"ח הארוכות מסדרה ט' מאיימים לפתוח במאבק, וטוענים כי ההזרמות שהוא מציע בהיקף של 515 מיליון שקל יספיקו רק לפירעון האג"ח הקצרות

גולן חזני 07:5525.02.16

שלושה ימים לאחר החשיפה ב"כלכליסט" אושר מתווה ההסכם בין בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין לבין נאמני הסדר החוב אייל גבאי וחגי אולמן, שבמסגרתו אמור אלשטיין לרכוש בעלות מלאה על אי.די.בי פתוח ולמחוק את מניותיה מהמסחר בבורסה.

זאת במקום גיוס ההון באמצעות מניות, שעליו החליט הדירקטוריון בחודש שעבר. אישור המתווה מותנה בחתימה על הסכם מחייב ובאישור אסיפות מחזיקי המניות, מחזיקי האופציות וביהמ"ש. הדירקטורים הבלתי תלויים באי.די.בי, גיורא ענבר ואלינה פרנקל, קיבלו שלוש חוות דעת שאישרו את השינוי, מפרופ' אריאל פרוקצ'ה, פרופ' אמיר ברנע וד"ר יובל זילברשטיין, ורק לאחר קבלתן הצביעו בעד המתווה החדש.

 

במקביל מאיימים מחזיקי האג"ח הארוכות מסדרה ט' על אלשטיין במאבק, ודורשים הזרמות הרבה יותר גדולות לחברה מכפי שהוא מציע. המחזיקים אף מציעים מתווה חלופי, שיידון ביום ראשון הקרוב באסיפת מחזיקי האג"ח שהם כינסו.

 

אדוארדו אלשטיין אדוארדו אלשטיין צילום: אוראל כהן

 

בעלי מניות המיעוט באי.די.בי מחזיקים ב־128 מיליון מניות מול 533 מיליון המניות של אלשטיין. הוא מחויב על פי הסדר החוב מ־2014 לרכוש כמחצית ממניות אי.די.בי פתוח תמורת כ־519 מיליון שקל ובמחיר של 8–9 שקל למניה.

 

בסוף השבוע הגיע אלשטיין להסכמות עם נאמני ההסדר, ולפיהן במקום הצעת הרכש הוא ירכוש את מניות המיעוט וימחק את החברה מהבורסה. תמורת מניה ישלם אלשטיין 1.25 שקלים במזומן ו־1.2 שקלים באג"ח ט' לפי ערך התחייבותי מתואם. אלשטיין מתחייב גם לתשלום עתידי של 1.05 שקלים למניה, במקרה שאי.די.בי פתוח תקבל היתר שליטה בכלל ביטוח, או תמכור את השליטה בחברה במחיר של לפחות 75% מההון העצמי.

 

במסגרת ההסכם מתחייב אלשטיין להזרים לחברה 515 מיליון שקל, ומתוך כך יוזרמו 165–180 מיליון שקל כחוב בתמורה להנפקת אג"ח ט'. 320–335 מיליון שקל יוזרמו במזומן.

 

מחזיקי האג"ח מסדרה ט' זועמים על המתווה, בעוד מחזיקי הסדרות הקצרות, ז' וי', בראשות קרן יורק, מברכים עליו. הסיבה לכך היא שההזרמות של אלשטיין יספיקו לתשלום האג"ח הקצרות, ואילו האג"ח הארוכות נמצאות בסכנת אי־פירעון, בגלל אי־הסולבנטיות של החברה.

 

נאמני האג"ח, מרב עופר והיועץ המשפטי גיא גיסין, שיגרו שלשום מכתב לאלשטיין במקביל לכינוס אסיפת המחזיקים ביום ראשון. הם טוענים להעדפת נושים בחברה שהיא חדלת פירעון. זאת אף שאלשטיין כבר הזרים 1.7 מיליארד שקל לחברה. באסיפה יידונו הזרמות ההון לחברה והאפשרות לנקוט הליכים משפטיים לשם עצירת תשלומים לנושים פיננסיים אחרים.

 

ב־18 במרץ אמורה אי.די.בי פתוח לפרוע כ־100 מיליון שקל לבנק הפועלים. סדרה ט' נסחרת כיום במחיר של 72 אגורות, המשקף תשואה שנתית לפדיון של 14% עבור מח"מ של 5.6 שנים. היקף הסדרה עומד היום על 981 מיליון שקל ערך נקוב, וסך החוב למחזיקים מסתכם בכ־1.06 מיליארד שקל.

 

גיסין דורש הזרמה של 800 מיליון שקל לפחות, שיאפשרו את תשלומי החוב ב־2016. במתווה החלופי שלהם מציעים גיסין ועופר להגדיל את ההזרמה של אלשטיין במזומן ל־500 מיליון שקל, ובנוסף כ־150 מיליון שקל לטובת צורכי החברה בדרך של המרה נוספת או המרת חוב קצר לאג"ח מסדרה ט'. הם דורשים גם שעבוד של מניות כלל ביטוח, בשווי 180 מיליון שקל, לטובת מחזיקי אג"ח ט', וכי החברה תנפיק למחזיקי אג"ח ט' אופציות לרכישת 5% ממניות כלל ביטוח שבידיה, במחיר של 50.78 שקל למניה (לעומת 44.2 שקל היום) למשך שלוש שנים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x