$
שווקי חו"ל

דו"ח התעסוקה מאוזן", מתעקשים הכלכלנים ומריעים לנתון האבטלה הנמוך

אכזבה מדו"ח התעסוקה? הכלכלנים בארה"ב דווקא שואבים ממנו עידוד. חרף תוספת המשרות הנמוכה למשק האמריקאי בינואר ירד שיעור האבטלה אל מתחת ל-5%

שירות כלכליסט 17:3305.02.16

דו"ח במגמה מעורבת - כך מגדירים כלכלנים בארה"ב את דו"ח התעסוקה לחודש ינואר, שהצביע על תוספת של 151,000 משרות למשק האמריקאי בחודש ינואר, מתחת לצפי שעמד על  180,000 משרות. עם זאת, שיעור האבטלה ירד ל-4.9% מ-5% - נתון מעודד.

 

הכלכלן ג'ון קנלי צייץ בטוויטר בנושא דו"ח התעסוקה וטען כי הוא "מעורב". לדברי קנלי, מספר המשרות שהתווספו "חלש", אבל שיעור האבטלה ירד ל-4.9% והשכר הממוצע לשעה עלה ב-2.5%. הכלכלנית טרה סינקלר צייצה גם היא: "וואו! - האבטלה ירדה מתחת ל-5%". 

 

יו"ר הפד ג'נט ילן. ומה עם הריבית? יו"ר הפד ג'נט ילן. ומה עם הריבית? צילום: איי פי

 

בת' אן בובינו, הכלכלנית הראשית של S&P, ציינה כי "הסיפור הוא מומנטום - כך, בעוד תוספת של 151,000 משרות בינואר היא מתחת לציפיות ופחות מהקצב של חודשים קודמים, הנתונים מראים שההתאוששות של אמריקה נמשכת. במקביל לירידה בשווקי העולם, נרשמת ירידה ברמת האבטלה ל-4.9%, ורמות השכר בארה"ב נעות לכיוון הרצוי".

 

"לא חם, לא קר", כינה את הדו"ח צ'אד סטון מהמרכז לקביעת סדרי עדיפויות בתקציב ומדיניות. "הפדרל רזרב עשוי להמתין עם העלאת הריבית המתוכננת במרץ". לעומתו, אמר צוות כלכלנים של BNP כי "החולשה בתוספת המשרות עשויה להתברר כזמנית". חברי הצוות מציעים לשים לב דווקא ל"עלייה בשכר הממוצע".

 

גם דאגלס הולץ-אקין, נשיא ה-American Action Forum, מציע להתמקד בנתונים החיוביים: "מספר השעות השבועיות גדל ב-0.1 ל-34.6, זהו אינדיקטור טוב נוסף להתחזקות שוק העבודה".

 

אליסה גולד, לעומתו, טוענת כי העלייה בשכר צריכה להיות חזקה יותר, אך ממשיכה להיות חזקה לזמן סביר לפני העלאת הריבית המובטחת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x