בורסת ת"א

הציבור ברח למזומן: פדיונות של 2.65 מיליארד שקל בקרנות הנאמנות בשבוע

על פי הערכות, מתחילת ינואר התאדו מתעשיית הקרנות 5 מיליארד שקל בצל הירידות בשווקים. הציבור שמיהר לברוח פספס את התיקון בשווקים בסוף השבוע והעדיף להתבצר במזומן

רחלי בינדמן 10:5824.01.16
פדיונות ענק של כ-2.65 מיליארד שקל בקרנות הנאמנות המסורתיות בשבוע החולף בצל המפולת בשווקי העולם, וחרף התיקון המסויים שחוו השווקים לקראת סוף השבוע.

 

הציבור הגיב בפאניקה ומיהר למשוך את הכסף היישר לפיקדון בבנק המציע תשואה אפסית. על פי הערכות של כלכלני בית ההשקעות מיטב-דש עולה כי מדובר בזינוק של 120% בקצב הפדיונות לעומת השבוע שקדם לו. מי שהובילו את הפדיונות היו קרנות אג"ח כללי וקרנות אג"ח מדינה.

 

 צילום: יריב כץ

 

מתחילת ינואר פדתה תעשיית הקרנות כ-5 מיליארד שקלים, כשהרוב המכריע (3.9 מיליארד שקלים) בקרנות נאמנות מנוהלות, עוד כ-500 מיליון שקלים בקרנות הכספיות הסולידיות שמשקיעות בפיקדונות בבנקים אך כבר לא משתלמות בשל הריבית האפסית שהן משיגות למול דמי הניהול שהן גובות ועוד 600 מיליון שקל שנפדו מקרנות הנאמנות המחקות (עוקבות מדדים).

 

הרקע לירידות בשווקים היו חששות לגבי המצב הכלכלי סין, והירידה החדה במחיר הנפט. עם זאת, הנפט עלה בסוף השבוע ב-23% ועמו בורסות העולם, כך שהציבור שוב ברח במפולת ופספס את התיקון בשווקים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x