$
שווקי חו"ל

ירוק כהה בנעילה בניו יורק - לאחר החלטת הריבית

דאו ג'ונס ניתר ב-1.3%, נאסד"ק זינק ב-1.5%; פסגות: "הפד צפוי להמשיך ולהעלות את הריבית גם במהלך 2016"

דיווח שוטף מהמסחר באסיה, אירופה וניו יורק: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, שוק הסחורות, אגרות החוב, ועדכוני האנליסטים

  

ניקיי האנג סנג שנגחאי דאקס קאק פוטסי דאו ג'ונס נאסד"ק S&P 500

 

 

23:00 - ירוק כהה בנעילה

 

יום המסחר ננעל בעליות של עד 1.5% לאחר ההחלטה ההיסטורית של הפדרל ריזרב על העלאת הריבית. דאו ג'ונס עלה ב-1.3%, S&P ניתר ב-1.4% ועבר לטריטוריה ירוקה ב-2015, ונאסד"ק זינק ב-1.5%.

 

 

22:15 - פסגות: "הפד צפוי להמשיך ולהעלות את הריבית גם במהלך 2016"

 

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות: "עיקר המסר העיקרי שילן ניסתה להעביר הוא שבפד מאמינים שהכלכלה האמריקאית תמשיך לצמוח על אף הרוחות החזיתיות שמגיעות ממוקדים שונים בעולם ולכן הפד צפוי להמשיך ולהעלות את הריבית גם במהלך 2016. מכיוון שבכל מקרה לא צפויים בארה"ב לחצים אינפלציוניים משמעותיים, העלאת הריבית צפויה להערכתנו להיות איטית מאוד והריבית בסוף שנה הבאה תעמוד על 1% בלבד".

 

 

ג'נט ילן ג'נט ילן איור: דניאל גולדפרב

 

10:00 - שעה לנעילה

 

המדדים בניו יורק עולים בכ-1.3%.

 

21:50 - "המדיניות המוניטרית נותרה מרחיבה"

 

ג'נט ילן, יו"ר הפד, אומרת במסיבת העיתונאים לאחר הודעת הריבית כי "ההתאוששות הכלכלית עשתה דרך ארוכה, אם כי היא עדיין לא הושלמה". הבנק המרכזי של ארה"ב הודיע לפני שעה קלה על העלאה של 0.25% בריבית - שתעמוד מעתה בטווח של 0.25%-0.50%. כל חברי ועידת השוק הפתוח של הפד, 10 במספר, הצביעו בעד ההעלאה.

 

"אפילו אחרי העלאת הריבית המדיניות המוניטרית נותרה מרחיבה", אמרה ילן, והוסיפה כי העלאת הריבית משקפת את האמון של הפד בכך שהכלכלה האמריקאית תצמח

ותתרחב.

 

 

ג'נט ילן ג'נט ילן צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

21:10 - הריבית עלתה בארה"ב, המדדים עולים

 

הפד עושה היסטוריה: 7 שנים לאחר שהוריד את הריבית לרמה אפסית, הודיע היום הבנק המרכזי של ארה"ב בהנהגת היו"ר ג'נט ילן על העלאה של 0.25% בריבית - שתעמוד מעתה בטווח של 0.25%-0.50%. כל חברי ועידת השוק הפתוח של הפד, 10 במספר, הצביעו בעד ההעלאה.

 

המדדים המובילים נסחרים בעליות שערים, האג"ח הממשלתיות יורדות.  

 

 

20:15 - דקות להחלטת הריבית

 

שעה להחלטת הריבית - מדד דאו ג'ונס עולה ב-0.1%, נאסד"ק ו-S&P 500 עולים ב-0.2%. נזכיר כי רוב מכריע של כלכלנים מעריך כי הריבית בארה"ב תעלה לרמה של 0.5%.

 

19:10 - נתוני מאקרו

 

תפוקת התעשייה רשמה בנובמבר ירידה של 0.6%, לאחר ירידה של 0.4% באוקטובר. הצפי עמד על נתון ללא שינוי.

 

התחלות בנייה עלו בנובמבר ב-10% לקצב שנתי של 1.17 מיליון. היתרי בנייה טיפסו ב-11% לקצב שנתי של 1.29 מיליון - בשני המקרים מדובר בנתונים שהתעלו על תחזיות השוק.

  

19:00 - נעילה חיובית באירופה

 

מדדי דאקס וקאק ננעלו בעלייה קלה של 0.2%, פוטסי טיפס ב-0.7%, יורוסטוקס 50 עלה ב-0.2%.

 

18:30 - העליות מתמתנות, תשואות האג"ח מטפסות, הנפט נופל  

 

מדד דאו ג'ונס עולה ב-0.1%, נאסד"ק ו-S&P 500 עולים ב-0.2%. תשואת האג"ח האמריקאית ל-10 שנים עולה ב-0.3% ל-2.29%, תשואת האג"ח לשנתיים עולה מגיעה ל-1% - לראשונה מאז 2010.

 

מחיר הנפט הגולמי WTI נופל ב-4.3% לרמה של 35.8 דולר לחבית, הברנט מאבד 3.3% ונסחר סביב 37.2 דולר לחבית.

 

16:40 - נפתח המסחר בוול סטריט

 

המסחר בניו יורק נפתח בעליות - דאו ג'ונס עולה ב-0.8%, נאסדק מתחזק ב-0.7%, S&P 500 עולה ב-0.8%.

 

רפי גוזלן הכלכלן הראשי של בית ההשקעות IBI: "מעריך כי הצמיחה הגלובלית תמשיך להיות בקצבים מתונים, ותתאפיין בהמשך חוסר סנכרון בין ארה"ב לשאר העולם. גוזלן מציין, כי השווקים המתעוררים יוסיפו להיות החוליה החלשה, וכי האינפלציה תוסיף להיות נמוכה. כמו כן, גוזלן מעריך שה- FED האמריקאי יתקשה להתניע מהלך ממושך של העלאות ריבית."

 


 

 

16:00 - העלייה בחוזים מתחזקת

 

חצי שעה לפתיחה המסחר בוול סטריט החוזים העתידיים על המדדים המובילים עולים בכ-0.6%. הנפט ממשיך יורד היום ב-1% ונסחר מתחת ל-37 דולר לחבית.

 

 צילום: רויטרס

 

 

14:20 - החוזים עולים

 

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בניו יורק עולים ב-0.5%. תשואת האג"ח האמריקאית ל-10 שנים עומדת על 2.27%.

 

בשוק הסחורות: מחיר החוזה על הנפט הגולמי WTI יורד ב-0.5% לסביבת 37.2 דולר לחבית, הברנט יורד ב-2.2% לרמת 37.6 דולר לחבית. בזהב נרשמת יציבות, החוזה נסחר ב-1,062.3 דולר לאונקיה.

 

 14:00 - הרעלות המזון: צ'יפטולה משנה כיוון

 

לאחר שרשרת של הרעלות מזון במסעדות של צ'פטולה (Chipotle) - שהפילו את המניה ב-24% בשלושת החודשים האחרונים - רשת המזון המכסיקנית מודיעה היום על הורדה משמעותית של השימוש במוצרים מקומיים ומעבר לשיטה הרווחת במרבית הרשתות, של הסתמכות על משלוחים ממרכזי המזון הגדולים שלה. בחודשים האחרונים דווח על 52 חולים ב-9 מדינות שסבלו מהרעלת E. coli לאחר ביקור במסעדה של הרשת - ועל הרעלת מזון נוספת במסעדה בבוסטון.

 

13:40 - נתוני מאקרו באירופה

 

עדכון נתוני אינפלציה באירופה: שיעור האינפלציה בחודש נובמבר עמד על 0.2%, ולא על 0.1% כפי שדווח תחילה.

 

סקר מנהלים באירופה: מדד מנהלי הרכש בתעשייה עלה במחצית הראשונה של דצמבר ל-53.1 נקודות, רמת שיא של 20 חודשים. מנגד, מדד מנהלי הרכש בשירותים ירד ל-53.9%, שפל של 3 חודשים.

 

נתוני תעסוקה באנגליה: שיעור האבטלה באוקטובר עמד על 5.2%, התחזית עמדה על 5.3%. השכר הממוצע עלה באוקטובר ב-2%, מול צפי לעלייה של 2.3%. השכר הממוצע ולל בונוסים עלה ב-2.4%, מול צפי לעלייה של 2.5%.

 

12:40 - הנתונים הטובים מהווים סימן ברור לטובת העלאת ריבית

הבנק השוויצרי יוליוס בר לקראת הודעת הריבית "השווקים הפיננסיים אמנם מוכנים למהלך, אך עדיין נותרה רמה מסוימת של לחץ. העלאת הריבית מתרחשת כשהאינפלציה קרובה לשיעור אפסי. הנתונים היציבים הזורמים משוק העבודה אמנם מהווים סימן ברור לטובת העלאת ריבית, אך כלל הנתונים של הכלכלה האמריקאית ממשיכים לאכזב, וסקטור התעשייתה של הכלכלה האמריקאית מצביע על חולשה נוספת. למול הרקע הזה, ההערכה היא כי הפד יסתפק בהעלאת ריבית אחת בלבד. מהבחינה הזו, עדכון ההערכות של חברי ועדת השוק הפתוח של הבנק (FOMC) לגבי המדיניות הפיסקאלית יהווה את המידע השני בחשיבותו שיפורסם היום. מסלול בטוח לעבר שיעורי ריבית גבוהים יותר הוא התמיכה שהשווקים הפיננסיים מצפים לה."

 

לסיכום אמרו בבנק השוויצרי כי "בבדיקה של חמש העלאות הריבית האחרונות מאז תחילת שנות ה-70, מצביעה על כך שהיא הטיבה מעט יותר עם המניות האירופיות. תרחיש מסוג זה יתאים באופן מושלם להערכה הבסיסית בנוגע לאזורים. אולם, עדיין לא בטוח שניתן יהיה להשוות את העלאת הריבית הנוכחית לקודמות."

 

 

11:30 -  אירופה ממתינה בדריכות

 

השווקים באירופה ממתינים בצפייה להחלטת הריבית, נסחרים במגמה מעורבת - קאק הצרפתי יורד ב-0.2%, פוטסי הבריטי יורד ב-0.2%, דקאס הגרמני יציב.

 

 צילום: בלומברג

 

9:50 - עליות חדות באסיה

 

12 שעות להחלטת הריבית בארה"ב ואחרי העליות בשווקים בעולם אמש, הבורסות במזרח עולות: האנג סאנג ההונג קונגי מטפס ב-2%, נייקי היפני ננעל בעלייה של 2.6%, הבורסה הסינית בשנגחאי סיימה את יום המסחר בעלייה של 0.2%.

 

"עיני העולם הפיננסי יהיו נשואות היום אל אמריקאית אחת – ג'נט ילן"

ארז צדוק, מנכ"ל קרנות אביב: "הצפי הוא שהפדרל ריזרב, הבנק המרכזי האמריקאי בראשותה של ג'נט ילן, יקבל היום החלטה על העלאה של הריבית בשיעור של רבע אחוז, השווקים כבר הפנימו את ההעלאה הקרובה ועשויים אף להגיב בעליות משמעותיות על רקע סיום תקופת אי הודאות, ועוד יותר לאור הירידות החדות יחסית של שוק המניות הגלובלי מתחילת החודש בפרט ובארבעת החודשים האחרונים בכלל".

 

 צילום: איי אף פי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x