$
שווקי חו"ל

לראשונה מאז 1988: משיכות ההון מהשווקים המתעוררים עלולות לעקוף את ההשקעות

על פי הערכות של מכון המחקר הפיננסי IIF, החשש מההאטה בסין והעלאה אפשרית של הריבית בארה"ב ירחיקו את המשקיעים עוד יותר מהשווקים המתעוררים

בלומברג 17:3402.10.15

משיכות ההון מהשווקים המתעוררים בדרך לעקוף השנה את הזרמות ההון, לראשונה מאז 1988, זאת לנוכח החשש מההאטה בסין ולנוכח העלאת הריבית הצפויה בארה"ב שתהפוך את ההשקעה המסוכנת בשווקים המתעוררים לפחות אטרקטיבית.

 

בנייה בבייג'ינג בנייה בבייג'ינג צילום: רויטרס

 

על פי הערכות המכון למימון בינלאומי (Institute of International Finance), המשקיעים ימשכו החוצה מהשווקים המתפתחים 540 מיליארד דולר השנה. החישוב הזה מבוסס על נתונים המגיעים מ-30 מדינות. במקביל, הזרמות ההון לתוך המדינות הללו ממשקיעים זרים ייפלו ל-548 מיליארד דולר, כמחצית מהרמה שנרשמה בשנה שעברה, ונמוכה מהסכומים שנרשמו ב-2008 במהלך המשבר הפיננסי. עם זאת, חלה האצה בקצב משיכות ההון, לנוכח התנודתיות המוגברת בשווקים כך שגדל הסיכוי שתזרימי ההון יכנסו לטריטוריה שלילית.

 

בנוסף, הכלכלות של המדינות המפותחות צפויות להתרחב השנה ב-4%, השיעור הנמוך ביותר מאז 2009. "בניגוד למשבר של 2008, הנסיגה מהשווקים המתעוררים נובעת בעיקרה מגורמים פנימיים, המשקפים האטה מתמשכת בצמיחה של השווקים המתעוררים ומועצמים בשל חוסר הוודאות סביב המצב בסין והעלאת הריבית", נכתב במאמר שפרסמו האנליסטים במכון למימון בינלאומי.

 

 "יצואני הסחורות בשווקים המתעוררים מתמודדים עם קשיים נוספים, שכן הייצוא נפגע בשל תיקונים חדים במחירים לאור ההאטה בביקוש העולמי". על פי ההערכות, תזרימי ההון של המשקיעים הזרים יפלו השנה לרמה של 2% מהתמ"ג בשווקים המתעוררים, זאת לעומת שיא של 8% ב-2007.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x