$
שווקי חו"ל

ענקית ההימורים 888 רוכשת את BWIN ב-1.3 מיליארד דולר

חברת ההימורים המקוונים של משפחת שקד בדרך להפוך לאחת החברות המובילות בעולם בתחום המשחקים המקוונים. היום אישרה את רכישת מתחרתה BWIN הבולטת בתחום הימורי הספורט. מחצית ממחיר העסקה ישולם במניות והמחצית האחרת במזומן

גולן חזני וניר צליק 09:5817.07.15

ענקית ההימורים 888, רוכשת את BWIN המתחרה בה. המיזוג בין שתי החברות צפוי להוביל להקמת אחת מהחברות המובילות בעולם בתחום המשחקים המקוונים. העסקה נחתמה אמש ותמורת הרכישה תהיה 890 מיליון ליש"ט (כ-1.3 מיליארד דולר), כאשר מחצית מהמחיר ישולם במניות ומחציתו האחרת במזומן.

 

העסקה נעשתה בפרמיה של 24% על מחיר BWIN לפני שהחלו השמועות על מכירתה, ופרמיה של 1.4% על מחיר השוק הנוכחי שלה. בעלי המניות של BWIN יחזיקו כ-49% מהחברה הממוזגת, אחרי השלמת העסקה. 888 שהודיעה היום על העסקה צפויה לממן אותה באמצעות חבילת מימון חדשה ב-600 מיליון דולר וקו אשראי מתחדש בהיקף של 50 מיליון דולר.

 

אבי שקד, מבעלי 888 אבי שקד, מבעלי 888 צילום: שלום בר טל

 

888 של משפחת שקד נסחרת בלונדון. רכישת BWIN על ידי החברה תוביל ליצירת חברת ענק בשוק ההימורים הקוונים שהכנסותיה השנתיות מוערכות ב-1.1 מיליארד דולר. נוסף על כך, היא תאפשר ל-888 למנף את הנוכחות והמומחיות שלה בפוקר וקזינו גם בתחום הימורי הספורט, שבו מובילה BWIN. לצד הרחבת הפורטפוליו, שאמור להתבטא בהגדלה משמעותית של הפעילות, יהיו לעסקה יתרונות נוספים הנובעים מצמצום עלויות תפעול, תמיכה,IT ועוד.

 

החברה צופה כי הרכישה תתרום להכנסותיה כבר בשנה הראשונה ומעריכה את היקף החיסכון בעלויות הודות לסינרגיה בין החברות בלפחות 70 מיליון דולר בשנה לא יאוחר מסוף 2018. העסקה כפופה להשלמת תנאים מסחריים שונים, כולל אישור בעלי המניות של שתי החברות. היא צפויה להיות מושלמת במהלך הרבעון הרביעי של 2015 או ברבעון הראשון של 2016.

 

חיסכון בהוצאות שיווק ורישוי

 

BWIN PARTY היא למעשה מיזוג בין חברת BWIN האוסטרית ו-PARTYGAMING הבריטית ב-2011. החברה שממוקמת בגיברלטר מעסיקה כ-2,311 עובדים, ואילו 888 מעסיקה כ-1,700 עובדים. החברה סיימה את 2014 עם הכנסות של ‭611.9‬ מיליון לירות שטרלינג ו-EBITDA של 101.2 מיליון דולר. מיזוג בין 888 ‭Bwin.Party-ל‬ יחסוך לחברה הישראלית עלויות שונות כמו רישוי והוצאות שיווק, כאשר בנוסף לכך ‭Bwin-ל‬ פעילות ענפה יותר בתחום הימורי הספורט.

 

ברקע להצעות הרכישה, נמצאים שינויי חקיקה בענף ההימורים שמתבצעים בבריטניה, שמהווה כיום את אחד היעדי המרכזיים עבור חברות ההימורים. חקיקה חדשה בבריטניה, שנכנסה לתוקף בדצמבר ‭,2014‬ מחייבת כל שחקן הימורים ברשת לקבל רישיון מהרגולטור בבריטניה. בנוסף לכך, חברות ייאלצו לשלם מס מיוחד בהיקף של ‭15%‬ מההכנסות.

 

הצעת הרכישה של 888 היא מפנה לחברת ההימורים הישראלית. בשנים האחרונות חברות רבות התעניינו ברכישתה, אך אף עסקה לא יצאה לפועל. לקראת סוף 2010 ותחילת 2011 חברת ההימורים הישראלית קיבלה שתי הצעות רכישה. הראשונה היתה של ענקית ההימורים הבריטית לדברוקס  שהגישה הצעה לרכישתה של 888 בדצמבר ‭.2010‬ ההצעה שיקפה מחיר של 70 פני למניה ושווי של 275 מיליון ליש"ט. בפברואר השנה ענקית ההימורים הבריטית וויליאם היל קיימה מגעים לרכישתה של 888 לפי שווי של 750 מיליון ליש"ט - פרמיה של ‭45%‬ על מחיר השוק ומחיר של 210 פני למניה, אך בעלי השליטה בחברה הישראלית דרשו 300 פני למניה. בסופו של דבר, המגעים הופסקו גם בשל התנגדותו של אבי שקד.

 

888 נוסדה ‭1997-ב‬ על ידי האחים אבי ואהרון שקד. החברה הונפקה ‭2006-ב‬ לפי שווי של 590 מיליון ליש"ט. בתחילת דרכה 888 הפעילה רק שירותי הימורים מקוונים ללקוחות פרטיים של החברה ‬ ‭2008-ב‬ נכנסה החברה גם לתחום בניית תשתיות טכניות למפעילות אתרים אחרות 888 מוכרת לשחקנים תוכנות ושירותים נלווים כדי לאפשר להם להיות מפעילים בעצמם. למעשה, מדובר בשירותי מיקור-חוץ מקוונים לכל פעילויות ההימורים של תאגידי ענק ותחום זה גדל בקצב מהיר מאוד. בין מתחרותיה בתחום זה נמצאות פלייטק, מיקרו גיימינג ‭.Gtech-ו‬

 

איתי פרייברגר, מנהל התפעול של 888, אמר בשיחה עם כלכליסט כי "יש ארבעה רציונאליים עיקריים לעסקה הזו. הדבר הראשון הוא גודל. 888 היא חברה שהיא אמנם גדולה אבל יש חברות הרבה יותר גדולות ממנה ובזכות זה אנחנו הופכים להיות מספר 2 או 3 בתחום. זה מאפשר לנו חדירה לשווקים בהם לא פעלנו ולתחומים נוספים כגון ספורט שבהם לא היינו. זה שוק דינאמי וזה מאפשר לנו יכולת טובה.

 

"הדבר השני הוא המוצר. עד היום קנינו מוצר של ספורט מצד שלישי ולא שלטנו במוצר. זו היתה הרגל החלשה של 888 בכל השנים האחרונות. זה סוגר לנו את הפער, אנחנו מקבלים מוצר שהוא ברמה העליונה עם מותגים מאוד חזקים. הרציונל השלישי הוא הסינרגיות. יש הרבה סינרגיות שאפשר לייצר מהמיזוג, כגון מרכזי מידע חופפים, רישיונות שיש בכל מיני מדינות, וזה יגיע לכ-70 מיליון דולר של חיסכון בשנה השלישית. הדבר האחרון שהוא הכי משמעותי הוא שבכל השנים האחרונות הפוקוס שלנו היה על התשתיות והפלטפורמות. היכולת שלנו לנהל לקוחות ולדאוג שהם לא יעזבו, וגם לייצר העברה של לקוחות בין פלטפורמות של ספורט לפוקר וכדומה. עכשיו ניקח 600 מיליון דולר בהכנסות ונעביר אותה אל הפלטפורמה שלנו וכך נוכל למעשה להגדיל את ההכנסות הצולבות. זה אמור לייצר חברת אונליין גיימינג מהגדולות בעולם עם כמות גדולה של מותגים ולקחת אותנו מדרגה אחת קדימה". 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x