$
בורסת ת"א

הקרב על אורכית: גם יצחק תמיר מבקש לרכוש את השלד הבורסאי

בעל השליטה בחברה, שנמצאת בפירוק, מבקש לרכוש את השלד הבורסאי יחד עם הפטנטים; גלי ליברמן וויקטור תשובה הגישו לפני כשבוע הצעה לרכישת השלד בלבד

רעות שפיגלמן 17:4327.06.15

בעל השליטה בחברת אורכית, שמונה לה מפרק זמני לפני שנה, מבקש לרכוש את השלד הבורסאי ביחד עם הפטנטים של החברה ומציע סכום גבוה יותר מזה שמציעים גלי ליברמן וויקטור תשובה. בסוף השבוע שעבר הגיש תמיר הצעה לאסיפת הנושים ובעלי המניות שתתקיים מחר.

 

לפני כשבוע הגישו תשובה וליברמן את הצעת הרכישה שלהם הכוללת תמורה של 500 אלף שקל בתמורה להקצאה של 99.99% מהמניות; עוד כוללת התמורה תשלום של 10% מהרווח שיצמח לשניים ממכירת המניות או מכל עסקה אחרת הקשורה להן.

 

תמיר מבקש אף הוא לרכוש את השלד הבורסאי - אלא שהוא מעוניין לרכוש לא רק את המניות - אלא גם את הפטנטים שרשמה החברה; הוא מציע תמורה של 150 אלף דולר - 568 אלף שקל.

 

תמיר מציין שלאורכית עלויות אחזקה חודשיות של 12 אלף דולר והצעת הרכישה שלו תחסוך ממנה "את הדימום של קופת הפירוק לשם אחזקת הפטנטים שהצטבר מאז ההודעה על מכירת החברה ל-150 אלף דולר". הצעתו של תמיר תאפשר, לטענתו, גם למקסם את התמורה מכיוון שמכירה של השלד בנפרד ממכירת הפטנטים תכניס לקופת הפירוק סכום נמוך יותר בהשוואה למכירה סינרגטית של השניים ביחד. בנוסף תמיר הפקיד בידי המפרק בערבות בנקאית את הסכום שהוא מציע.

 

בשבוע שעבר תמיר בא בטענות כלפי המפרק הזמני שבוחר, לטענתו, להתעלם מהצעת הרכישה ונוקט שיטה של "בת יענה". תמיר מבקש לדחות את האסיפה שתתקיים מחר, וטוען כי המפרק הזמני, עו"ד ליאור דגן, לא נתן תחילה את הסכמתו להצעת הרכישה שלו, והתייחס רק להצעת הרכישה של תשובה וליברמן.

 

יצחק תמיר וגלי ליברמן יצחק תמיר וגלי ליברמן צילום: אוראל כהן

תמיר טען שהמפרק הזמני מנופף בכך שהצעת הרכישה שלו, הכוללת גם את רכישת הפטנטים של אורכית, עלולה לסכל את המו"מ שהמפרק הזמני מנהל זה מכבר עם צד שלישי למכירת הפטנטים.

 

לבסוף, ביום חמישי האחרון, פרסמה החברה את החלטת בית המשפט המחוזי בת"א שלפיה לא ניתן לדחות את האסיפה, אך מי שמבקש להציע הצעת רכישה יוכל לעשות זאת בכפוף לערבות בנקאית שיעמיד בסכום של 150 אלף דולר.

 

גלי ליברמן, הפעילה בשוק ההון באופן פרטי קרוב ל-15 שנה, היא זו שהציעה לרשת קופיקס להתמזג עם השלד הבורסאי אגרי לפני הנפקת קופיקס בבורסה. שווי השוק של קופיקס הוא 168 מיליון שקל ו"על הנייר" מורווחת ליברמן בסכום של 5.9 מיליון שקל. מיליון שקל מהם היא כבר שלשלה לכיסה מכיוון שמכרה כ-1.1 מיליון מניות עוד לפני המיזוג עצמו בתחילת החודש. שווי השוק של קופיקס ירד ב-16% מאז ההנפקה - בה שווי השוק עמד על 200 מיליון שקל ונותר לראות מתי ליברמן תחליט לממש את מניותיה ולגזור את הקופון.

 

ליברמן מוכרת בשוק ההון ובעבר היתה מעורבת בלא מעט עסקאות שלדים, בהן השלד הבורסאי ישאל אמלט שנרכש על ידי אמיר ברמלי בספטבר האחרון במטרה להכניס אליו את פעילות קרן ההשקעות קלע. ליברמן החזיקה בשלד יחד עם שני שותפים נוספים, והשלושה גזרו קופון של 1.65 מיליון שקל בעקבות מכירתו לברמלי.

  

חברת אורכית נסחרה בתחילת שנות האלפיים בשווי של 2 מיליארד דולר. לפני שנה, בעת ההחלטה על הפירוק ומינוי מפרק זמני, שוויה עמד על  מיליון דולר בלבד. טרם מינוי המפרק נוהל מו"מ במשך כשנתיים על הסדר החוב לחברה, שנסחרה בבורסות בישראל ובארה"ב. 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x