שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

"בנק ישראל יוריד את הריבית לרמה אפסית עד סוף מרץ 2015"

האנליסטים של בנק אוף אמריקה מריל לינץ' כותבים בדו"ח מיוחד, שהריבית תרד בשיעור של 0.1%-0.2% עד תום הרבעון הראשון של השנה - מרמה של 0.25% כיום. הסיבות העיקריות: האינפלציה הנמוכה בישראל ותוכנית ההרחבה הכמותית באירופה

שי סלינס 13:5903.02.15

בנק ישראל יוריד את הריבית באחת משתי החלטות הריבית הקרובות - כך מעריכים בבנק אוף אמריקה מריל לינץ'. לפי האנליסטים מאי דואן (Mai doan) וארקו סאן (Arko sen) הריבית תרד בשיעור של 0.2%-0.1% עד תום הרבעון הראשון של 2015. 

 

בבנק טוענים כי הסיבה שהריבית לא הורדה בהחלטות הקדמות של הבנק המרכזי בראשותה של קרנית פלוג קשורה לעובדה שהבנק רצה להימנע מריבית בסביבה "בלתי-קונבנציונלית".

 

עוד מוסיפים האנליסטים כי ההחלטה על ההרחבה הכמותית של הבנק האירופי המרכזי "קנתה זמן" לבנק המרכזי של ישראל שיהיה חייב להגיב עכשיו לסביבת האינפלציה הנמוכה.

 

בתוך כך מורידים בבנק אוף אמריקה מריל לינץ' את תחזית האינפלציה השנתית של ישראל מ-0.8% ל-0.3% וצופים כי שער החליפין של הדולר ישאר על רמה של 4 שקלים ב-2015.

 

 

לפני כשבוע החליטה הוועדה המוניטרית של בנק ישראל להשאיר את הריבית במשק חודש חמישי ברציפות ללא שינוי, ברמה של 0.25%. לפי הבנק, הסיבה העיקרית להשארת הריבית ללא שינוי היא העובדה שאינדיקטורים כלכליים שונים שהתפרסמו אחרי מבצע צוק איתן מצביעים על התאוששות בפעילות המשק, ועל אפשרות לקצב צמיחה גבוה יחסית ברבעונים הקרובים.

 

גורם נוסף שתמך בהחלטה להשאיר את הריבית ללא שינוי הוא המשך העלייה הזוחלת במחירי הדירות. בחודשים אוקטובר- נובמבר עלו מחירי הדירות לעומת החודשים ספטמבר-אוקטובר ב- 0.2% והשלימו עלייה שנתית של 5.8%. הפחתת הריבית מקטינה את תשלומי הריבית על המשכנתאות במסלול הצמוד לריבית ה"פריים", מגדילה לכן את הביקושים למשכנתאות ותורמת בכך להמשך העלייה במחירי הדירות.

 

לפני מספר ימים ועדת השוק הפתוח של הבנק המרכזי האמריקאי פרסמה את פרוטוקול החלטת הריבית האחרונה ממנה עולה כי הפד עדיין סבור כי דרושה "סבלנות" בכל הנוגע להעלאת שיעורי הריבית - ומגלה אופטימיות לגבי הכלכלה האמריקאית ושוק העבודה.

קרנית פלוג קרנית פלוג צילום: אלעד גרשגורן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x