$
בורסת ת"א

ראיון כלכליסט

"משוכנע שנקבל היתר שליטה בכלל ביטוח"

לאחר ההחלטה להזרים 176 מיליון שקל לאי.די.בי פתוח, אדוארדו אלשטיין מנסה לשים בצד את חילוקי הדעות עם שותפו מוטי בן־משה: "לא באנו לשני רבעונים אלא לשני עשורים"

גולן חזני 08:0303.11.14

"אני מאוד שמח על כך שהזרמנו כסף לחברה ועמדנו בהתחייבויות שלנו. החברה מתחזקת והמאזן עוד יתחזק, וזה מה שחשוב", כך אומר אדוארדו אלשטיין בראיון ל"כלכליסט" בעקבות ההחלטה להזרים 176 מיליון שקל לאי.די.בי פתוח יחד עם שותפו, מוטי בן־משה.

 

הצעד של אלשטיין ובן־משה, שעלה להם עשרות מיליוני שקלים, איננו טריוויאלי. השניים החליטו לממש את הזכויות מההנפקה הקודמת, שבוצעה ביולי, אף שמחיר המימוש היה לא כלכלי - 5.5 שקלים למניה - 43% מעל מחיר השוק ביום חמישי. לעומת זאת, בהנפקת זכויות, הצעד שתוכנן בתחילה, התכוונו אלשטיין ובן־משה לקנות מניות ומגדילים את חלקם עבור מחיר נמוך בהרבה.

 

למה החלטתם לנקוט את הדרך הזו? אתה נתפס בשוק כפראייר.

"התפיסה הרווחת בשוק זה דבר אחד. העדפנו להזרים את הכסף לתוך החברה מאשר להגדיל את חלקנו ולרכוש מניות בשוק, כי זה מחזק את החברה. מעבר לכך, הנפקת זכויות דורשת זמן, והחברה היתה זקוקה לכסף באופן מיידי. אם לא היינו משקיעים עכשיו, היה צורך בתהליך ארוך בהנפקת הזכויות. אנחנו מאוד מרוצים מההשקעה ומסתכלים לטווח הארוך. לא באנו לשני רבעונים אלא לשני עשורים".

 

 

"הייתי בטוח שבן־משה ישים את הכסף"

המהלך נעשה על רקע חילוקי דעות מהותיים שהתגלעו בין אלשטיין ובן־משה בשבועות האחרונים. השניים כמעט ואינם מדברים ביניהם ("דיברנו בשבוע שעבר", אומר אלשטיין), אלא דרך נציגיהם.

 

איך היחסים שלך עם מוטי בן־משה. אתם מדברים?

"אני לא מכחיש שאנחנו שונים, הרקע שונה, לו יש חברות פרטיות ולי חברות ציבוריות, אבל ככל שנלמד זה את זה - כך גם נכבד זה את זה".

 

היית בוחר בו שוב כשותף?

"אני לא מביט לאחור ושואל למה דברים קרו כפי שקרו. אין לי חרטות. באותו זמן שנינו היינו מוכנים למהלך. זה תהליך, לפעמים חילוקי דעות הופכים את היחסים לחזקים יותר. עדיף מאשר שיאמרו לי כל הזמן 'כן'. כשאני שומע דעות אחרות, אני מקבל את כל העמדות ומקבל החלטה טובה יותר. יש לנו כיוון אחד משותף - הצלחת החברה. איש מאיתנו לא ירוויח אם אי.די.בי לא תצליח".

 

האמנת שבן־משה יביא את הכסף?

"אמרתי לו לפני שבוע שאני שם את הכסף, והייתי בטוח שהוא יעשה את אותו הדבר. בסוף מה שנחשב זה המעשים. כבר ראינו שמה שמחליטים ביחד מיושם, ומה שבנפרד - מתעכב. יש לנו הרבה סבלנות, וכשמגיעים לנקודת הסכמה, דברים זזים".

 

אתה ובן־משה מדברים? אתם משתפים זה את זה במידע?

"כשצריכים לדבר, מדברים".

 

המשקיעים לא מכירים את האסטרטגיה

אתה יודע שבן־משה הולך להיפגש עם השוק בלעדיך? לבצע רוד שואו לחברה?

"בן־משה ילך יחד עם הנציגים שלי. יש לנו אנשים טובים בישראל, שולם לפידות למשל מבין הכל ואת השנה וחצי האחרונות הקדיש לאי.די.בי".

 

אתה לא נמצא בארץ. השוק לא מכיר אותך, את האסטרטגיה שלך.

"אין לנו אג'נדה סמויה. נכון שעדיף שנתקשר יותר, אבל השוק בוחן דברים לטווח הארוך. כשהייתי בישראל פגשתי משקיעים, אני מדבר עם מחזיקי האג"ח ועם בעלי המניות כל הזמן".

 

אדוארדו אלשטיין עם שותפו מוטי בן משה אדוארדו אלשטיין עם שותפו מוטי בן משה צילום: רותם מלנקי

 

"ההנהלה מחוייבת להצלחה, לא צריך למהר להפוך הכל"

למה אתם לא מחליפים את ההנהלה שמגיעה מתקופת נוחי דנקנר, בעל השליטה הקודם?

"אנחנו מקבלים חברה גדולה עם היסטוריה ארוכה ומשנים אותה לאט. ההנהלה הנוכחית מחויבת להצלחה, וממלאת את כל ההתחייבויות כלפינו. זה לא אומר שנשאיר 100% מהם, אבל גם אין לא צריך למהר להפוך הכל".

 

סוגיית הבונוס של יו"ר כור לשעבר והמשנה למנכ"ל אי.די.בי, ליאור חנס, התסיסה באחרונה חלק מבעלי המניות. ועדת התגמול אישרה לו בונוס בן חמש משכורות אך בן־משה התנגד למתן בונוס נוסף לחנס, לאחר שקיבל אחד לפני עשרה חודשים. אלשטיין תמך במהלך.

 

"זו סוגיה שולית, אפילו דירקטורים בלתי תלויים הציעו שיקבל בונוס גבוה יותר. אני מאמין שאנשים שעבדו קשה ושהקדישו יותר מעשור לחברה לא צריכים לעזוב אותה בידיים ריקות. בארגנטינה כשאנשים פורשים הם מקבלים משכורת על כל שנת עבודה".

 

היעד הבא: קבלת היתר שליטה בכלל ביטוח

הנושא הבא על הפרק הוא היתר השליטה בכלל ביטוח. המפקחת על הביטוח דורית סלינגר הודיעה שלא תעניק היתר כזה.

"יש תנאים של הון אישי מינימלי ושל הון עצמי לאי.די.בי פתוח. אני קצת מופתע שאחרי הזרמה של מיליארד וחצי שקל, עדיין לא קיבלנו אישור, אבל אני משוכנע שנקבל אותו ובטוח שנפעל בתחום הביטוח.

 

"אני רגיל לעבוד מול רגולטורים וסיפקנו את כל המסמכים הדרושים", הוא מוסיף. "סלינגר דורשת שני מיליארד שקל - יש לנו ולמשקיעים בקרן, בהם ג'ורג' סורוס, הרבה מעבר לכך. הרי הפיקוח כבר אישור אותי כשותף של דנקנר, עוד לפני שרכשנו את החברה והשקענו בה מיליארד וחצי שקל, אז עכשיו אנחנו במקום אחר?".

 

האם ההשקעה מצדכם מספיקה לאי.די.בי פתוח?

"ההשקעה שלנו לגמרי לא ממונפת, יש לנו עוד הרבה משאבים להפנות לחברה. אנחנו לא יכולים לעשות הכל ברבעון הראשון שלנו בחברה, ואין טעם לבצע מהלכים דרמטיים בחודשים הראשונים. רק התחלנו וזה הולך בכיוון הנכון. הסוגיה הפתוחה היחידה שנותרה היא כלל ביטוח".

 

הנפקת הזכויות ירדה מהפרק?

"ממש לא. הנפקת הזכויות אושרה, וניתן לבצע אותה כשנרצה. התחייבנו להשקיע גם ב־2015. כל עוד החברה תצטרך, נהיה שם. עד היום לא משכנו ממנה אגורה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x