$
בורסת ת"א

נציג משפחת גרמזיאן: "היה מו"מ עם ג'קי בן זקן"

יאיר פיליפ, נציגו של איש העסקים הקנדי, טען בבית המשפט אתמול כי נפגש עם בן זקן, בעל השליטה במנופים דאז, כדי לדון ברצונו של נאדר גרמזיאן להיכנס לתחום הגז והנפט בישראל. בן זקן: "היה עניין במנופים"

תומר גנון 08:0629.09.14

"נאדר גרמזיאן אמר משפט פשוט: הוא לא קונה את הפרה כדי ליהנות מכוס חלב. הוא רצה להתעסק בנושא של שמן (קידוח הנפט מד אשדוד – ת"ג) ולא במנופים". כך אמר אתמול יאיר פיליפ, סגן יו"ר קבוצת הנדל"ן והאנרגיה טריפל פייב, שבשליטת משפחת גרמזיאן הקנדית, במסגרת עדותו בבית המשפט המחוזי בת"א בפרשת הרצת מניות חברת הנדל"ן המניב מנופים פיננסים שהייתה בשליטת ג'קי בן זקן (11.5%) בנובמבר 2010.

 

פיליפ העיד אתמול בעניין אישום המייחס לבן זקן, ולפעיל שוק ההון, איתן אלדר, עבירה של הנעה בתרמית לרכישת ניירות ערך. זאת בטענה כי פעלו להעברת מידע כוזב לעיתון "כלכליסט" במטרה להשפיע על שער מניית מנופים. המידע הכוזב, כך נטען, היה כי המשפחה היהודית ממוצא פרסי, החולשת על אימפריית נדל"ן בצפון אמריקה, מעוניינת להיכנס כשותפה לשליטה במנופים.

 

הפרקליטות טוענת שמו"מ בין בן זקן למשפחת גרמזיאן אכן התקיים, אך הוא נגע לנושא קידוח שמן ולא למנופים. בחודש נובמבר 2010, בעת שבן זקן ומשפחת גרמזיאן ניהלו מו"מ על שותפות אפשרית ברישיון מד אשדוד (בן זקן החזיק 12.5% ברישיון), החזיקה מנופים אופציה להצטרף לחברה פרטית שתקום ותרכז את פעילות חיפושי הגז והנפט ברישיון. בסוף דצמבר הוקמה החברה שנקראה שמן, ומנופים מימשה את האופציה והוקצו לה 25% מהמניות בה.

 

במהלך עדותו אתמול סיפר פיליפ כי נפגש עם בן זקן כדי לדון ברצונה של משפחת גרמזיאן להיכנס לתחום הגז והנפט בישראל. הפגישה התקיימה על יאכטה במרינה בהרצליה, השייכת לשותפו של בן זקן במנופים ובשמן, אברהם נניקשווילי. "יש לי חבר שיושב בלוס אנג'לס, הוא היה קטליזטור להיכרות שלי עם משפחת גרמזיאן", סיפר פיליפ לתובע עו"ד אמיר טבנקין.

 

"החבר הזה, דני ברנט יצר קשר עם ג'קי דרך חבר משותף שלו יואב דוגה (איש עסקים בתחום הנדל"ן – ת"ג). בפגישה היו נוכחים גם ג'קי וגם חיים רביבו (הכדורגלן שהחזיק באותם ימים במניות מנופים והכיר את דוגה – ת"ג)". "מנקודת המבט שלך", נשאל פיליפ בדיון על ידי התובע, "אילו מגעים היו בין משפחת גרמזיאן לבין בן זקן בקשר לכניסה ושותפות במנופים?" "אתה שואל אם ידעתי? אני יודע שדרך ברנט הועלו משאים ומתנים גם בנושא של נדל"ן, ודיברו גם בנושא של מנופים. אני לא הייתי מעורה כל כך בפרטים", ענה פיליפ.

 

בהמשך נשאל פיליפ על עמדתו של גרמזיאן לגבי הכניסה לשותפות במנופים כדי בעצם לקבל אחזקה בשמן. פיליפ: "בפגישה שהתקיימה בין ג'קי לחיים ליבוביץ', גרמזיאן ואנוכי במשרדו של עו"ד שמעונוב, דיברנו על הנושא של שמן. המספר שאמר חיים רביבו היה פשוט מופרך. רצינו אבל מספרית זה לא התאים".

 

באמצעות עורכי דינו נבות תל צור וירון ליפשס, טוען בן זקן שמו"מ על מנופים התקיים. לטענתו, הנושא עלה במהלך כמה פגישות שלו בארץ ובארה"ב עם המשפחה וכן אם נציגם פיליפ. "העובדות הם שנפגשתי עם גרמזיאן פעמיים. הוא גילה התעניינות".

 

הרנטגן היה בעד עסקת כלל ביטוח

אחד המשאים והמתנים הגדולים שניהלה משפחת גרמזיאן בישראל בשלהי 2010, היה לרכישת כלל ביטוח מקבוצת אי.די.בי.

 

"אחת הפעמים שהבאתי אותם לישראל זה היה כדי לרכוש את כלל מנוחי דנקנר", סיפר פילפ. "נתנו הצעה של 1.4 מיליארד דולר והוא סירב לקבל, הוא רצה 1.8 מיליארד". פילפ העיד כי "העסקה נסגרה אצל הרנטגן (הרב יעקב איפרגן – ת"ג)". העסקה לא התרוממה לבסוף אף שנחתם הסכם ראשוני בין הצדדים.

 

ג'קי בן זקן ג'קי בן זקן צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x