בורסת ת"א

משנים משקולות בבורסה: עדכון הביקושים וההיצעים הצפויים ביום ראשון

בעקבות הדיווחים שיצאו מאבוג'ן ומסרגון, עידכנה הבורסה את הפרמטרים לעדכון המשקולות הרבעוני. טבלת הביקושים וההיצעים הצפויים בנעילת המסחר השתנתה בהתאם

אורי טל טנא 10:2810.09.14

לפני כשבוע וחצי פרסמנו טבלה של עודפי הביקוש וההיצע הצפויים למניות במסגרת עדכון המשקולות הרבעוני. את הביקושים וההיצעים יזרימו תעודות הסל ביום ראשון הקרוב, ה-14 בספטמבר, בשלב מסחר הנעילה. החישוב נעשה באמצעות איסוף של נתוני הבורסה, נכון ליום הקובע לעדכון (ה-30 באוגוסט), ובניה מחודשת של משקולות המניות במדדי הבורסה לפי נתונים אלו.

 

לפני יומיים פרסמה הבורסה באופן רשמי את הפרמטרים לעדכון המשקולות הרבעוני. הנתונים היו זהים לאלו שהשתמשנו בהם בחישוב שלנו. לאחר הפרסום הרשמי, גברה ההיערכות של השוק לשינויים הצפויים.

 

ואולם אתמול בצהריים הודיעה הבורסה על שני שינויים בפרמטרים שפרסמה קודם לכן לפיהם יקבע העדכון. השינויים נובעים מהודעות שאבוג'ן וסרגון מסרו לבורסה לאחר פרסום הפרמטרים לעדכון, הנוגעים לכמות המניות הרשומות ולשיעור אחזקות הציבור.

 

סרגון ביקשה מהבורסה (סוף סוף), להוסיף לחישוב כמות המניות את אלו שהחברה הנפיקה בסוף חודש יולי. אבוג'ן דווחה שאחד מבעלי העניין בחברה מוגדר כמוסדי (ולכן נכלל עם אחזקות הציבור). כתוצאה מכך היצע גדול של כ 22 מיליון שקל שהיה צפוי במניית אבוג'ן התבטל (כיוון שהמניה לא יורדת מדרגת אחזקות ציבור), ולמניית סרגון צפוי ביקוש גדול של 17.2 מיליון שקל. בעקבות ההודעה מניית אבוג'ן זנקה אתמול ב 6.2% כאשר משקיעים סגרו פוזיציית שורט על המניה, ומניית סרגון עלתה ב 4%.

 

לדיווח של הבורסה השפעות נוספות מעבר לביקוש וההיצע לשתי מניות אלו. יצירת הביקוש לסרגון יוצרת היצע מצרפי בעיקר למניות מדדי יתר 50, וביטול ההיצע לאבוג'ן משפיע בעיקר ביצירת היצע מצרפי קל למניות מדד תל אביב 75.

 

לא התעצלנו, וחישבנו מחדש את טבלת הביקושים וההיצעים הצפויים בנעילת המסחר ביום ראשון, לאחר התאמת הנתונים שהבורסה הוסיפה. לחצו כאן לקבלת נתוני הביקושים וההיצעים המעודכנים הצפויים למניות בעדכון של יום ראשון.  

 

 

 צילום: shutterstock

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x