$
בורסת ת"א

במגדל ובכלל שכחו לדווח על החזקת אמצעי שליטה בבנק דיסקונט

באפריל האחרון דיווח הבנק כי רק מנורה ומיטב-דש מחזיקים ביותר מ-2.5% מהמניות. אלא שמתברר כי מגדל וכלל מחזיקים בשיעור דומה

רחלי בינדמן 17:4125.05.14

בחודש אפריל האחרון הוציא בנק דיסקונט, שהפך זה לא מכבר לבנק ללא גרעין שליטה, דיווח לבורסה על החזקות של בעלי אמצעי שליטה בבנק (בעלי מניות המחזיקים מעל 2.5% ממניות הבנק). זאת לאחר שקבוצת ברונפמן שראן מכרו בדצמבר 2013 עוד נתח מהחזקותיהם בבנק וירדו להחזקה של מתחת ל-25% ממניות הבנק.

 

דיווח זה כלל החזקות של שני גופים בלבד שמחזיקים לכאורה מעל 2.5% ממניות הבנק: בית ההשקעות מיטב-דש וקבוצת הביטוח מנורה המחזיקים במניות דרך המוצרים הפיננסים השונים שהם מנהלים (תעודות סל, קרנות נאמנות, קופות גמל ופנסיה) וכן חשבון הנוסטרו שלהם. הדיווח כלל אף התייחסות לזהות בעלי השליטה באותם גופים – קבוצת ברם בראשות אלי ברקת וצבי סטפק במיטב-דש ויורשיו מנחם גורביץ' במנורה.

 

 צילום: בלומברג

 

לפי חוק הבנקאות נדרשים גופים המחזיקים באמצעי שליטה מהותי בבנק ללא גרעין שליטה (מעל 2.5%) לדווח על כך לבנק והבנק מצידו צריך לדווח על כך למפקח על הבנקים ולרשות ני"ע. לפי הדיווח שהוציא דיסקונט לבורסה באפריל ניתן להניח בטעות כאילו רק שני גופים מחזיקים מעל 2.5% ממניות הבנק – מנורה ומיטב-דש אלא שלא כך הוא הדבר. החוק אגב מחייב חשיפת זהות בעלי מניות שמחזיקים גם בין 1%-2.5% אלא אם הודיעו לבנק כי אינם רוצים לחשוף את זהותם.

 

מה דעתך על מניית דיסקונט:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

חודשיים לפני הדיווח המדובר פרסם בנק דיסקונט תוצאות אסיפת בעלי מניות שקיים שחשפה כי קבוצת הביטוח כלל מחזיקה ב-4.53% ממניות הבנק וקבוצת הביטוח מגדל מחזיקה ב-4.74% ממניות הבנק. "כלכליסט" פנה לשני הגופים בשאלה האם מאז פברואר הספיקו למכור את החזקותיהם כך שנכון להיום הם מחזיקים בפחות מ-2.5% ממניות הבנק ולא קמה חובת דיווח אך התברר כי היקף ההחזקות לא שונה באופן מהותי. כיצד אם כן לא דיווח דיסקונט על החזקות כלל ומגדל. שני הגופים סירבו להגיב לפניית "כלכליסט" אך מתברר כי כלל ביטוח אמנם דיווחה באחרונה לבנק על היותה בעלת אמצעי שליטה (לא ברור אם מגדל שיגרה באחרונה דיווח דומה) וכי הבנק פרסם היום דיווח מתוקן.

 

בסביבת הגופים נטען כי מדובר ב"חבלי לידה" על רקע העובדה שדיסקונט הפך להיות בנק ללא גרעין שליטה רק בסוף 2013 וחובות הדיווח לא היו ברורות לאשורן. כמובן, ישנה חשיבות למשקיעים בבנק לדעת את זהות בעלי אמצעי השליטה כיוון שבבנק ללא גרעין שליטה, הכוח של אותם בעלי מניות הוא משמעותי והצבעותיהם באסיפות בעלי המניות יכולות להכריע מהלכים חשובים שמגיעים לאישור בעלי המניות בבנק ובפרט אישור הסכמי שכר של בכירי הבנק ומינוי דירקטורים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x