שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

הרבעון שאלקטרה צריכה ירצו לשכוח: הפסד תפעולי של 30.5 מיליון שקל

הרווח התפעולי בכל 2013 צנח ב-42% ל-57.4 מיליון שקל בלבד. בין הסיבות: חולשה בפעילות מיזוג האוויר בחו"ל והתחרות ברשתות החשמל בארץ

יניב רחימי 12:3130.03.14
באלקטרה מוצרי צריכה, שבשליטת גרשון זלקינד, ירצו לשכוח את הרבעון האחרון של 2013 שסיים את השנה בטונים צורמים במיוחד. בעקבות הפסד תפעולי של 30.5 מיליון שקל שנרשם ברבעון הרביעי, צנח הרווח התפעולי השנתי ב-42% והסתכם ב-57.4 מיליון שקל בלבד.  
ענף הרשתות הקמעונאיות של מוצרי הצריכה החשמליים מתאפיין בעונתיות המביאה לידי כך שהרבעון האחרון של השנה נחשב לחלש יחסית, בין היתר, בגלל הירידה במכירות המזגנים. אולם לתוצאות כל כך חלשות לא ציפו באלקטרה צריכה, שבהנהלתו של יקי ודמני.

 

ההפסד התפעולי החריג שנרשם ברבעון הרביעי נוצר כתוצאה משלושה גורמים מרכזיים:

 

הפחתת בונוסים

אלקטרה צריכה התקשרה עם ספק חדש בתחום מוצרי מיזוג האוויר שצפוי להיות הספק העיקרי של החברה בתחום. לאחר שנבחנה מחדש את הסבירות לקבל בונוסים להם אלקטרה צריכה הייתה זכאית בגין פעילותה בעבר עם ספקיה האחרים, החליטה הנהלת אלקטרה צריכה לבצע הפרשה בדרך של הפחתה של 12 מיליון שקל. הבונוסים נרשמו בטרם התקבלו ומכן הצורך לבצע את ההפרשה.

 

הרעה בתוצאות פעילות מיזוג האוויר בחו"ל

בסוף שנת 2012 רכשה אלקטרה צריכה את פעילות מיזוג האוויר בחו"ל של חברה אחות מקבוצת אלקו. עסקת בעלי העניין הסבה לאלקטרה צריכה ברבעון הרביעי הפסד של 14 מיליון שקל כתוצאה מדחיית רישום הכנסות שנבעו מעיכוב מוצרים, עלויות שנבעו מהתנתקות מקבוצת איירוול והפרשה לטובת בונוסים שהיו אמורים להתקבל בשל החלפת ספק עיקרי.

 

 

יקי ודמני יקי ודמני צילום: אוראל כהן

שחיקת הרווחיות ברשתות החשמל

רשתות החשמל המופעלות על ידי אלקטרה מוצרי צריכה, שקם אלקטריק, מחסני חשמל וסנסור, סבלו משחיקה ברווחיות כתוצאה מהתגברות התחרות ברשתות החשמל, עובדה שהעבירה את מגזר הפעלת רשתות שיווק קמעונאיות להפסד תפעולי של 11 מיליון שקל.

 

מה דעתך על מניית אלקטרה צריכה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
נזקי הרבעון הרביעי קוזזו אך במעט בזכות ירידה בהוצאות המימון של אלקטרה צריכה. אלו ירדו ל-13.5 מיליון שקל בשנת 2013, לעומת 25.9 מיליון שקל בשנת 2012, הודות להכנסות הפרשי שער כתוצאה מהתחזקות המטבע המקומי לעומת הדולר והאירו.

 

חמשת נושאי המשרה הבכירים באלקטרה צריכה נהנו בשנת 2013 מתגמולים בהיקף מצטבר של 8.5 מיליון שקל. את הרשימה מוביל המנכ"ל, יקי ודמני, שקיבל שנהנה מעלות שכר שנתית של 1.9 מיליון שקל ובנוסף גם זכה למענק של 1.1 מיליון שקל, למרות התוצאות החלשות של אלקטרה צריכה. יחד עם זאת, לנוכח ירידה בשכרו של ודמני ביחס ל-2012 ולאור עלייה בשכר הממוצע של יתר העובדים, בשנת 2013 התקבולים של ודמני היו גבוהים פי 23 מיתר העובדים, לעומת פי 32 בשנת 2012. אלקו, בעלת השליטה המחזיקה ב-60% מאלקטרה צריכה, קיבלה דמי ניהול של 4.5 מיליון שקל ובנוסף, דמי שכירות של 0.8 מיליון שקל.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x