$
בורסת ת"א

מיזוג מהסרטים: משפחת גרדינגר משתלטת על עסקי הקולנוע באירופה

חברת CCI של המשפחה תתמזג עם סינוורלד הבריטית לחברה בשווי של 828 מיליון דולר. משפחת גרדינגר תחזיק ב־25% מהמניות ומוקי גרדינגר יתמנה למנכ"ל. בישראל פועלת המשפחה תחת המותג yes פלאנט ומחזיקה ב־11 בתי קולנוע

גולן חזני 07:1112.01.14

משפחת גרדינגר מיזגה את עסקי בתי הקולנוע שלה - סינמה סיטי אינטרנשיונל (CCI) - עם רשת בתי הקולנוע הגדולה בבריטניה - סינוורלד (Cineworld). החברה הממוזגת תהיה השנייה בגודלה באירופה אחרי אודאון uci. שתי החברות שהתמזגו הן בסדר גודל דומה: הבריטים ישלמו לסינמה סיטי 272 מיליון ליש"ט (כ־450 מיליון דולר) שיעברו לקופת החברה הממוזגת ותחזיק ב־24.9% בחברה הממוזגת, כך שהעסקה משקפת שווי של 828 מיליון דולר לסינמה סיטי אינטרנשיונל. מוקי גרדינגר ישמש כמנכ"ל החברה הממוזגת. העסקה כפופה לאישורים שונים, בהם אישור הממונה על הגבלים, ועתידה להיסגר בחודש מרץ השנה.

כיום מפעילה סינוורלד, רשת בתי הקולנוע המובילה בבריטניה, 886 מסכים, וסינמה סיטי אינטרנשיונל מפעילה 966 מסכים בשבע מדינות במרכז אירופה וישראל ונחשבת לחברה הרביעית בגודלה באירופה. קבוצת תיאטראות ישראל, החברה־האם של סינמה סיטי אינטרנשיונל, פועלת בישראל תחת המותגים yes פלאנט ורב־חן, אולם זהו חלק קטן מהפעילות שלה, לאחר שבשנות התשעים יצאה למרכז אירופה ומפעילה את רשת סינמה סיטי (Cinema City) בפולין, צ׳כיה, סלובקיה, הונגריה, רומניה ובולגריה.

 

מוקי גרדינגר מוקי גרדינגר

 

עוברים לחו"ל

תיאטראות ישראל הוקמה על ידי האחים מוקי וישראל גרדינגר על בסיס פעילות שהחל סבם משה גרדינגר. כיום מפעילה החברה 11 בתי קולנוע בישראל, כשמתחם yes פלאנט בראשון לציון שנפתח ביולי 2012 הוא מהגדולים שבהם. בדצמבר 2006 הונפקה סינמה סיטי בבורסת ורשה בהיקף של 106 מיליון דולר. בעלת המניות, משפחת גרדינגר, מכרה אז מניות בהיקף של 38 מיליון דולר, ו־10 מיליון מניות חדשות הונפקו לציבור לפי שווי חברה של 343 מיליון דולר אחרי הכסף.

 

ב־2012 עמד הרווח הנקי של סינמה סיטי אינטרנשיונל על כ־33 מיליון דולר עם הכנסות של 370 מיליון דולר. מניית החברה זינקה ב־17.5% בבורסת ורשה ביום שישי. לקבוצה גם עסקי נדל"ן במרכז אירופה בשותפות עם חברת דורי הנדסה, ופעילות זו תישאר מחוץ למיזוג.

 

החברה הממוזגת מתכננת להקים 548 מסכים נוספים בשלוש השנים הקרובות - 170 מהם בבריטניה, זאת בנוסף ל־201 בתי קולנוע שכבר בבעלות החברה הממוזגת . ברקליס וג'יי.פי מורגן ליוו את סינוורלד בעסקה ו־HSBC את סינמה סיטי אינטרנשיונל. מוקי גרדינגר ציין עם פרסום העסקה לעיתונות בבריטניה כי אחרי ארבעה עשורים של פעילות בתחום, הוא רואה את סינוורלד כמתאימה למיזוג.

 

ותיקים בשוק

סינמה סיטי אינטרנשיונל התפתחה מבית קולנוע עין דור שהקים משה גרדינגר בחיפה ב־1929. במקביל הוא הקים את החברה לספנות, שפרקה אוניות עם סירות בלב ים, ורכש את חוות קלמניה (כיום בית ברל) בשרון לצרכים חקלאיים. עם השנים רכשה המשפחה אחזקות בחברות קרור ובחברה יפאורה. אחזקות אלה והאחזקה בחברת ספנות נמכרו בשנות השמונים, והמשפחה ריכזה את פעילותה בתחום הקולנוע ובנדל"ן. בתקופה זו קיבל מוקי גרדינגר אחריות תפעולית על החברה. במהלך שנות השמונים פתחה החברה את ה"רב־קולנוע" הראשון בישראל, קולנוע רב־חן בת"א (1982).

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x