$
בורסת ת"א

פוטאש הורידה תחזיות ל-2013; כיל יורדת ב-2.6%

יצרנית האלשג הגדולה בעולם צופה ירידה של 19% ברווח הנקי השנתי; מחיר האשלג הממוצע ברבעון השלישי ירד ב-28% ל-307 דולר לטונה

שי סלינס 13:1324.10.13

 

אשלג אשלג

 

ברקע חוסר הוודאות שמרחף על קרטל האשלג העולמי, פוטאש, הורידה היום (ה') את תחזית הרווח השנתית של עצמה ל-2013.  בתוך כך נסחרת מניית כיל בירידות שערים בבורסה של תל אביב.

 

מה דעתך על מניית איי.סי.אל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
0% 7% 93%

פוטאש צופה רווח נקי של 2 - 2.2 דולרים למניה, בהשוואה לתחזית הקודמת שעמדה על רווח נקי של 2.45 - 2.7 דולרים למניה. תחזיות האנליסטים בוול סטריט עמדו על רווח נקי של 2.29 דולרים למניה.

 

לגבי הרבעון השלישי של השנה החברה עמדה בתחזיות המוקדמות של האנליסטים למרות שהציגה ירידה ברווח הנקי למניה מ-74 סנט ל-41 סנט. הירידה החדה במכירות נבעה בעיקר מהיקף מכירות נמוך ברבעון השלישי ומירידה במחירי האשלג.

 

עוד עולה מהדוחות כי פוטאש ייצרה 1.2 מיליון טונה של אשלג ברבעון השלישי - ירידה של 27% בהשוואה לרבעון השלישי ב-2012.

 

מחיר האשלג הממוצע של פוטאש ברבעון החולף עמד על 307 דולר לטונה, לעומת 429 דולר אשתקד - ירידה של 28%.

 

ביל דויל, מנכ"ל ויו"ר פוטאש, התייחס לתוצאות הרבעון השלישי ואמר כי "התוצאות שלנו בשלושת החודשים שהסתיימו בספטמבר הושפעו מאירועים בלתי צפויים בשוק האלשג. המצב בשוק הוא שקונים רבים מחכים לסחורה שלא מגיעה". 

"למרות שמצב זה לא צפוי להשפיע עלינו בטווח הרחוק, תוצאות הרבעון השלישי והרביעי של 2013 יהיו חלשות מהתחזיות הקודמות", הוסיף דויל.

 

הזעזוע בעולם האלשג החל באוגוסט האחרון כאשר אורלקלי, יצרנית הדשנים הגדולה בעולם, הודיעה כי בכוונתה להפסיק למכור אשלג באמצעות חברת השיווק BPC הבלארוסית, ובמקום זאת לבצע את מכירותיה באמצעות זרוע השיווק הישיר שלה. אורלקלי עצמה עדכנה לאחר הודעתה על ההחלטה כי היא צופה שמחירי האשלג בעולם יירדו מסביבת המחיר היום העומד על 400 דולר לטונה אל מתחת למחיר של 300 דולר לטונה.

 

אילנית שרף, אנליסטית בכירה בפסגות התייחסה לתוצאות פוטאש החלשות לרבעון השלישי ואמרה: "התוצאות נבעו מדחיית רכישות באזורים שונים בעולם על רקע חוסר הוודאות כתוצאה מפרוק הקרטל ובהמתנה לחתימה על חוזים חדשים עם הסינים וההודים".

 

"באזורים הגיאוגרפיים שפועלת כיל בלטה החולשה של ברזיל על אף ששוק זה היה חזק כל התקופה האחרונה בניגוד לשווקים אחרים. פוטאש מדווחת על ירידה במשלוחים לאזור זה על אף פתיחת עונת הזריעה. אנו מעריכים כי חולשת הריאל הברזילאי והתמתנות בצמיחה הכלכלית באזור זה ישפיעו על הביקושים לדשנים בטווח הקצר", אמרה שרף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x