שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

ראיון כלכליסט

יו"ר טאסק על הערכת השווי של אי.די.בי פתוח: "ידענו שיתקיפו אז החמרנו עם עצמנו"

סלקו קלרקופר, שחברת הייעוץ שבראשותו העניקה לאי.די.בי פתוח שווי שלילי, מגן על הערכת השווי שהכין לבקשת קרן יורק, למרות הביקורת הקשה מספג מביהמ"ש. "ביצענו בדיקות רבות, אנחנו מאוד בטוחים במסקנות

גולן חזני 08:2221.05.13

עד לפני כמה חודשים היתה חברת הייעוץ טאסק (TASC) רחוקה מאור הזרקורים. אף על פי שנוסדה לפני שני עשורים, את החשיפה התקשורתית הגדולה שלה קיבלה רק כשנבחרה לייעץ לנציגות האג"ח של אי.די.בי פתוח. הערכת השווי של החברה, שאותה הכין אלי מיזרוח שאחראי על הנושא בטאסק, היתה אחד הנושאים שעמם יצא נציג קרן יורק בישראל ג'רמי בלנק למאבק בנוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי פתוח.

 

בדיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב בתחילת החודש הוצגו בפני השופט איתן אורנשטיין שלוש הערכות שווי שונות לאי.די.בי פתוח - משרד פאהן קנה, שנשכר על ידי אי.די.בי, נקב בשווי נכסי נקי (NAV) של 2.6 מיליארד שקל; חברת בייקר טילי, שנשכרה על ידי נציגות אי.די.בי אחזקות, נקבה בשווי נכסי נקי של 700 מיליון שקל עד מיליארד שקל; ואילו השווי הנכסי הנקי שבו נקבה טאסק היה שלילי, ועמד על עד 2.6 מיליארד שקל. כל חוות הדעת ספגו ביקורת מהשופט, אך זו של טאסק סבלה מהביקורת הנוקבת ביותר. אורנשטיין ציין כי חוות הדעת של טאסק בוצעה לפי שיטה שפסל בית המשפט העליון.

 

השופט איתן אורנשטיין השופט איתן אורנשטיין צילום: ענר גרין

 

 

"מסופקני אם צדק מומחה טאסק בבחירת שיטת ההערכה, שאינה השיטה הראויה לפי ההלכה הפסוקה, שכל תנודה ולו קלה בשער המניה גורמת לשינוי עצום בשווי החברה". כמו כן, אמר השופט, כי המעריך התעלם "מפרמיית השליטה ומהיעדר סבירות של מכפילים, לא הביא בחשבון עליית שווי נכסי החברה בעתיד והעריך את סלקום בחסר, תוך התעלמות מהשוואה של מכירת המתחרה פרטנר".

 

הביקורת הזו הניעה את סלקו קלרקופר, ממייסדי טאסק והשותף המרכזי בחברה, להתבטא לראשונה בתקשורת הישראלית. בראיון ל"כלכליסט" הוא טוען: "אנחנו מאוד בטוחים במסקנות שהגענו אליהן".

 

אבל השופט ביקר את חוות הדעת ואת הערכת השווי.

 

"השופט העלה כמה נקודות שלגביהן נתייחס באופן פרטני בעוד כמה שבועות, כשיתחיל המשפט. מעבר לכך, הקו המשפטי שנוקטים מחזיקי האג"ח לא מאפשר לנו להתייחס בנפרד לכל נקודה ונקודה.

 

"לדעתנו, השופט קיבל החלטה חסרת תקדים המגנה על הנושים בתקופה כה מאתגרת עבור החברה. מהחלטת השופט עולה שהמצב בחברה הוא לא מאה אחוז, ושצריך לנקוט צעדים כדי למצוא פתרונות. השופט הבין שיש בעיה ושהבעיה הזו מחייבת את התערבות בית המשפט. אני מניח שתוך כדי ההליך המשפטי נוכל להציג את עומק הבעיה ויימצא פתרון שיביא בחשבון את כלל האינטרסים".

 

איך לא מביאים בחשבון פרמיית שליטה כשקובעים הערכת שווי?

 

"בתוך הניתוחים והמספרים שנתנו לכל חברה וחברה בקבוצה אנחנו נותנים ביטוי גם לזה. קראנו לעומק את כל הנושאים שהעלה השופט, ואנחנו מחכים להזדמנות לומר את כל מה שיש לנו לומר".

 

קלרקופר עלה מהולנד לפני 20 שנה והקים את טאסק ב־1993. "באתי לישראל עם רקע בייעוץ אבל בלי להכיר איש, בלי קשרים או פרוטקציה. טאסק נבנתה מפרויקט לפרויקט". החברה הוקמה בשותפות עם משרד רו"ח בבלי־מילנר שבראשות אדם בבלי, ואחרי ארבע שנים רכש קלרקופר את חלקו של בבלי וחבר ליצחק פורר, רואה החשבון מארנס אנד יאנג. בהמשך, כשהחברה נכנסה לניגודי עניינים מול הפעילות של פורר, הוחלט לפרק את השותפות. קלרקופר צירף את דניאל זינגה ואילן שחורי כשותפים, וכיום עומדים שלושתם בראש החברה. החברה מעסיקה כ־50 עובדים, והיא אחת הגדולות בתחום הייעוץ האסטרטגי הכלכלי, אם לא הגדולה ביותר.

 

בעבר עבדה החברה בעיקר עם המגזר הציבורי דוגמת משרד התקשורת, עת שעבד על הכנסת התחרות לחברת פלאפון. בתחום התשתיות ליוותה טאסק, בין היתר, פרויקטים של מתקני התפלה, רכבת ישראל, חברת החשמל ואל על. כיום היא מתמקדת בסקטור הפרטי, כשבין הפרויקטים שהיא מלווה ניתן למנות את שיכון ובינוי בפרויקט אשלים, חברות הדלק הגדולות וקופת חולים מכבי. לאחרונה ליוותה את קרן פרמירה בניסיון לרכוש את כלל ביטוח מדנקנר, ובעבר סיפקה הערכת שווי למירס עבור פטריק דרהי, שרכש אותה בעסקת בעלי עניין.

 

ההערכה שלכם למירס נקבה בשווי של 1.3 מיליארד שקל. המוסדיים ראו בזה שווי מופרך ובסופו של דבר העסקה נסגרה על 750 מיליון שקל.

 

״ההצלחה של HOT mobile מוכיחה שצדקנו. HOT קנתה את החברה בעשירית משווי הפעילות של סלקום ופרטנר בזמנו. מאז החברה גדלה בעוד האחרות נשחקות".

 

האם אין בעיה עם הערכות שווי? הן משרתות את מי שמזמין אותן.

 

"טאסק אינה קו ייצור להערכות שווי ואינה מבצעת הערכות שווי אקדמיות או תיאורטיות. אנחנו מבצעים הערכות שווי עבור לקוחות שרוצים לקנות או למכור חברה ספציפית. גם במקרה של אי.די.בי ביצענו הערכת שווי מהמקום המסחרי והמעשי".

 

מהי המתודה המועדפת בהערכות שווי?

 

"בחירת השיטה תלויה בתעשייה הספציפית. במסגרת הערכות השווי שעשינו לחברות באי.די.בי פתוח ביצענו את הכמות הרבה ביותר של הערכות שווי מבין כל המעריכים. לפני ביצוע הערכת השווי לאי.די.בי פתוח צפינו שהעבודה שביצענו תותקף, לכן ביצענו בדיקות חוזרות ונשנות של הנתונים והמתודות. אנו עומדים מאחורי העבודה שהוצאנו תחת ידינו".

 

האם ביקשתם לשבת עם אי.די.בי לפני שהכנתם את ההערכה?

 

"נפגשנו עם מנהלים בקבוצה, פגישות שנסבו בעיקר על האחזקות הפרטיות".

קלרקופר מציין כי "מכל התרחישים שבחנו עולה מסקנה אחת: אי.די.בי פתוח אינה יכולה לשרת את חובותיה, שכן שווי הנכסים שלה נמוך משמעותית משווי ההתחייבויות שהועמסו עליה".

 

האם לדעתכם הגעה להסדר עם מחזיקי האג"ח של דחיית התשלומים בכמה שנים יאפשר לחברה לעמוד בכל ההתחייבויות?

 

"כל דחייה של תשלום פירושה שהחברה לא מצליחה לעמוד בהתחייבויותיה. דין דחייה כדין מחיקת חוב, ובשני המקרים, בכלכלה מתוקנת, יש לכך השלכות חמורות בכל הקשור לבעל השליטה".

 

מה דעתכם על עסקת בעלי העניין שלפיה כור תרכוש את כלל ביטוח מאי.די.בי פתוח?

 

"אין לנו מספיק פרטים כדי לחוות דעה על העסקה. ככלל אנחנו מאמינים שכל עסקה שאינה כוללת הזרמת הון חיצוני לא תפתור את הבעיה הקשה שאי.די.בי פתוח מצויה בה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x