$
בורסת ת"א

זיסר עוקף את נציגות האג"ח, הפועלים ממשיך בהליכי כינוס

אלביט הדמיה פנתה לבית המשפט במטרה לכנס את הנושים הבלתי מובטחים, כדי שיצביעו על אישור מתווה הסדר החוב שרקמה הנהלת החברה עם הקרנות הזרות יורק ו־DK. בינתיים הודיע הפועלים כי הוא ימשיך לפעול למימוש הערבות האישית של זיסר כלפיו

ענת ציפקין וגולן חזני 07:5612.05.13

אלביט הדמיה הגישה ביום חמישי לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לכינוס אסיפות נושיה הבלתי מובטחים לצורך אישור מתווה הסדר החובות שהציעה. בהסדר שמציעה החברה לנושיה הבלתי מבוטחים (כל הנושים זולת בנק הפועלים), שלהם חייבת אלביט הדמיה 2.4 מיליארד שקל, היא מבקשת להמיר את החוב למניות חדשות של החברה שיהוו כ־86% מהונה המונפק. בנוסף, תנפיק אלביט הדמיה אג"ח חדשות בהיקף של כ־300 מיליון שקל, שיישאו ריבית של 8% שתשולם החל מדצמבר 2013. הקרן תיפרע בתשלום אחד בחלוף חמש שנים ממועד הקצאת האג"ח החדשות.

"לא מוותרים לזיסר"

כעת מתברר כי המתווה שהציגה אלביט הדמיה עורר גל של חששות דווקא בקרב מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות, שנמצאת בניסיון להגיע להסדר חוב. המחזיקים חוששים שבנק הפועלים קיבל מקרן יורק - שסייעה בהכנת ההסדר המוצע באלביט הדמיה - מניות ואופציות בהסדר בתמורה לשיתוף פעולה עם יורק במהלכים באי.די.בי פתוח. יורק היא מחזיקת האג"ח הגדולה באי.די.בי פתוח והיא מובילה את הנציגות שם, והפועלים הוא הנושה הגדול ביותר של החברה עם חוב של 750 מיליון שקל.

 

בתגובה הכחישו הפועלים ויורק את הנושא, והבנק אף הרחיק לכת וטען כי אין שום הסדר בינו לבין יורק וכי איננו שותף להגשת ההסדר של אלביט הדמיה לאישור בית המשפט: "אנחנו ממשיכים בתהליך כינוס המניות המוחזקות על ידי זיסר ולא מוותרים על שום זכות שלנו כלפיו", נמסר מהבנק. המשמעות היא כי הפועלים יפעל גם למימוש הערבות האישית של זיסר לחוב של 900 מיליון שקל בחברה־האם של אלביט הדמיה אירופה ישראל, חוב שתמורתו משועבדות מניות השליטה באלביט הדמיה. גם ביורק הכחישו נמרצות כל סיכום עם הפועלים.

 

ג'רמי בלנק, נציג יורק בישראל ג'רמי בלנק, נציג יורק בישראל צילום: אוראל כהן

 

החברה מציינת עוד כי "עד סוף שנת 2012 פרעה אלביט הדמיה את כל חובותיה לנושיה כסדרם... אולם בתחילת 2013, עקב הצטברות אירועים ונסיבות שאינם בשליטתה, נקלעה החברה למצוקה תזרימית... כתוצאה מהיקפי החוב שעמדו לפירעון בשנת 2013".

 

נקודה בולטת העולה מהמסמך מראה כי עיקר המשא ומתן לגיבוש הסדר החוב נוהל על ידי אלביט עם שתי הקרנות הזרות יורק ו־DK, המחזיקות יחד ב־35% מהאג"ח של אלביט הדמיה, וכי עם הנציגות של המחזיקים התקיימו "מגעים" בלבד.

 

כמה שעות בלבד לאחר שאלביט הדמיה שיגרה את בקשתה לבית המשפט כבר זימנו נאמני מחזיקי כל סדרות האג"ח של החברה (למעט סדרה ב') אסיפת מחזיקים ל־26 למאי, שעל סדר יומה מינוי נציגות חדשה והצבעה על אישור ההסדר שהציעה אלביט הדמיה.

 

עלויות של 8 מיליון שקל

העמוד הראשון של הזימון לאסיפת המחזיקים שהוציאו הנאמנים מדגימה הלכה למעשה את הפער הקיים בין שתי הקרנות הזרות יורק ו־DK לשאר המחזיקים. מהזימון עולה כי חברי הנציגות המשותפת של מחזיקי האג"ח פנו לנאמן וביקשו ממנו לפסול מהנציגות החדשה את מי מטעמה או משתי הקרנות הללו שיצביעו עבור ההסדר. משכך, ולאחר שברור שמתווה הסדר החוב שמציעה החברה גובש ברובו עם הקרנות הזרות, נותר לראות כיצד תגיב נציגות האג"ח למתווה ההסדר המוצע ואם תאשר אותו, או לחלופין - תבקש לאשר מתווה חלופי כדוגמת זה שהציעה בעצמה, שבו היקף החוב שיומר למניות נקבע על 1.1 מיליארד שקל - מחצית מזה שמציעות אלביט הדמיה והקרנות הזרות.

 

נקודה נוספת העולה מהמסמך היא כי אלביט הדמיה מציינת כי "פירוט הסכומים ששולמו וההוצאות שידרשו בשל הצעת ההסדר" נאמדים על ידי אלביט הדמיה ב־8 מיליון שקל, כשההוצאות כוללות גם את הוצאות הנאמנים, הנציגויות והחברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x