בורסת ת"א

הפסקת מסחר: "חברות אמריקאיות גורמות לי להרגיש בבית"

ליסה משיח ליברמן ממגדל שוקי הון סבורה כי "ההתאוששות בארה"ב ניכרת בהשוואה לשאר העולם, ואני צופה שהיא תימשך"

ענת ציפקין 07:5807.05.13

המגורים הממושכים בארה"ב לצד יתרון השפה המובהק סללו כמעט מבלי לשים לב את דרכה של ליסה משיח ליברמן לתפקיד מנהלת השקעות חו"ל במגדל שוקי הון. משיח ליברמן נולדה בניו יורק והתגוררה שם עד גיל 13. ב־1994 עלתה לישראל עם משפחתה, שהתקמקמה ברעננה.

 

בשלב זה משיח־ליברמן ידעה לדבר עברית אך ללא יכולת קריאה וכתיבה. "היה לי קשה מאוד בהתחלה ולקח לי מעט זמן להתאקלם", היא נזכרת. "אבל בסופו של דבר השתלבתי לא רע הן מבחינת השפה והן מבחינת התרבות. במבט לאחור אני לא מצטערת לרגע שעליתי".

 

ההתמקדות בחו"ל "הרקע הזר חשוב מאוד"

 

אחרי שירות צבאי וטיול עברה משיח ליברמן לתל אביב, ובמקביל החלה ללמוד לתואר ראשון בכלכלה ובניהול באוניברסיטת תל אביב.

 

כמה חודשים לאחר סיום התואר התחילה לעבוד כמתמחה במגדל שוקי הון והחל מ־2008 עבדה כסוחרת בניירות ערך מקומיים במחלקת ניהול התיקים. לדבריה, אחרי שנתיים בתפקיד היא הגיעה למסקנה שהיא לא רוצה לעסוק בני"ע המקומיים.

 

ליסה משיח, מנהלת השקעות חו"ל במגדל שוקי הון ליסה משיח, מנהלת השקעות חו"ל במגדל שוקי הון צילום: אריאל בשור

 

"רציתי להגיע לכיוון של ני"ע זרים, שם רציתי להתפתח, בעיקר בגלל יתרון השפה וההיכרות עם חו"ל שהיא אצלי הרבה יותר גבוהה מאשר אצל הישראלי הממוצע. הרקע הזר חשוב מאוד. יש הרבה קשר עם בנקים זרים, והוא הרבה יותר קל כשמבינים את השפה, התרבות והרקע הזרים. אני מרגישה בבית כאשר אני מתעסקת עם חברות זרות, ובעיקר אמריקאיות".

 

ההבדלים בהשקעות האפיק המנייתי רלבנטי יותר

 

בשנת 2010 מימשה משיח ליברמן את שאיפתה ועברה לדסק חו"ל, בניהולו של זיו ספיר. בתפקידה הנוכחי מנהלת משיח ליברמן את תיקי ההשקעות של לקוחות פרטיים וגם תאגידים, המנוהלים במטבע חוץ. "לרוב הלקוחות שלנו יש יתרות מט"ח, והם מבקשים להשקיע אותן בני"ע זרים בהתאם למטבע. כמו כן יש לנו גם לקוחות עם יתרות שקליות גדולות להשקעה שמבקשים לפזר את ההשקעה שלהם גם בני"ע זרים, ולא רק בארץ. רובם משקיעים מתוחכמים.

 

"ההשקעה בדולר שונה מכיוון שהריבית בארה"ב נמוכה מאוד ביחס לארץ, והתשואה האג"חית נמוכה, לכן האלטרנטיבה המנייתית רלבנטית יותר ומכאן נגזרות אפשרויות השקעה שונות".

 

דעתי על השווקים צפי חיובי לארה"ב

 

"הריביות הנמוכות ואפילו האפסיות בעולם גוררות תשואות היסטוריות נמוכות מאוד באג"ח. כתוצאה מכך, משקיעים מגדילים את ההשקעה במניות עקב הרצון לתשואה עודפת.

 

"ההתאוששות הכלכלית בארה"ב ניכרת יותר מאשר בשאר העולם, והצפי שלי הוא שהיא תמשיך בכיוון החיובי בהובלת סקטור הנדל"ן. זאת בהשוואה לאירופה ולשווקים המתעוררים שבהם הבעיות מורכבות יותר. באירופה מורגשים כיום אבטלת שיא, כולל אבטלת צעירים חסרת תקדים, מיתון וגירעונות. בשווקים המתעוררים מתמודדים עם האטת קצב הצמיחה ועם בעיית אינפלציה".

 

 

"בנוגע לאפיק האג"ח, הבעייתיות הינה השקעה בעלת תשואה שותפת נמוכה וחשיפה לעליית תשואות והפסדי הון בעקבות הפקסת רכישות האגח המאסיביות על ידי הבנקים המרכזיים בעולם. סיבות אלו מניעות משקיעים לאפיק המנייתי".

 

האפיק המומלץ סקטור שירותי הבריאות

 

לנוכח נהירת המשקיעים לאפיק המנייתי טוענת משיח־ליברמן כי "הסקטורים המומלצים במניות יהיו מניות large cap בעלות שווי שוק של מעל 10 מיליארד דולר המחלקות דיבידנד, ובעלות מדיניות עקבית של הגדלת דיבידנד בשנים האחרונות.

 

בתוך מניות אלו, מניות מסקטור שירותי הבריאות מאוד מומלצות בעיקר מפני שמדובר בסקטור מאוד דפנסיבי. כראייה, רואים מתחילת השנה שהראלי במניות ה־S&P 500 מונע על ידי סקטורים דפנסיביים, שפחות תלויים במיתון והתאששות כלכלית".

 

בתקופה של היעדר אלטרנטיבה באפיק האג"ח, מניות מחלקות דיבידנד עשויות להוות תחליף לרכיב האג"חי בתיק שאינו מניב תשואה גבוהה, ואף עלול להיות חשוף להפסדי הון. לדעתי, מה שממשיך את הראלי בשווקים היא בדיוק היעדר האלטרנטיבה - כלומר תשואה לא מספקת ברכיב האג"חי. לפיכך, בתחום האג"ח אמליץ על אגרות חוב נקובות דולר, אולם יש לדאוג לגידור מסוים אם תהיה חולשה במטבע".

 

"תחום נוסף מעניין הוא קרנות ה־REIT שההכנסה העיקרית שלהן היא מנדל"ן. הסיבה לכך היא שלפי החוק, נדרשות קרנות אלו לחלק לפחות 90% מהרווח כדיבידנד ולכן הדיבידנד שם גבוה מהממוצע.

 

אם לא הייתי... לומדת רפואה אלטרנטיבית

 

"הייתי לומדת רפואה אלטרנטיבית, כי אני מאוד מתחברת לתחום הזה. הייתי כנראה מתמחית בתחום התזונה".

 

תחביב ספורט מנקה לי את הראש

 

"אני גרה בתל אביב זה כעשור בצמידות לפארק הירקון. אני חייבת את הריאה הירוקה הזו לידי. ספורט הוא אחד התחביבים המרכזיים שלי, ואני עושה אימוני בוקר בחדר כושר או הליכה בפארק. זה מנקה לי את הראשומעניק לי אנרגיה לכל היום. ההתדה בספורט מקבילה עבורי לכוח רצון ונחישות בעבודה".

 

השורה התחתונה של ליסה משיח ליברמן: "הריביות הנמוכות גוררות נמוכות מאוד באג"ח ולכן משקיעים מגדילים את ההשקעה במניות"

 

ליסה משיח ליברמן (31)

מצב משפחתי: נשואה

תפקיד: מנהלת השקעות חו"ל במגדל שוקי הון

השכלה: תואר שני במינהל עסקים באוניברסיטת תל־אביב

תחביב: כושר ואימון רצועות TRX

בטל שלח
    לכל התגובות
    x