$
בורסת ת"א

פסגות תרכוש את מיטב תעודות סל בתמורה ל-153 מיליון שקל

לאחר תהליך המכירה רווי תהפוכות פסגות תמחוק מתחרה בשוק תעודות הסל. ההצעה המקורית של פסגות עמדה על 125 מיליון שקל, מנורה הציעה קרוב ל-150 מיליון שקל

רחלי בינדמן 17:0219.02.13

חודש לאחר פתיחת המירוץ לרכישת חברת תעודות הסל של בית ההשקעות מיטב, נחתמה היום עסקה במסגרתה תימכר הפעילות לבית ההשקעות פסגות בתמורה ל-153 מיליון שקל.

המכירה מתבצעת על רקע החלטת הממונה על ההגבלים העסקיים שאילצה את מיטב למכור את הפעילות במסגרת המיזוג עם בית ההשקעות דש המחזיק בחברת תעודות הסל תכלית. אילן רביב, מנכ"ל מיטב נאלץ לעבוד בלוח זמנים צפוף שהגדיר הממונה שדרש שהמכירה תבוצע עד סוף אפריל הקרוב.

 

חגי בדש חגי בדש צילום: נמרוד גליקמן

 

במיטב ציפו לבצע את המכירה בתמורה ל-200 מיליון שקל. העסקה נסגרת לבסוף לפי מכפיל של 0.7% כיוון שהמחיר בעסקה כולל גם הון עצמי ששווה 80 מיליון שקל כך שהנכסים נמכרים בתמורה ל-73 מיליון שקל. מדובר במכפיל נמוך יחסית לעסקאות קודמות בענף שנעו סביב מכפיל של 1.3%-1.4% על הנכסים.

 

תחילה התמודדו על הפעילות, המנוהלת על ידי ליאור כגן, שני גופים - פסגות ומנורה מבטחים פיננסים בניהולו של זיו שמש.

 

ההצעה המקורית שהגישה פסגות עמדה על 125 מיליון שקל ואילו מנורה הגישה הצעה שהתקרבה ל-150 מיליון שקל.

 

בשלב מסויים החליטה מנורה לסגת מהמירוץ ומיטב חזרו לשולחן המשא ומתן עם פסגות. עבור חגי בדש, מנכ"ל פסגות מדובר בעסקה משמעותית ראשונה שהוא הוביל מאז היכנסו לתפקיד. בדש רצה מאד את העסקה ולבסוף סוכם על המחיר - 150 מיליון שקל ועוד 3 מיליון שקל נכס מס שיועבר למיטב עד סוף ספטמבר בגין החזרי מס המגיעים לחברת תעודות הסל. עבור פסגות להבדיל ממנורה מדובר בעסקה שתייצר סינרגיה עם פעילות תעודות הסל הקיימת של פסגות שמנוהלת היום על ידי גיל שפירא.

 

לאחר הרכישה תנהל פסגות תעודות סל נכסים בהיקף של כ-21 מיליארד שקל, סכום המתקרב לזה המנוהל היום על ידי תכלית, חברת תעודות הסל השניה בגודלה אחרי קסם של בית ההשקעות אקסלנס. הרכישה למעשה מוחקת שחקן משוק תעודות הסל ומותירה 4 שחקנים - קסם, תכלית, פסגות והראל כאשר שלוש הגדולות ינהלו נכסים בהיקף יחסית דומה (בין 21-24 מיליארד שקל) לעומת הראל שתנהל נכסים בהיקף נמוך בהרבה של כ-7 מיליארד שקל.

 

במיטב סל מועסקים 33 עובדים. במיטב מקווים כי פסגות תקלוט כ-15 מתוכם אך אין התחייבות רשמית בנושא.

 

אילן רביב אילן רביב צילום: עמית שעל

 

אילן רביב, מנכ"ל בית ההשקעות מיטב והמנכ"ל המיועד של החברה הממוזגת דש-מיטב, אמר: "אנו נפרדים בצער מחברה מדהימה, עם שיעורי צמיחה גבוהים ומארג אנושי מיוחד, שהתחייבנו למכור במסגרת החלטת הממונה על ההגבלים. מכירת פעילות תעודות הסל היא צעד חשוב לקראת השלמת עסקת המיזוג של מיטב ודש, ותאפשר לנו להתרכז ביציאה לדרכנו החדשה ולהמשיך ליהנות מהתנופה שאנו חווים בחודשים האחרונים, בכלל תחומי הפעילות, עם גיוסי שיא בקבוצה בינואר ובפברואר".

 

רביב הוסיף: "אנו מוכרים חברה איתנה ומצליחה, שצמחה באופן מרשים מאז רכשנו אותה בשנת 2011. אני מבקש להודות לצוות עובדי מיטב תעודות סל, שסייע לנו להצעיד את החברה להישגים מרשימים אלה".

 

מטעם מיטב בית השקעות ליוו את העסקה עו"ד יואב עציון ועו"ד אורית ישראלי ממשרד עמית פולק מטלון. מטעם פסגות טיפל בעסקה עו"ד ניר דש ממשרד הרצוג פוקס נאמן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x