$
בורסת ת"א

אי.בי.אי: "הודעת הנגיד מעלה את פרמיית הסיכון של המשק הישראלי"

להערכת כלל פיננסים השפעת פרישתו של סטנלי פישר על השווקים תהיה קצרת טווח; יאיר סרוסי וציון קינן: "אנו מקווים שפישר ימשיך ללוות את המשק והבנקאות בישראל גם בעתיד"

מעין מנלה 16:3029.01.13

"ההודעה של הנגיד מעלה את פרמיית הסיכון של המשק הישראלי ונתפסת בעייתית במיוחד בתקופה זו של העדר הנהגה כלכלית ברורה, זעזועים פרסונאליים בצוות המקצועי של האוצר, קואליציה בהתהוות, אין אפילו מועמד מוביל לתפקיד שר אוצר ויש צורך בקיצוצים ומשמעת תקציבית חריפה", כתבה אלה אלקלעי, סמנכ"ל פיתוח עסקי של בית ההשקעות אי.בי.אי בתגובה לפרישתו של פישר.

 

"צריך עם זאת לזכור שעל אף שההודעה ניתנה היום הרי שהנגיד יישאר בתפקיד עד יוני ועד אז המנהיגות הכלכלית צפויה להתייצב. עם כל הקשיים הכלכלה הישראלית יציבה ויש מספר מנועי צמיחה ברורים שצפויים להמשיך לתמוך בה", הוסיפה.

 

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר צילום: בלומברג

 

נגיד בנק ישראל הודיע על כוונתו לסיים את כהונתו בסוף יוני, בתום למעלה משמונה שנות כהונה בתפקיד. פישר אמור היה לסיים את תפקידו באמצע 2015. הנגיד מסר בהודעתו על סיום תפקידו כי במהלך החודשים הקרובים ימשיך לעסוק באופן מלא בכל הנושאים שעל סדר יומו של הבנק, דבר שיאפשר לממשלה לנהל תהליך מסודר ומעמיק לבחירת הנגיד הבא.

 

לגבי החשש מפני אבדן דירוג האשראי של ישראל, יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס נשואה מרגיע ואומר, "פישר הוא אומנם ה״גיבור״ של כולנו ואנחנו ידועים בטיפוח גיבורים ובגל זאת יחס חוב תוצר בישראל יישמר וימשיך לרדת ברגע בהצמיחה תיתאושש מעט, הקיצוצים הנדרשים בתקציה יעשו ובכלל הרבה מזה תלוי בהתנהלות הממשלה ופחות בבנק המרכזי. השפעתו של פישר על הממשלה היתה אולי לא קטנה אבל ההנחה כי הוא ניהל אותה רחוקה מהמציאות".

 

"השפעה קצרת מועד על השווקים"

להערכת אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי בכלל פיננסים בהמשך הדרך נראה רגיעה בשווקים. לדבריו, המשקיעים לרוב נוטים להבהל כתגובה ראשונית, ראינו את זה ב-2005 עם עזיבת נתניהו את משרד האוצר ובארועים דומים אחרים אשר השפעתם על השווקים הייתה קצרת טווח.

 

"פישר משאיר אחריו מערכת מקצועית עם וועדה מוניטארית רחבה הקובעת את המדיניות, בניגוד לעבר שבו אדם אחד קבע את המדיניות המוניטארית. "אין ספק כי מי שלא יחליף את הנגיד יזכה לעבוד עם צוות מקצועי ומוביל", הסביר.

 

לדברי כהנוביץ, פישר תמיד שימש ככמבוגר האחראי, התעלם מהפוליטיקה סביבו והקפיד לעבוד תמיד בצורה מקצועית ואחראית, טיפל ודאג לגירעון המדינה, לתקציב שלא ייפרץ ונתן מילתו בנושאים חשובים. אין ספק כי גם המשקיעים הזרים נתנו בו אמון ובמדיניות שהוביל.

  

יאיר סרוסי, יו"ר בנק הפועלים וציון קינן מנכ"ל הבנק מסרו בתגובה להודעתו של פישר כי הם מקווים שהוא ימשך ללוות את המשק והבנקאות בישראל גם בעתיד.  

 

"סטנלי פישר ניווט בהצלחה מרשימה את בנק ישראל ואת המערכת המוניטרית הישראלית, שמר על יציבות המשק הישראלי בתקופת משבר כלל-עולמי חריף, וזכה להערכה מקצועית גבוהה ביותר. המערכת הבנקאית הישראלית כולה,ואנחנו באופן אישי, ראינו בסטנלי נגיד מקצועי, הפועל ביושרה ובהגינות, ומתוך הבנה עמוקה של צרכי המשק הישראלי ושל המערכת הבנקאית בפרט. מנהיגותו ומקצועיותו יחסרו לנו", כתבו.

 

להערכת אורי גרינפלד, מנהל מחלקת המאקרו בפסגות, קיים סיכוי לא נמוך שהמדיניות הנוכחית של בנק ישראל גם לאחר החלפתו של פישר. "מדיניות הפרו-צמיחה שהכתיב פישר כללה אמנם צעדים חסרי תקדים כמו רכישות אג"ח ממשלתיות והפחתות ריבית חדות כצעד מקדים להאטה במשק (פישר היה הנגיד הראשון בעולם שהוריד את הריבית ערב המשבר) אך גם הפכה להיות בשנים האחרונות מקובלת בעולם ואינה חריגה כפי שהייתה בעבר. יתרה מכך, הממשלה החדשה וה"חברתית" שתבחר את הנגיד החדש מוטה גם היא למדיניות פרו-צמיחה", כתב גרינפלד.

 

עם זאת, לדבריו, לא ניתן להתעלם מהאפשרות שלתפקיד ימונה נגיד הדוגל בעמידה קפדנית יותר ביעד האינפלציה, מה שבהחלט עלול להוביל להעלאות ריבית כבר במחצית השנה השנייה ומכאן לעליית תשואות בשוק האג"ח והיחלשות הדולר לאורך זמן.

 

תקווה להפחתת מחירי הדירות

בענף הנדל"ן מקווים שהנגיד הבא ידאג להפחתת מחירי הדירות. יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, מסר בתגובה: "נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, שמר באדיקות על המדיניות המוניטרית של ממשלת ישראל במהלך כל תקופת כהונתו. עם זאת, איתרע מזלו והוא נקלע, עקב גורמים שונים וצירוף נסיבות היסטורי, למצב שבו מדיניותו בנושא הריבית רק סייעה לקטר הנדל"ן לצבור תאוצה. טיפולו במשבר שנוצר, באמצעות הכלים העומדים לרשותו, היה רחוק מלספק. אנו תקווה כי מחליפו בתפקיד ישכיל ללמוד את שוק הנדל"ן הייחודי בישראל היטב, בטרם יפעיל עליו את עקרונות הכלכלה האוניברסליים, שלא תמיד עובדים".

 

"למדיניות האקטיבית שנקט בנק ישראל כדי לעודד את הפעילות הכלכלית, הייתה השפעה על עליית מחירי הדירות בעשרות אחוזים בשנים האחרונות", כתב רון אייכל כלכלן ואסטרטג ראשי של בית ההשקעות מיטב. "חרף העובדה כי בנק ישראל נקט מספר צעדים לצינון השוק, נראה כי הנגיד עוזב את המשרד כאשר מלאכת הטיפול בשוק הדיור עוד רחוקה מלהסתיים", הוסיף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x