$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

חברת החשמל שוקלת ביטול של חוזה הגז עם תמר

הסיבה: החלטת רשות הגז שלפיה במקרה של עודף ביקוש, התעשיינים יקבלו עדיפות; מדובר בהסכם האנרגיה הגדול במשק, במסגרתו התחייבה חברת החשמל לרכוש 42.5 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי לתקופה של 15 שנה עם אופציה נוספת בשווי מצטבר של 16-10 מיליארד דולר

ליאור גוטמן 20:0111.12.12

רעידת אדמה במשק האנרגיה הישראלי - מנכ"ל חברת החשמל אלי גליקמן הקים בימים האחרונים צוות בדיקה לבחינת החלטת משרד האנרגיה מיום ראשון, במסגרתה מחויבת חברת החשמל לוותר על צריכת הגז העתידית שלה לטובת תעשיינים.  

 

ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה שגליקמן שוקל להמליץ לדירקטוריון החברה לבטל את הסכם הגז שנחתם ביולי האחרון בין הצדדים ושאמור להיכנס לתוקף באפריל הקרוב. מדובר בהסכם האנרגיה הגדול ביותר במשק הישראלי במסגרתו התחייבה חברת החשמל לרכוש 42.5 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי לתקופה של 15 שנה, עם אפשרות עתידית לרכישת מכסת גז נוספת ועד לתקרה של עד 99 מיליארד מ"ק, בשווי מצטבר של 16-10 מיליארד דולר.

 

קידוח תמר קידוח תמר צילום: אלבטרוס

 

הבדיקה של גליקמן נולדה לאחר שרשות הגז שבמשרד האנרגיה והמים הוציאה שלשום החלטה רגולטורית חדשה שמשמעה הסדרת צריכת הגז בשעות מחסור. הסיבה להסדרה היא בעיית קיבולת במערכת הולכת הגז הטבעי ממאגרי הים לשטח ישראל, מציאות שגורמת לכלל אספקת הגז להישען על צנרת בודדת אותה מקימה בימים אלו חברת נובל אנרג'י האמריקאית שמחזיקה ב-36% במאגר תמר.

 

 

מה כוללת ההסדרה החדשה? לפי רשות הגז, בימים שהן הביקוש גדול על ההיצע יחויבו כלל צרכני הגז להתחלק במכסת הזרמת הגז (PRO RATA), כאשר המגזר התעשייתי קיבל "חסינות" מפני הפחתת כמות הצריכה. מי שכן יצטרך להפחית את כמויות הגז שהוא רכש יהיו בעיקר יצרני החשמל ובראשם חברת החשמל. התוצאה: באותם ימי מחסור בגז לכלל המשק חברת החשמל תפעיל את תחנות הכוח שלה באמצעים חלופיים כגון סולר או גז נוזלי (LNG).

 

המשמעות המיידית היא שעלויות הדלקים של חברת החשמל שוב יזנקו ולו בשל העובדה שמחירי הדלקים החלופיים יקרים פי 3 (גז נוזלי) עד פי 5 (סולר) ממחיר הגז הטבעי. התוצאה: תעריף החשמל עלול להמשיך ולהתייקר כדי לעזור לחברת החשמל לכסות על עלויות התפעול שלה.

 

מחברת החשמל אישרו את הפרטים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x