$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אקזיט ענק לקרן פימי ולקבוצת אלפא: ריטליקס נמכרת ל־NCR ב-800 מיליון דולר

חברת NCR האמריקאית אישרה את חשיפת "כלכליסט" על רכישת מפתחת מערכות התוכנה ריטליקס ב-650 מיליון דולר במזומן - מחיר הגבוה ב-31% משווי השוק שלה; בנוסף יתקבל סכום מזומן של 150 מיליון דולר מקופת החברה; הרווח הגדול ביותר צפוי להגיע לקבוצת יוצאי אמדוקס שמחזיקה ב־23% מריטליקס; קרן פימי של ישי דוידי תגרוף רווח של 73 מיליון דולר

גולן חזני 21:1528.11.12

אקזיט ענק לקרן פימי ולקבוצת אלפא. ל"כלכליסט" נודע כי חברת NCR מארה"ב, שנסחרת בבורסת ניו יורק לפי שווי של 3.8 מיליארד דולר, תרכוש את חברת התוכנה הישראלית ריטליקס תמורת כ־650 מיליון דולר - 31% יותר משווי החברה בפתיחת המסחר אתמול בנאסד"ק. בקופת ריטליקס גם 150 מיליון דולר כך שהתמורה תסתכם ב-800 מיליון דולר. NCR הודיעה כי הרכישה תבוצע במזומן ולפי מחיר של 30 דולר למניית ריטליקס. המו"מ נמצא בשלבים סופיים והעסקה צפויה להיחתם בימים הקרובים.

 

קרן פימי, בניהולו של ישי דוידי, נכנסה להשקעה בריטליקס בפברואר 2008, אז רכשה 11.7% ממניות החברה בהשקעה של כ־37 מיליון דולר והפכה לבעלת המניות הגדולה בחברה. המניות נרכשו במחיר ממוצע של 16 דולר, כשאת עיקר המניות רכשה פימי מקרן ווסטש שהחזיקה 9.8% ממניות ריטליקס, ומפריזמה שהחזיקה בכ־8.2% וירדה לכ־4%.

 

 

הרכישה נעשתה בלא ידיעתו של מייסד ומנכ"ל החברה, בארי שקד, ובינו לבין פימי התפתחה יריבות ויחסים עוינים בחודשים שלאחר המהלך. פימי הגדילה בהמשך את אחזקתה, ובספטמבר 2009 צירף דוידי קבוצה של חמישה בכירים לשעבר בחברת התוכנה אמדוקס (קבוצת אלפא) ויחדיו הגישו הצעת רכש למניות החברה ב־50 מיליון דולר, ובה רכשו בין היתר את חלקו של שקד שעזב.

 

קבוצת אלפא מורכבת מיוצאי אמדוקס, בועז דותן, אלי גלמן, נחמיה למלבאום, אבי נאור ומריו סגל. אלפא מחזיקה כיום ב־4.8 מיליון מניות, כש־4.2 מיליון מתוכן נקנו מריטליקס ומבארי שקד תמורת 40 דולר, ו־623 אלף מניות נקנו בשוק. לקבוצת אלפא יש גם 1.25 מיליון אופציות שניתנות למימוש למניות לפי מחיר של 9.1 דולר למניה, קרי - השקעה של עוד 11.4 מיליון דולר. אלפא צפויה לקבל עבור מניותיה כ־182 מיליון דולר וזאת על השקעה כוללת של כ־57 מיליון דולר בלבד, כלומר - רווח לפני מס של כ־125 מיליון דולר.

 

פימי מחזיקה 4.47 מיליון מניות של ריטליקס (18% מהחברה) שאותם היא קנתה בשוק וכן מבארי שקד ובריאן קופר תמורת כ־61 מיליון דולר, כלומר - מחיר מחיר ממוצע של 13.6 דולר למניה. פימי צפויה לקבל 134 מיליון דולר ולהציג רווח של כ-73 מיליון דולר על ההשקעה.

 

 

NCR מספקת מוצרים ותוכנות עבור חנויות ורשתות קמעונאות, מוסדות פיננסיים וחברות ברחבי העולם. היא הוקמה ב־1884 ומעסיקה 23 אלף עובדים.

 

ריטליקס מפתחת ומשווקת פתרונות תוכנה לקמעונאי חנויות נוחות, מפיצים של מוצרי מזון וצריכה וכן מרכולים פרטיים. החברה מציעה פתרונות תוכנה שממכנים ומסנכרנים את פעולות הקמעונאי ושרשרת האספקה, מחסנים ומטות. משרדיה הראשיים של החברה נמצאים ברעננה ומטה החברה בארה"ב ממוקם בדאלאס, טקסס.

 

בריטליקס עובדים כ־1,300 עובדים בארץ וברחבי העולם וברשותה מזומנים בהיקף של 134 מיליון דולר. את תשעת החודשים הראשונים של 2012 סיימה ריטליקס עם הכנסות של 204 מיליון דולר, 18% יותר מהכנסותיה בתקופה המקבילה אשתקד. הרווח התפעולי קפץ בתשעת החודשים הראשונים ב־36% ל־13 מיליון דולר.

 

NCR, שיחד עם יבמ מהוות את המתחרות הגדולות בשוק של ריטליקס, פועלת בתחומים נוספים כמו פיתוח טכנולוגיות לכספומטים, פתרונות תוכנה למוסדות פיננסיים, פיתוח ושיווק מוצרים הכוללים רולרים לפתקיות בכספומטים, וציוד למשלים למדפסות לייזר ודיו. רכישתה של ריטליקס תחזק את תחום הפעילות שלה בקמעונאות ויכניס אותה לשווקים גיאוגרפיים שבהם ריטליקס מפגינה נוכחות חזקה יותר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x