$
בורסת ת"א

נדחו ההתנגדויות - אושר קידוח "ים 3" של חברת שמן נפט וגז

שמן תוכל להתחיל בקידוח כבר לקראת סוף החודש. מטרתה היא להפיק נפט לפני דצמבר 2013 כדי להיכלל בהקלה בהמלצות ועדת ששינסקי למי שיפיק גז או נפט עד תאריך זה; החברה להגנת הטבע: "אישור קידוחי נפט בלא שמדינת ישראל ערוכה לאירוע דליפת נפט הינו חוסר אחריות"

מעין מנלה 10:0020.11.12
אושר קידוח "ים 3" של חברת "שמן משאבי נפט וגז". שמן, הודיעה היום (ג') שהוועדה המחוזית מחוז דרום החליטה אתמול לדחות את כל ההתנגדויות ולאשר את ביצוע קידוח "ים 3". החברה הודיעה כי טרם נמסרה לה הודעה רשמית מהוועדה בעניין, אך דיווחה על האישור לפי מידע שנמסר לה בע"פ.

בתחילת ספטמבר קיבלה שמן אישור מקדמי לביצוע את הקידוח למטרת נפט במאגר הפוטנציאלי "ים 3". לפי התוכנית הקידוח עצמו יחל לקראת סוף נובמבר מה שיהפוך את "שמן" לאחת החברות הראשונות בישראל שמבצעת קידוח למטרות אקספולרציה והפקה בו זמנית לנפט בתחומי הים התיכון. 

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט" חברת "שמן" הצליחה לקבל גם את אישור מערכת הביטחון וצה"ל לביצוע קידוח הנפט "ים 3" כבר בינואר האחרון. הסיבה לבהילות בקידוח היא הניסיון של חברת "שמן" להפיק נפט לפני דצמבר 2013. במסגרת המלצות ועדת ששינסקי הומלץ להתחיל ולגבות מס מהיזמים רק לאחר שהשיגו תשואה של 150%, כאשר מי שיפיק גז או נפט עד דצמבר 2013 יזכה ל"סוכריה" נוספת בדמות גביית מס רק לאחר שהיזם השיג תשואה של 200% על השקעתו.

 

יו"ר שמן נפט וגז, גבי אשכנזי יו"ר שמן נפט וגז, גבי אשכנזי צילום: עמית שאבי

 

החברה להגנת הטבע, אשר התנגדה לבקשת שמן לקידוח, מכיוון שלטענתה "אישור קידוחי נפט בלא שמדינת ישראל ערוכה לאירוע דליפת נפט ושמן הינו חוסר אחריות וסיכון לא מחושב ובלתי נדרש", מסרה עקב ההחלטה כי  "תקלה או דליפה ממתקן קידוח היא לא שאלה של האם תקרה, אלא שאלה של מתי תקרה. לצערנו, המדינה אינה ערוכה כיום לאירוע של תקלה מקידוחים או דליפה בים, אפילו השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, אומר את זה מעל כל במה אפשרית, ולכן, לאור הסיכונים, לא ברורה לנו הדחיפות לקידוחים".

 

לפי החברה להגנת הטבע המשרד להגנת הסביבה הצביע בעד התכנית, שבועיים לאחר שהשר להגנת הסביבה גלעד ארדן אמר בכנס אמר בכנס ירושלים ה-5 של החברה להגנת הטבע, כי המדינה אינה ערוכה לתקלה מקידוחים או זיהום בים וכי " כאן, בים התיכון המצומצם, יכול להיגרם נזק גדול מאד שכלכלת ישראל לא תוכל להתאושש ממנו - פגיעה אקולוגית, פגיעה במתקני התפלה, פגיעה בבסיסי צה"ל ותביעות בין לאומית שעלולות להגיע ממדינות שכנות...".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x