$
בורסת ת"א

בזן: הירידה במחירי הנפט דחפה להפסד של 99 מיליון דולר

זאת לעומת רווח של 50 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד. בזן סיימה את הרבעון השני עם תזרים מזומנים מפעילות שוטפת בהיקף של 637 מיליון דולר

גיא בן סימון 09:1513.08.12

הירידה חדה במחירי הנפט הגולמי בעולם וחולשה במגזר הפטרוכימיה דחפו את בזן, להפסד של 99 מיליון שקל לעומת רווח של 50 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד, כך עולה מתוצאות החברה לרבעון השני של 2012. החברה סיכמה את הרבעון השני עם הפסד תפעולי של 107 מיליון שקל, לעומת רווח תפעולי של 94 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. 

 

מה דעתך על מניית בזן:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

בזן, העוסקת בעיקר בייצור מוצרי נפט, חומרי גלם לתעשיית הכימיה והפלסטיקה, ציינה כי אי הלימה בין השינויים שחלו במחירי הנפט הגולמי לשינויים שחלו במחירי מוצרי הנפט ברבעון השני, גרמו לתנודתיות חריפה במרווחי הזיקוק. מרווח הייחוס של הזיקוק נע ברבעון השני בין 2 ל-10 דולר לחבית, ואילו והמרווח הממוצע ברבעון עמד על 5.6 דולר לחבית. מרווח זה איפשר לבזן רווח תפעולי מנוטרל של 31 מיליון דולר בפעילות העיקרית - פעילות הזיקוק.

 

ההכנסות ברבעון השני ירדו ל-2.4 מליארד שקל לעומת 2.6 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד. בלטו לשלילה המכירות במגזר הסחר והפולימרים בתחום הפטרוכימיה.

 

מכירות הדלקים ברבעון השני ירדו ל-2.31 מליארד דולר, לעומת 2.37 מיליארד דולר בתקופה המקבילה אשתקד. הירידה במחזור המכירות נבעה ברובה מירידה במחיר הממוצע למוצרי הנפט. מגזר הדלקים רשם הפסד תפעולי של 40 מיליון דולר לעומת רווח של 70 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

 

ההכנסות ממגזר הסחר הסתכמו ברבעון השני ב-4 מיליון דולר, לעומת 76 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד. החברה מסבירה את הירידה החדה במכירות במגזר זה כתוצאה מחוסר כדאיות לביצוע עסקות.

 

מכירות הפולימרים ירדו ברבעון השני ב-61 מיליון דולר ל-253 מיליון דולר, לעומת מכירות של 313 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד. לדברי פנחס בוכריס, מנכ"ל החברה, "החולשה הגלובלית בתחום פעילות הפולימרים התעצמה ברבעון זה והתאפיינה בירידות חדות במחירי המוצרים, עקב ירידות במחירי חומרי הגלם לצד ירידה חדה בביקושים"

   

בתוך כך, בזן סיימה את הרבעון השני עם תזרים מזומנים מפעילות שוטפת בהיקף של 637 מיליון דולר.

 

לדברי יוסי רוזן, יו"ר בזן: "שינויים תכופים במחירי הנפט ובמרווחי הזיקוק ממשיכים להשפיע על תוצאות בזן גם ברבעון השני של 2012 . אולם אם ננטרל את ההשפעות הללו נראה שוב כי בזן השכילה להמשיך לפעול להשגת המטרות האסטרטגיות והתיפעוליות ולבצע מהלכים ניהוליים על מנת להציג מספר פרמטרים תפעוליים מאוד חזקים.

 

"אני שמח כי ברבעון הקרוב נסיים את אחד מהפרויקטים החשובים והמסובכים שידעה החברה והתעשייה הישראלית, פרויקט המידן, המסמל יותר מכל את הפיכתה של בזן לחברה שונה מבחינת מעמדה, רווחיותה ותרומתה לבעלי מניותיה. מלבד פרויקט זה המשכנו במימוש התוכנית להשקעות נרחבות בתחום איכות הסביבה והיום פועלת בזן כחברה ממוזגת בתחום התפעולי והניהולי".

 

 צילום: אוראל כהן

 

לפי ערן יונגר ממגדל שוקי הון, "ירידת מרווחי הפטרוכימיה ומחסור חמור בגז טבעי, מעלה את רגישות החברה למרווח הזיקוק ויחד איתו את רמת הסיכון בחברה. החברה מציגה תזרים חיובי גבוה מאוד בעיקר לאור שינוי בהחזקת מלאי לאחר עסקה ל"מכירה" של המלאי שכביכול הביאה את החברה לא לרכוש מלאי חדש לפרק זמן מסוים. אנו סבורים כי זהו מהלך חד פעמי ורכישות המלאי של החברה יחזרו ברבעונים הבאים למהלך העסקים הרגיל והתזרים יתייצב בחזרה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x