שוק ההון

לתכנן, לארוב להזדמנות ולהסתער

אסף שפורן ממנורה מבטחים מיישם בשוק ההון את עקרונות הדייג הספורטיבי: "בשניהם צריך תכנון מקדים והתאמת הפעולות למצב הנתון בשטח"

ענת ציפקין 07:5219.04.12

"אני לא דג עם חכה, בשקט, אלא יורד מתחת לפני המים, סורק את השטח ואורב להזדמנויות", מספר אסף שפורן, מנהל השקעות בכיר במנורה מבטחים קרנות נאמנות, על האסטרטגיה שלו בשני העיסוקים האהובים עליו: דיג ושוק ההון. "כמו בדיג, כך גם בשוק ההון, אני מחפש את המטרה ש נראית לי הכי נכונה וראויה בזמן המתאים - ובוחר אותה. בנוסף, בשניהם בסוף היום יש תמורה לעבודה קשה. דיג, כמו שוק ההון, דורש תכנון מקדים, הכנה לתנאי השטח והתאמה של הפעולות שלך למצב ששורר בו באותו רגע נתון".

 

שפורן ידע כבר מגיל צעיר מאוד שירצה לעסוק בשוק ההון. "אנשים הרימו גבה, אבל כבר בגיל 13 הבנתי שנושא ניהול ההשקעות מעניין אותי ואני רוצה לקבל החלטות הקשורות לכסף בצורה מושכלת", הוא נזכר. שפורן מספר שאת הכסף שקיבל בבר מצווה רצה להשקיע במניות אבל אבא שלו אמר לו לעצור. "שוק ההון הוא מגרש המשחקים של מקצוענים ואתה עדיין לא ערוך לכך. עדיף לך לשלם דמי ניהול למנהל קרנות נאמנות שיבחר עבורך את הנכסים הנכונים", אמר לו אביו. שפורן שמע בעצת אביו, אך הגשים בעתיד את שאיפותיו המקצועיות. "האחריות לניהול כספם של אחרים היא אדירה, ומביאה לי סיפוק גדול מאוד, בעיקר לנוכח התובנה שמדובר בתחום ריאלי המתובל בפסיכולוגיית המונים". בתפקידו הנוכחי שפורן הוא מנהל השקעות של קרנות נאמנות סולידיות המשקיעות באג"ח ממשלתיות או קונצרניות.

 

"הדגש על הלקוחות"

 

את הקריירה שלו החל שפורן עם סיום לימודיו, כאשר החל לעבוד בשוק ההון וצבר ניסיון של כשמונה שנים, שבמהלכן עבר בכמה תחנות. הקריירה שלו כוללת ניהול תיקי השקעות וניהול קופות גמל. אחד הדגשים העקריים בעבדותו של שפורן עם לקוחות היה מתן חשיבות להתנהלות היומיומית מול אותם אנשים שאת כספם הוא מנהל, מתוקף האחריות שיש לו כלפיהם. "חשוב מאוד שיועצי ההשקעות יקשיבו לצרכים של הלקוחות ולמה שיש להם להגיד".

 

מה מייחד אותך כמנהל השקעות?

"אני מרגיש שהעובדה שעברתי כמה תחנות בקריירה שלי עוזרת לי מאוד בכך שהיא מאפשרת לי להבין בצורה כוללת ורחבה את השוק על כל משמעויותיו: השחקנים הפועלים בו והתפקיד של כל אחד מהם. תכונות נוספות שבולטות אצלי הן שמרנות ויסודיות. כשאני משקיע באג"ח, עוד לפני שאני בודק אם התשואה שלה מעניינת, התנאי הראשון הוא בדיקה שהקרן חוזרת למשקיע. אני עושה בדיקות כלכליות, מנתח את הסביבה העסקית שבה החברה פועלת, מנתח את היחסים הפיננסיים ומקבל החלטה אם ההשקעה ראויה. רק לאחר שהחברה נמצאה כראויה להשקעה. אני בודק אם התשואה של האיגרת מעניינת. אני מחפש הזדמנויות ברמה היומית".

 

את זמנו החופשי מעביר שפורן בלא מעט עיסוקים, כשהמוביל ביניהם כאמור הוא הדיג. "זה תחביב שמלווה אותי מאז הצבא. דיג הוא תחביב עם הרבה אקשן, ובאותו זמן הוא תחביב מרגיע מאוד, כי עולם המים שקט ושלו בהשוואה ליום יום הסוער בשווקים". בנוסף לדיג מתאמן שפורן שלוש עד ארבע פעמים בשבוע בריצה למרחקים ארוכים ובשנה שעברה השתתף והשלים את מרתון טבריה.

 

שוק ההון תופס מקום בחיים שלך גם מחוץ לשעות העבודה?

"בוודאי. המקצוע מצריך התעדכנות שוטפת ורציפה שגולשת גם אל מעבר שעות המסחר בארץ. הזמן היחיד שבו אני מנסה לעשות פאוזה זה אחרי יום העבודה לפני שהילד שלי הולך לישון. אני חוזר הביתה לאשתי ולבני הבכור עידו שהוא בן קצת יותר משנה. הזמן שאני מבלה עם שניהם מספק ומרגיע אותי. השהות במחיצתם נותנת לי כוח ומהם אני שואב אנרגיות. עולם ההשקעות סוער מטבעו, ובמיוחד בתקופה הנוכחית, כך שבשעות הלילה לתוך המסחר בוול סטריט אני ממשיך להתעדכן בנעשה בשווקים הגלובליים".

 

אסף שפורן (33), מנהל השקעות בכיר במנורה מבטחים קרנות נאמנות אסף שפורן (33), מנהל השקעות בכיר במנורה מבטחים קרנות נאמנות צילום: עמית שעל

 

"תקופה פחות הרפתקנית"

 

שפורן מאמין כי ניהול השקעות בישראל הוא בין היתר נגזרת של ההתרחשויות בשוקי העולם. "גולת הכותרת של מה שקורה בעולם היא הבעיות שמהן סובלת אירופה. אני נוהג להשוות את המצב באירופה לאירועי הסלמה עם הפלסטינים בדרום הארץ. בכל סבב של הסלמה ברור שזה לא הסבב האחרון ודי ברור שאחרי שהוא יסתיים השאלה היא לא האם יהיה עוד סבב, אלא מתי הוא יתרחש. לכן, בניהול השקעות יומיומי צריך לזהות בכל זמן נתון באיזה שלב בסבב אתה נמצא.

 

לכן, האינדיקציה הטובה ביותר עבורי למצב המשבר האירופי היא רמת תשואות האג"ח הממשלתיות של ספרד ואיטליה. כרגע הן סמן מעולה לכך שהמקום שאליו הולך השוק אינו טוב. מנגד, השווקים שואבים מידה מסוימת של אופטימיות לאחר שקובעי המדיניות האירופים התחילו לאחרונה להפנים שהשאננות הסתיימה והתחילו להיות אקטיביים ולקחת שליטה על המצב על ידי רכישות אג"ח של הבנק המרכזי האירופי או תוכניות ה־LTRO (מבצע להזרמת נזילות לשווקים). להערכתי הכלכלה בגוש היורו סובלת ויעברו עוד שנים בטרם נגיע לפתרון המשבר שם אם בכלל".

 

לנוכח כל האירועים איפה צריך להיות הכסף?

"נכון להיום, האחריות שבתפקידי כמנהל השקעות מחייבת אותי ללכת לכיוון השמרני והפחות הרפתקני. מכיוון שלנגיד בנק ישראל יש ראייה גלובלית והוא שם דגש רב על השווקים הגלובליים במערכת השיקולים לקביעת הריבית, אני סבור שבארץ לא צפויה העלאת ריבית קרובה.

 

"לכן, בסביבה כלכלית שבה חוסר הוודאות גדול וקיימות בעיות רבות ללא מענה אמיתי יש הכרח להשקיע בנכסים סולידיים, כתלות באופי המשקיע. אני מרגיש נוח עם השקעה באג"ח ממשלתיות ארוכות, עם עדיפות לשקליות. עבור המשקיעים באיגרות חוב קונצרניות אמליץ להשקיע באיגרות בינוניות וקצרות. בתחום זה, של אג"ח קונצרניות, אני חושב שהשקעה מומלצת היא באג"ח בדירוגים גבוהים של +A ומעלה כדוגמת האג"ח הבנקאיות, שנותנות תשואה נוספת של כ־1% מעל לאג"ח ממשלתיות, עם רמת סיכון לגיטימית וטובה לתקופה הנוכחית. להערכתי, אין ספק שזו לא תקופה להרפתקאות".

 

השורה התחתונה של שפורן: "בסביבה של היום מומלץ להשקיע באג"ח ממשלתיות ארוכות שקליות קונצרניות איכותיות במח"מ בינוני".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x