$
שווקי חו"ל

לויד בלנקפיין צריך להתחיל לדאוג: בנק גולדמן זאקס שוקל לפצל את תפקידי היו"ר והמנכ"ל

שאלת הפיצול עשוייה לעלות לדיון - לראשונה בתולדות הבנק - בכינוס השנתי של הדירקטוריון שייפתח היום בהודו. בעלי מניות נסוגו מדרישה לביצוע מיידי של המהלך בעקבות הסכם פשרה שהשיגו עם הבנק לביצוע שינוי במבנה הדירקטוריון

סוכנויות הידיעות 18:3928.03.12

לראשונה בתולדות בנק גולדמן זאקס, בכירים בענק הפיננסי שוקלים לפצל את תפקידי היו"ר והמנכ"ל ובכך לדלל באופן משמעותי את כוחו וסמכויותיו של היו"ר והמנכ"ל השנוי במחלוקת, לויד בלנקפיין - כך לפי שני מקורות שצוטטו בסוכנות רויטרס. עם זאת, אתמול הסתמנה הקלה במכבש הלחצים שהפעילו

בעלי המניות לביצוע מיידי של המהלך, זאת בעקבות הסכם שהושג עם קרן פנסיה המחזיקה במניות הבנק.

 

הצעות לפצל את תפקידי היו"ר והמנכ"ל הועלו לא אחת בידי גורמי חוץ, אך לפי המקורות המקורבים לנושא, הפעם, לראשונה, התקיימו הדיונים בדרגים פנימיים. לפי הצעת השינוי, נשיא הבנק גארי קוהן ימונה לתפקיד מנכ"ל וסגן יו"ר הבנק ג'יי. מייקל אוואנס יועלה לדרגת נשיא. שינוי זה פירושו כי היו"ר והמנכ"ל הנוכחי בלנקפיין יישאר בתפקיד יו"ר בלבד - כך לפי המקורות שסירבו להזדהות שכן הם אינם מורשים רשמית להתייחס לנושא בפומבי.

 

לחצים לביצוע מהלך מסוג זה הוקלו במעט לאחר שאחד האיגודים המקצועיים הגדולים בארה"ב, AFSCME, המחזיק ב־7,101 ממניות הבנק, אמר שלשום כי חזר בו מדרישתו לפצל את התפקידים לאחר שגולדמן הסכימו לשנות את מבנה הדירקטוריון. בנוסף, בלנקפיין, אשר מחזיק בתפקיד הכפול מאז 2006, נהנה עדיין מתמיכתם של בני ברית חזקים בדירקטוריון ובחברה עצמה. כל זאת לא הביא להסרתה מהשולחן של תוכנית לפצל את התפקידים - ציין אחד הגורמים. לדבריו, ייתכן מאד והסוגיה תעלה לדיון בכינוס השנתי של הדירקטוריון שייפתח היום בהודו.

 

גולדמן זאקס הודיע החודש כי בכוונתו לקיים את כינוס הדירקטוריון בהודו, לראשונה בתולדות הבנק. לפי דיווח של "הוול סטריט ג'ורנל", הבחירה מייצגת את החשיבות שמייצגת הכלכלה ההודית עבור הבנק האמריקאי. דובר מטעם הבנק מסר כי 12 חברי מועצת המנהלים יבקרו בהודו במשך שלושה ימים, ויתלווה אליהם המיליארדר ההודי לקשמי מיטל.

 

בפגישה הזו ייאלץ בלנקפיין לספק כמה וכמה הסברים, בין השאר בעקבות המכתב הסנסציוני שפרסם החודש גרג סמית, בכיר לשעבר בבנק, ב"ניו יורק טיימס" ובו גינה באופן חריף את התנהלות הבנק וטען כי הוא מנצל את לקוחותיו.

 

איגוד העובדים מסר כי משך את בקשתו לפצל את התפקידים בחודש שעבר, לאחר שגולדמן הסכים למנות מנהל עצמאי לדירקטוריון. מנהל זה יופקד על הערכת ביצועיו של המנכ"ל וכן ינהל את פגישות הדירקטוריון בהיעדרו של היו"ר ויפעל כמתווך בין חברי הדירקטוריון העצמאיים להנהלה - כך לפי תיאור המופיע באתר הבנק.

 

חלק מהסמכויות הללו נמצאות עתה בידי ג'ון ה. בריאן, לשעבר מנכ"ל בתאגיד שרה לי, המכהן בדירקטוריון מאז נובמבר 1999. לדברי ליסה לינדזי, מנהלת אסטרטגיית ההון עבור איגוד AFSCME, מהלך זה "אינו מרחיק לכת כפי שרצינו". עם זאת, המהלך היה מספק דיו על מנת לגרום לאיגוד העובדים להתפשר. לדברי לינדזי, האיגוד נאבק קשה מאד כדי לשכנע את גולדמן לפשרה הזו. עוד ציינה, כי הבנק לא הסכים להתחייב כי יפצל את התפקידים בעתיד, כאשר בלנקפיין יפנה את מקומו. דובר מטעם גולדמן לא היה זמין למסירת תגובה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x