שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בקשה לייצוגית נגד המדינה על פרט מטעה בתשקיף בזן

בתביעה שהוגשה למחוזי בת"א נטען כי תשקיף הנפקת בזן לא כלל את הסכם מלאי החירום של הסולר, שגרם לבזן הפסד של עד 30 מיליון דולר

אסף גילעם 07:4406.02.12

שלושה חודשים לאחר שחשפה חברת בזןכי ההסכם להחזקת מלאי חירום של סולר יגרום לה הפסד של עד כ־30 מיליון דולר, מגיעה גם תביעה ייצוגית נגד הבעלים הקודם של החברה, מדינת ישראל.

 

צבי גולדמן, פנסיונר שרכש מניות בזן באפריל 2011, הגיש לביהמ"ש המחוזי בת"א בקשה לאישור תביעה ייצוגית כנגד המדינה עקב היעדרות ההסכם מלאי החירום מהתשקיף שפורסם לקראת הנפקת בזן בבורסה ב-2007, דבר המהווה לטענתו הטעיה של ציבור. גולדמן, באמצעות עורכי דינו, רונן וגיל להב, דורש פיצוי למחזיקי המניות בהיקף של 142 מיליון שקל.

 

מה דעתך על מניית בזן:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
60% 0% 40%

בהסכם שחתמה בזן ב־2002 עם מדינת ישראל, חויבה בזן שהיתה אז חברה ממשלתית, להחזיק במלאי חירום של סולר "באופן שניתן יהיה לספקו למדינה או למי שהיא תורה באופן מיידי בעת תרחיש חירום". החברה החזיקה ב־44 אלף טונות של סולר לתחבורה, אך לא הזכירה זאת בדו"חותיה. אולם, בנובמבר האחרון הזהירה החברה כי בגין אחזקה זו היא עלולה לרשום הפסד בהיקף מרבי של 30 מיליון דולר, נכון לסוף הרבעון השני של 2011. הפסד שיוביל לקיטון בהון העצמי של 26 מיליון דולר. הסיבה לכך היא שלפי ההסכם, שהסתיים בסוף 2011, חויבה בזן למכור למדינה סולר במחיר הקיבוע, 241 דולר לטונה - נמוך משמעותית ממחיר הספוט בשוק לסולר שעמד על 900 דולר לטונה במועד הדיווח.

 

בכתב התביעה נטען כי בנוסף לכך שהמדינה אחראית על הנזק הכספי שנגרם לבעלי המניות, היא נהנתה מפירות ההטעיה גם במכירת מניות בזן, שהתבצעה במחיר גבוה יותר, בשל ההטעיה בתשקיף. התובעים טוענים כי מדובר בפעילת רשלנית כלפי רוכשי הני"ע של החברה, ובהטעיה שגרמה להם לנזק כספי. הבקשה, שהוגשה למחלקה הכלכלית של המחוזי בת"א, מחכה לתגובת המדינה, בטרם יוחלט על אישורה.

 

למרות הגידול במספר התביעות הייצוגיות כנגד המדינה בשנתיים האחרונות, תביעות בודדות בלבד הוגשו בתחום הני"ע. הסיבות לכך נובעות משילוב של חשש מפני עלויות תביעה גבוהות, התמשכות ההליכים, צורך בהיכרות עורכי הדין את תחום ני"ע וגמול נמוך.

 

מרשות החברות הממשלתיות נמסר בתגובה כי "עותק הבקשה לתביעה ייצוגית נגד המדינה בקשר לתשקיף ההנפקה לציבור במסגרת הפרטת בזן - התקבל. התביעה מטופלת על ידי הפרקליטות, כמקובל, ועמדת המדינה ורשות החברות תימסר על ידיה לבית המשפט".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x