שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

רשויות המס הטורקיות הטילו שעבודים על נכסי אדמה הולדינג

דירקטוריון החברה מעריך שהיא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה בשנתיים הקרובות, אולם מבהיר כי אינו יכול להתחייב על כך. השאלה המרכזית - האם הבנקים ימחזרו אשראי על קרקעות בלתי מפותחות ברומניה

סיון איזסקו 19:0528.08.10

חברת אדמה הולדינג, העוסקת בייזום נדל"ן במזרח אירופה, דיווחה בסוף השבוע כי חברת הבת (33%) Gaia קיבלה דרישה לשלם סכום של 27 מיליון אירו לרשויות המס הטורקיות בגין עסקאות של מכירת חברות שביצעה.

 

במקביל, רשויות המס הטילו שיעבודים על נכס של החברה הטורקית בשווי של 11.3 מיליון אירו (כנגדו קיימת התחייבות של 1.7 מיליון אירו) וכן על חשבון בנק של Gaia (בו היו 186 אלף אירו). בנוסף דרשו רשויות המס להעמיד ערבויות בהיקף של 36 מיליון אירו על מנת להבטיח את התשלום.

 

אדמה הולדינג ציינה כי סך הנכסים בטורקיה שרשומים בספרי החברה מסתכמים נכון לסוף הרבעון בכ-16.5 מיליון אירו וכנגד כ-1.7 מיליון אירו חוב. עם זאת, אדמה סבורה כי דרישת המס אינה סבירה וכי היא שילמה את מלוא המס הנדרש בגין העסקאות ועל כן החליטה לא להפריש בדוחותיה סכומים בגין דרישת רשויות המס.

 

בחודש נובמבר הקרוב על אדמה לפרוע תשלום קרן וריבית בהיקף של כ-69 מיליון שקל לבעלי האג"ח, המהווה פרעון של 20% מיתרת החוב. נכון לסוף הרבעון השני לאדמה הולדינג (סולו) מזומנים ושווי מזומנים בהיקף של 8.6 מיליון אירו ( כ-42 מיליון שקל). היקף המזומנים ושווי המזומנים של החברה במאוחד (כלל מזומנים בחברות הבנות) מסתכם בכ-22 מיליון אירו (כ-108 מיליון שקל) האג"ח של החברה נסחרות כיום בתשואה לפדיון ברוטו של 21.7%. סך החוב לבעלי האג"ח נאמד ב-290 מיליון שקל.

 

אדמה מציינת כי הטלת השעבודים על נכסיה בטורקיה עלולה לשבש את תוכניותיה לגבי התזרים החזוי ממימוש נכסים, אולם מעריכה כי ימצאו חלופות אחרות שיאפשרו לה לעמוד בהתחייבויותיה במועד. בכל מקרה החברה מציגה למשקיעים תחזית תזרים מזומנים ממנה עולה כי להערכת החברה ביכולתה לעמוד במלוא התחייבויותיה בשנתיים הקרובות ולהיוותר עם עודף של כ-10 מיליון אירו בסוף הרבעון השני של 2010 ובסוף הרבעון השני של 2011.

 

תחזית זו מתבססת על הנחת עבודה של אדמה כי חוב של החברה בהיקף של 14.4 מיליון אירו שקיים כנגד קרקע בלתי מפותחת בבוקרשט שאמור להפרע באוקטובר הקרוב ימומן מחדש וכך גם לגבי חוב בהיקף של 8 מיליון אירו שאמור להיפרע בנובמבר 2011.

 

לצד הערכת החברה כי היא תעמוד בהתחייבויותיה, הדירקטוריון מציין בדוחות באופן מפורש כי "לאור המשבר הכלכלי העולמי, מכשולים בהשגת מימון חדש מבנקים וקשיים ללקוחות בהשגת מימון, הדירקטוריון אינו יכול להבטיח לחלוטין את התקיימותן של הנחות אלו. תנודות משמעותיות בשווקים עלולה להשפיע באופן מהותי על תזרימי המזומנים בפועל"

 

בהתייחס לשוק הרומני, שמהווה שוק הליבה של אדמה, החברה מציינת כי על אף הצעדים בהם נקטה הממשלה בניסיון להחיות את שוק הנדל"ן, כמו הורדת המע"מ על דירה ראשונה שמחירה עד 90 אלף אירו מ-24% ל-5% מע"מ ומתן ערבות ממשלתית למשכנתאות – ההשפעה של צעדים אלו הינה מועטה וזאת בשל הבירוקרטיה הכרוכה ביישום.

 

ירידה משמעותית

 

בנוסף מציינת אדמה כי המהלכים שביצעה ממשלת רומניה במהלך הרבעון השני של השנה לצמצום הגרעון, וביניהם הפחתת שכר של 15% בסקטור הציבורי, פיטורים נרחבים בסקטור הציבורי והעלאת המע"מ מ-19% ל-24% (לא כולל על דירות ראשונות למגורים כאמור), החריפו עוד יותר את הסביבה העסקית ברומניה. החברה מציינת כי נרשמה ירידה משמעותית במכירת הדירות מאז ננקטו צעדים אלו על ידי הממשלה.

 

כמו כן, רוכש שסיכם עם החברה על רכישת 100 דירות בפרויקטים של החברה ברומניה, ביקש לדחות את מועדי התשלום שהיו אמורים להתבצע אוגוסט ונובמבר 2010. החברה הסכימה לפרוס ל-8 תשלומים עד יולי 2011.

 

אדמה מציינת כי המצב באוקראינה ובמולדובה מוסיף להיות קשה וכי בניית פרויקטים במדינות אלו עדיין מוקפאת. בטורקיה החברה מציינת כי המצב הכלכלי ממשיך להשתפר וכי כוונת החברה היתה לממש נכסים, עד שכאמור רשויות המס הטילו שיעבודים.

 

את המחצית הראשונה של השנה חתמה החברה בהפסד של 12 מיליון אירו בנוסף להפסד של 48.4 מיליון אירו ב-2009. התזרים השוטף של החברה במחצית הראשונה של השנה היה שלילי בהיקף של 16.1 מיליון אירו בנוסף לתזרים שלילי בהיקף של 34.6 מיליון אירו ב-2009.

 

על אך מצבה הקשה של החברה והסביבה העסקית בה היא פועלת, הנהלת החברה החליטה לפני כשבועיים לחלק 100 אלף אירו כבונוס לעמרי זקס סמנכ"ל המיזוגים ורכישות על הסכמתו לשמש כיועץ של החברה עד סוף 2010.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x