$
בורסת ת"א

רשות ני"ע בביקורת חריפה על הדס תעודות סל: "נמצא חוסר הבנה בסיסי ובלבול"

דו"ח הביקורת המלא לפרשת העברות הכספים לליהמן ברדרס מגלה התנהלות בעייתית שלא התייחסה לסיכונים וגילתה שחברי הדירקטוריון שמעו רק בדיעבד על ההשקעה בליהמן ברדרס. הדס: "נמשיך להדק את הביקורת ואנו מקווים לחזור ולהפיץ מוצרים חדשים"

מישל אודי 12:3917.05.10
"מצאנו כשלים חמורים באופן ההתנהלות, תהליכי קבלת ההחלטות והממשל התאגידי". כך נכתב בדו"ח הבדיקה הסופי של רשות ניירות ערך שחובר על ידי עו"ד אמיר שרף ורו"ח יהודה ברלב לחברת תעודות הסל "הדס" שנמצאת היום בשליטת בית ההשקעות מיטב שפורסמה היום (ב'). "נמצא כי בחברות שררו חוסר הבנה בסיסי ובלבול בנוגע לסמכויות ולתפקידי האורגנים השונים בחברות, ובמיוחד בכל הנודע לתפקיד הדירקטוריון כמתווה המדיניות" נכתב שם.

 

המקרה החל ב-2008 כאשר הדס הנפיקה שתי תעודות צמודות ליורו ולדולר. בחודש מאי 2008 החליטו בחברה להפקיד את הכספים בחברה בת של ליהמן ברדרס שהעניקה ריבית גבוהה וחריגה בשוק.

 

רשות ני"ע טוענת כי למרות ירידת הדירוג של ליהמן חודש לאחר מכן, העלאת הערכות בשוק לגבי קריסה של הבנק והודעת הבנק על מחיקת ענק של 2.5 מיליארד דולר - החליטו בחברת תעודות הסל להעביר את הכספים, 250 מיליון דולר ו-38 מיליון יורו, להפקדה בליהמן ברדרס.

 

ב-3 ביוני הועברו 50 מיליון דולר מכספי הפיקדונות לליהמן והשלימו סכום של 100 מיליון דולר שהופקדו בבנק שעתיד לקרוס. ההשקעה הראשונה הייתה בינואר 2008. לאור החשש לקריסת הבנק החליטו כעבור עשרה ימים ביובנק, הנאמן של סדרה א' הצמודה לדולר, להפסיק את ההעברות לליהמן. סדרה ב' הצמודה ליורו נעצרה כבר בתחילת הדרך על ידי בנק מזרחי טפחות שהחליט לעצור את ההעברה. בהמשך עברו כל הכספים מליהמן להפקדה בבנק לאומי.

 

על ההתנהלות הזו כתבו ברשות ני"ע כי "החלטות מהותיות, מורכבות ורגישות התקבלו ללא דיון מסודר... חלק מחברי הדירקטוריון קיבל עדכון בעל פה ולפעמים בדיעבד, כאשר חלק מחברי הדירקטוריון לא ידעו על העברות כסף אל ליהמן ומליהמן".

 

ממצאים לא מדוייקים

 

"הדירקטוריון לא מילא את תפקידי הפיקוח והבקרה ולא התכנס לדיון אחד בתקופה שבין סוף מאי 2008 לסוף יוני 2008, זאת כאשר התפרסמו אינדיקציות בעייתיות ביותר ביחס לחברה האם והבנק (חברת הבת של ליהמן, מ"א)" נכתב בדו"ח. עוד נכתב כי "החלטות החברה התקבלו ללא תהליך ניהול סיכונים מסודר וללא בחינה ראויה של הסיכונים".

 

לאחר גילוי הבעייתיות הקימו בהדס בדיקה פנימית של המקרה בסיוע משרד עורכי הדין גולדפרב, לוי, ערן ושות' ודו"ח חיצוני שנעשה על ידי פרופ' עמרי ידלין. על בדיקות אלה כתבה הרשות כי "ממצאיהם היו בלתי מדוייקים, חלקיים ולא שיקפו נכונה את התנהלות החברה בפועל".

 

עוד כשלים מצאה הרשות גם במתן מידע חלקי לנאמנים ואף התייחסות לבנק מזרחי טפחות כמטרד כאשר לא אישר העברת כספים לליהמן כאשר היא איימה להחליפו כנאמן ללא התייחסות רצינית לסיבה מדוע הוא מונע את ההעברה.

 

הדס: "לא נגרם נזק למשקיעים"

 

עוד בעיה התגלתה באשר לדיווחים השותפים לרשות ניירות ערך בנוגע למעמד המשפטי של הפקדונות, מידע שנתגלה רק בבדיקה הזו.

 

הדס הודיעה לבורסה כי לא נגרם נזק למשקיעים תוך כדי קבלת הריבית מליהמן. כמו-כן בעת העברת הבעלות למיטב מונו אנשים אחרים לניהול החברה. הדס כתבה כי תמשיך להדק נהלים מסודרים בתחומי הבקרה וניהול הסיכונים ואף החליטו לשאת בעוליות הפקת הדו"ח – 350 אלף שקל. היא מעריכה כי לאחר השלמת הדו"ח תוכל החברה לשוב ולהנפיק מוצרים חדשים לאחר שהייתה מנועה מכך.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x