$
בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט": החיים הטובים של קובי אבן עזרא במגל

עם פרישתו מתפקיד היו"ר זכה אבן עזרא להסכם מיוחד שעליו חתם מחליפו, יעקב פרי. ההסכם כולל הטבות לכל החיים, ובהן רכב מקבוצת רישוי 7 שיוחלף מעת לעת, נהג צמוד ואש"ל

סיון איזסקו 06:5612.04.10

במאי 2009, בעת שעובדי מגל מערכות ביטחוןהתבשרו כי שכרם יקוצץ בשיעור של 10%–6%, ובשעה ש־10% מעובדי החברה פוטרו במסגרת צעדי התייעלות, התבשר היו"ר לשעבר קובי אבן עזרא כי בקשתו נעתרה וכי מכונית המרצדס שלו תוחלף במכונית אאודי מדגם 8-A חדשה.

 

אבן עזרא נמנה עם בעלי השליטה (6%) במגל, והוא משמש דירקטור בחברה. בעבר כבר פורסמו בכלי התקשורת כמה מתנאי פרישתו, ואולם ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה כי לא רק שאבן עזרא ייהנה ממכונית משודרגת שתוחלף מעת לעת, אלא שמגל אף תעמיד לרשותו נהג לכל ימי חייו.

 

 

הטבות ומענק

 

עם פרישתו מתפקיד היו"ר זכה אבן עזרא להסכם מיוחד שעליו חתם מחליפו, יעקב פרי. הסכם הפרישה אושר על ידי דירקטוריון מגל בינואר 2008, והוא היווה תוספת לתנאי הפרישה של אבן עזרא שנקבעו מבעוד מועד.

 

לפי התוספת להסכם הפרישה, מגל תפנק את היו"ר לשעבר בכלי רכב מקבוצת רישוי 7 שיוחלף מעת לעת, בנהג צמוד, בכיסוי כל ההוצאות והמסים הכרוכים ברכב, בהוצאות אש"ל (ללא התייחסות לתקרת ההוצאות), במחשב נייד ובחיבור לאינטרנט. כל ההטבות הללו ניתנו לאבן עזרא למשך כל ימי חייו, כאשר מגל מעריכה שעלותן תסתכם ב־50 אלף דולר בשנה. מלבד זאת, לאבן עזרא ניתן מענק מיוחד של 360 אלף דולר על התחייבות לתקופת אי־תחרות של שלוש שנים.

 

פרי אישר את תנאי הפרישה למרות מצבה העגום של מגל, שחתמה את 2008 בהפסד של 32.6 מיליון דולר שגרם לה למחוק כמחצית מההון העצמי שלה. היום צפויה מגל לחשוף את תוצאות 2009.

 

אתמול (א') אמר פרי ל"כלכליסט" כי "קובי אבן עזרא נמנה עם בעלי החברה ומעורב בפעילותה זה כ־30 שנה, ולכן אני לא חושב שתנאי הפרישה שלו מופרזים. מדובר בתנאי פרישה נאותים".

 

כמו אבן עזרא, גם פרי סירב לקחת חלק בקיצוצי השכר במגל, ודרש כי קיצוץ השכר שעליו הוחלט בחברה באביב 2009 לא יחול על שכרו שלו.

 

מאז מונה פרי מונה לתפקיד יו"ר מגל בינואר 2008 הוחלפו ארבעה סמנכ"לי כספים, שלושה מנכ"לים, שני מנהלי מו"פ וכן עובדים נוספים שעזבו את מגל זמן קצר לאחר מינוים.

 

יעקב פרי. סירב לקחת חלק בקיצוצי השכר במגל יעקב פרי. סירב לקחת חלק בקיצוצי השכר במגל צילום: אוראל כהן

 

כיסאות מוזיקליים

 

כך, למשל, בנובמבר 2008 עזב יזהר דקל את תפקיד המנכ"ל והוחלף בידי יואב שטרן, שעזב כעבור כמה חודשים והוחלף בידי איתן לבנה שממלא את התפקיד מאז יולי 2009.

 

בינואר 2008 סיימה רעיה אשר את כהונתה כסמנכ"לית הכספים במגל, ובמקומה נכנסה לתפקיד ליאן גולדשטיין שעזבה כעבור כשנה. זאב מורגנשטיין מילא את התפקיד מאפריל עד נובמבר 2009, ומאז דצמבר ממלא את התפקיד אילן עובדיה.

 

גם תא"ל ישראל (רליק) שפיר שהצטרף לחברה במאי 2009 בתפקיד סגן נשיא לענייני פיתוח עסקי פרש במרץ האחרון.

פרי טוען כי "לא מדובר במגמת פרישה המונית. מגל בנתה הנהלה חדשה, חלק פרשו מפאת גילם וחלק לאחר שסיימו פרויקטים ספציפיים שבהם היו מעורבים".

 

אבן עזרא גם סידר לבנו, אסף אבן עזרא, עבודה במגל למשך כ־14 שנה. בתפקידו האחרון שימש הבן סמנכ"ל בכיר למכירות. יזהר דקל, חתנו של קובי אבן עזרא, הועסק במגל למשך 25 שנה ופרש כאמור בנובמבר 2008 עם תנאי פרישה בהיקף של יותר מ־2 מיליון דולר. דקל היה נשיא החברה כאשר אבן עזרא שימש יו"ר ומנכ"ל. בהמשך מונה דקל למנכ"ל ואבן עזרא נשאר בתפקיד היו"ר.

 

ל"כלכליסט" נודע כי גופים אמריקאיים שונים שאחזקתם המצטברת עבור עצמם ועבור לקוחותיהם מגיעה ל־45% בודקים את האפשרויות העומדות לרשותם, כדי לחייב את מגל לעמוד בסטנדרטים ובנורמות המקובלות.

 

מגל עוסקת בפיתוח ובהקמת מערכות הגנה היקפיות לגבולות ולמתקנים ביטחוניים. החברה הקימה את גדרות הביטחון האלקטרוניות של ישראל בגבול לבנון ובגבול רצועת עזה, וכן את עיקר גדר ההפרדה בין ישראל לגדה המערבית.

 

בשנים האחרונות מציגה מגל מדי שנה הכנסות בהיקף של כרבע מיליארד שקל, ולמרות זאת מתקשה לייצר רווחים משמעותיים לבעלי מניותיה עקב הוצאות תפעול גבוהות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x