$
בורסת ת"א

בלעדי: פטרו גרופ תתקשה לעמוד בתשלום לבעלי האג"ח

מוני הראל גייס את חיים רמון שיטפל במכירת החברה־הבת של מטיס קפיטל

גולן חזני 08:5014.09.09

חברה חדשה מצטרפת לקבוצת החברות שעלולות שלא לשלם לבעלי איגרות החוב: פטרו גרופשבשליטת מטיס קפיטל. החברה אמורה לשלם ב־1 באוקטובר כ־20 מיליון שקל לבעלי האג"ח, ואולם ספק אם תעמוד בתשלום. אתמול התקיימה אסיפה סוערת של בעלי האג"ח בעניין, והגופים המוסדיים איימו ליטול את החברה מידי מטיס קפיטל, שרק באחרונה רכשה את השליטה בפטרו גרופ.

 

מטיס קפיטל, שבשליטת מוני הראל ואמנון ברזילי, רכשה את פטרו גרופ רק לפני כחודשיים לפי שווי של 83 מיליון שקל והשלימה את הרכישה בשבוע שעבר.

 

פעילותה היחידה של פטרו גרופ נעשית באמצעות החברה־הבת GPM שמחזיקה ומפעילה 300 תחנות דלק בארצות הברית. בקופת GPM כ־5 מיליון דולר - נוסף על קווי אשראי לא מנוצלים, לצד חוב של 33 מיליון דולר לבנק ואקוביה האמריקאי.

 

הבנק מסרב לאשר את מכירת השליטה בפטרו גרופ למטיס בטרם יזרימו בעלי השליטה כספים לחברה־הבת. מלבד זאת, כנגד אחד מבעלי המניות של מטיס, גד זאבי, הוגש כתב אישום בפרשת בזק, וזו הסיבה השנייה שבגלל מתנגד בנק ואקוביה למכירת השליטה למטיס.

 

בחודש שעבר הודיעה מטיס שהיא בוחנת חלופות לפתרון הבעיה מול ואקוביה, כמו מכירת נכס, מכירת פטרו גרופ עצמה, או מכירת השליטה במטיס קפיטל. מאז לא היו התפתחויות כלשהן.

 

ל"כלכליסט" נודע שהראל השתתף בשבוע שעבר בישיבת דירקטוריון פטרו גרופ, ובדיון שעלה לטונים גבוהים דרשו ממנו הדירקטורים לפתור את הבעיה שנוצרה עם הבנק האמריקאי - בין אם על ידי רכישת מניותיו של זאבי ובין בכל דרך אחרת.

 

בין הראל לברזילי ישנה אמנם מעין "הפסקת אש", אבל השניים נחושים להיפרד. למעשה, רק הראל מנהל את ענייני פטרו גרופ.

 

חיים רמון חיים רמון צילום: מיכאל קרמר

ל"כלכליסט" נודע כי מוני הראל גייס את השר לשעבר, חיים רמון, כדי לטפל במכירת GPM. רמון ניהל מגעים הן עם אמפל של יוסי מימן והן עם איזי אנרגיה, אבל המגעים לא הבשילו לכדי עסקה. רמון סירב להגיב לפניית "כלכליסט" בעניין. ניסיונותיה של מטיס לקבל הלוואות מגורמים שונים לא צלחו גם הם.

 

אסיפת בעלי האג"ח אתמול היתה סוערת, ונציגי מטיס הציעו להעמיד ביטחונות של 2 מיליון דולר ל־GPM כדי שזו תוכל להעביר את הכסף לפטרוגרופ. האסיפה תימשך ביום חמישי.

 

בקופת מטיס היו כ־10 מיליון שקל בסוף הרבעון השני, לאחר שהחברה הפסידה 19 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2009.

 

את תגובתו של מוני הראל אי אפשר היה להשיג.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x