$
בורסת ת"א

קייזמן לבעלי האג"ח של אסים: אתם לא רוצים לעזור והחברה תלך קיבינימט

אחד מבעלי האג"ח לקייזמן: "אם לא תבואו לקראתנו, נדרוש פירעון מיידי, נקבל 100% מהנכסים ונממש אותם בעצמנו. כך נקבל הרבה יותר ממה שאתם מציעים לנו"

סיון איזסקו 09:0418.06.09

בכניסה לאסיפת בעלי האג"ח אתמול היה עדי קייזמן, בעל השליטה באסים השקעות, אופטימי למדי. "אני לא חייב להיות פה היום. הישיבה הזאת טכנית בלבד. ההצעה תעלה לדיון, בעלי האג"ח יאשרו את ההסדר ונתפזר", אמר ל"כלכליסט". אלא שדקות ספורות לאחר מכן, עם פתיחת האסיפה, התברר עד כמה טעה.

 

מחזיקי החוב, ששלחו בשבועות האחרונים את ראשי החברה לשפר את הצעתם כבר שלוש פעמים, הודיעו בעת כניסתם לישיבה כי יש להם דרישות נוספות לפני סגירת ההסכם. עמדת בעלי החוב הפתיעה כל כך את קייזמן, שברגע של כעס התפרץ ואמר לאחד ממחזיקי האג"ח: "אני מבין שאתה לא רוצה לעזור, אתה רוצה שהחברה תלך קיבינימט".

 

בהמשך נרגעו הרוחות, והצדדים נכנסו לאולם כדי לנסות ולגשר על הפערים, אולם הרגיעה לא החזיקה לאורך זמן ועד מהרה עלו שוב הטונים. מדברי מחזיקי החוב עלה כי הפערים ביניהם לבין החברה לא נבעו מהיעדר אמון בבעל השליטה קייזמן, אלא מחוסר שביעות רצון מהניסוחים המשפטיים של ההסדר שהוצע.

 

סעיפים בעייתיים

 

סלע המחלוקת נגע לשיעבודים שהחברה התחייבה להטיל על חלק מהנדל"ן שלה, כדי להבטיח את החזר חובותיה. אסים הסכימה להטיל שיעבודים על הנכסים בתנאי שתוכל לממשם בתמורה שלא תפחת מ־70% מערכם בספרים. במקרה כזה, היא תעביר לפחות 50% מתמורת המימוש לבעלי החוב והשאר ישמש אותה בפעילות השוטפת.

 

בעלי החוב טענו כי לפי סעיף זה הם יקבלו בפועל 35% בלבד מערך הנכסים המשועבדים (במקרה של מימוש), והם דורשים ששיעור התמורה שיועבר לידיהם יעלה ל־80%. החברה מצדה סירבה לדרישה בטענה שתמורת המימוש אמורה להבטיח גם החזר חלק מהוצאותיה השוטפות.

 

סעיפים נוספים שעוררו מחלוקת היו הסעיף שמסיר את השיעבוד על הנכסים במקרה שבעלי המניות יכניסו שותף לחברה וכן היעדרותם של כללים שמתייחסים למצב שבו החברה אינה ממלאת חלק מהתחייבויותיה.

 

"אם לא תבואו לקראתנו, נדרוש פירעון מיידי, נקבל 100% מהנכסים ונממש אותם בעצמנו. כך נקבל הרבה יותר ממה שאתם מציעים לנו", אמר אחד ממחזיקי החוב. "לא ייתכן שהחברה מבקשת לבנות את העתיד שלה על הגב שלנו", הוסיף.

 

עו"ד אמיר בר טוב, שמייצג את החברה, פנה למחזיקים ואמר כי "החברה יכולה לעמוד בכל התחייבויותיה גם ללא הסדר, אבל לשם כך היא צריכה לממש נכסים. אין לכם עילה לפרק את החברה".

 

בתגובה ענה אחד המחזיקים: "במקום להתנגח בנו, ולהתייחס אלינו בחוסר כבוד, אתם צריכים ללמוד משלמה אייזנברג באוסיף, שיודע לקיים התחייבויות".

 

הצעה חד־צדדית

 

לאחר שעתיים וחצי של ויכוחים סוערים החליטו מחזיקי החוב לדרוש מהחברה לפרוע באופן מיידי 80% מהקרן שטרם נפרעה, ולדחות את יתרת התשלום תוך המשך המו"מ מול נציגות בעלי החוב. החברה סירבה לדרישה.

 

לנוכח חוסר ההסכמה הציע קייזמן שבעלי החוב ימנו נציג שינהל מו"מ עם החברה, אולם גם הצעה זו נדחתה. בסוף הדיון הודיע קייזמן כי הוא יפרסם הצעת הסדר "מלוטשת", חד־צדדית, שתעלה להצבעה. מעבר לכך סירב קייזמן לבצע שינוי נוסף בהצעת ההסדר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x