שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

פרסום ראשון: ג'רי מנדל, מנכ"ל GMF באסיפת מחזיקי איגרות החוב: "אני מקווה שנוכל לשלם לכם ביוני"

30% מתיק ההלוואות של החברה, שמייסדיה היו פורשי בנק ההשקעות מריל לינץ', נמצא בסכנת החזר. מנדל מסר כי "מדובר בחוב מסופק אך לא אבוד"

נעמה סיקולר 10:5805.04.09
ג'י.אם.אף (GMF), חברת מתן האשראי שגייסה בינואר 2007 90 מיליון שקל, כינסה הבוקר אסיפת מחזיקי איגרות חוב לאחר שהפרישה בדו"חות האחרונים 3 מיליון דולר לחובות מסופקים על רקע עיכובים בפירעון הלוואות מצד לווים שלה.

 

"מדובר בחוב מסופק אך לא אבוד", אמר באסיפה המנכ"ל

ג'רי מנדל, "אני מקווה שנוכל לשלם לכם ביוני ושנצליח לגבות חובות מהלווים שלנו אבל זה יכול לקחת יותר זמן".

 

עוד הוסיף המנכ"ל: "זיהינו שהשוק הולך למשבר ולכן איננו נותנים הלוואות מחודש מאי. יש אי ודאות בעולם ואם לווים שלנו יכנסו לכינוס נכסים יתכן ולא יהיה לנו כסף לשלם למחזיקים בזמן. מצד שני, יש תרחיש בהחלט סביר לדעתנו שגם יהיה בסדר".

 

בפברואר 2009 התברר כי 30% מתיק ההלוואות של GMF נמצא בסכנה: מדיווחי החברה (שרק איגרות חוב שלה רשומות למסחר) עולה כי סכום של 5.2 מיליון דולר (21 מיליון שקל) מתוך תיק ההלוואות שלה, המסתכם ב־17.5 מיליון דולר, נמצא בסכנת החזר. המשקיעים כבר הגיבו למצב, ושלחו את האג"ח של החברה לתשואה של 142%, המעידה על חוסר האמון ביכולת ההחזר שלה. GMF הודיעה כי התעוררה בעיה בארבע הלוואות שהיא שותפה להענקתן, כלומר יש לה חשיפה של 2.8 מיליון דולר לשוק הנדל"ן בארצות הברית.

 

בועדת ההשקעות של החברה חברים נציגי חברת החיתום פועלים אי.בי.אי שהוא גם בעל מניות אך נציגיו לא הגיעו לאסיפה מה שעורר התרעמות רבה מצד המחזיקים. "איפה פועלים אי.בי.אי או רונן צלניר היום?", אמרו מחזיקי האג"ח. "למה בהנפקה התהדרתם בהם והיום הם לא כאן? הם יושבים בועדת ההשקעות שלכם שאישרה הלוואה לנדל"ן במזרח אירופה וקפריסין. איפה הם היום? הם יתנו כסף אם לכם לא יהיה להחזיר?". בתגובה ענה המנכ"ל כי "אנחנו השקעה פיננסית של פועלים אי.בי.אי ותו לא".

 

GMF הוקמה אי שם בשנת 2006, כאשר מייסדיה היו פורשי בנק ההשקעות מריל לינץ' - ג'רי מנדל ורפי ברבר - בשיתוף פועלים אי.בי.אי חיתום. החברה מעמידה מימון לפרויקטים בשלבי הייזום והרכישה. מטרת ההלוואות היא לממן את מרכיב ההון העצמי שהיזמים צריכים להעמיד כנדרש על ידי המממנים המרכזיים של הפרויקטים. הביטחונות שמקבלת GMF מעטות, והיא מפצה על כך בריביות גבוהות במיוחד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x